Nasze projekty
FOT. EpiskopatNews/Flickr

Kościół na 100-lecie Niepodległości. Przegląd obchodów

Stulecie odzyskania niepodległości to okoliczność do dłuższego niż zwykle świętowania 11 listopada. W różnych diecezjach rozpoczęła się już w minioną niedzielę i wcale nie skończy się w najbliższą. Oto przegląd niektórych wydarzeń.

Reklama

Warszawa

Główne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przewidziane są na 11 listopada, w niedzielę. Dzień wcześniej, 10 listopada, o godz.15 odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie, na które zaprasza Konferencja Episkopatu Polski i Polska Rada Ekumeniczna. 11 listopada uroczysta Msza święta dziękczynna rozpocznie się o godz. 9.00. Koncelebrze przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. W trakcie Eucharystii nastąpi odmówienie Aktu Dziękczynienia i Zawierzenia za odzyskanie niepodległości, a prezydent Andrzej Duda zapali Świecę Niepodległości. Świeca Niepodległości, która znajduje się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie 11 listopada zapłonie po raz trzeci w historii wolnej Polski. Została ona ofiarowana Warszawie przez papieża Piusa IX w 1867 roku z poleceniem, by zapalono ją, kiedy Polska odzyska wolność. Po Mszy św., z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej będzie miała miejsce uroczystość posadzenia 7 dębów na cześć siedmiu Ojców Wolności – osób, które walnie przyczyniły się do odzyskania Niepodległości w 1918 roku.
Z kolei prawa strona Warszawy czyli diecezja warszawsko-praska włączy się w obchody tego dnia uroczystą Mszą św. w intencji Ojczyzny sprawowaną przez bp. Romualda Kamińskiego w niedzielę wieczorem w katedrze św. Floriana. Dwa dni wcześniej biskup zaprosił wszystkich wiernych do całodziennej adoracji w parafialnych kościołach w intencji Ojczyzny.

Kraków

Reklama

Główne obchody Dnia Niepodległości organizuje w tutejszej archidiecezji Duszpasterstwo akademickie św. Anny z Krakowa. Wydarzenia upamiętniające niezwykłą rocznicę rozpoczną się już w czwartek 8 listopada koncertem pieśni patriotycznych i maryjnych. Następnego dnia zorganizowana będzie wieczorem gra historyczna „Postaw (na) setkę”. Wieczorem w sobotę 10 listopada przewidziano zaś Bal Niepodległości. Codziennie będzie tu też sprawowana Eucharystia w intencji Ojczyzny. W dniu święta 11 listopada, oprócz uroczystej Eucharystii odbędzie się również spektakl patriotyczny oraz agapa.

Rzym

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w czwartek 8 listopada o godz. 17.00 w Bazylice Santa Maria Maggiore zostanie odprawiona Msza św., której będzie przewodniczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Natomiast 14 listopada na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim z inicjatywy ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej Marka Kotańskiego odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa pt. „1918, Rok Niepodległości”.
W Eucharystii wezmą udział m. in. kard. Stanisław Ryłko, archiprezbiter Bazyliki Santa Maria Maggiore, abp Jan Romeo Pawłowski, delegat do spraw Przedstawicielstw Papieskich, stojący na czele III Sekcji Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, ambasadorzy i przedstawiciele korpusu dyplomatycznego akredytowani przy Stolicy Apostolskiej oraz abp Józef Kowalczyk, emerytowany arcybiskup gnieźnieński i były nuncjusz apostolski w Polsce. Przybędą rektorzy papieskich uniwersytetów, przedstawiciele włoskiej Polonii oraz polskie duchowieństwo pracujące w Wiecznym Mieście. Ponadto Ambasada RP zaplanowała dwa uroczyste przyjęcia dla gości zagranicznych oraz rzymskiej Polonii, które odbędą się 8 i 9 listopada.

Reklama

Jasna Góra

Patriotyzm jest powołaniem – mówił na Jasnej Górze abp Wacław Depo, rozpoczynając 4 listopada świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości. Właśnie tego dnia 100 lat temu wyzwolony został z rąk zaborców jasnogórski klasztor, stając się skrawkiem polskiej wolności. Z tej okazji rozświetlony został teraz na biało-czerwono cały kompleks zabudowań Sanktuarium.

Wisła

Reklama

„100 dziesiątek Różańca na 100 lat Niepodległej” – to akcja, której rozpoczęcie zaplanowano na 10 listopada br. w kościele Wniebowzięcia NMP w Wiśle. Modlitewne dziękczynienie za niepodległość Polski polega na odmówieniu 100 dziesiątek różańcowych.
Organizatorzy przedsięwzięcia planują, że modlitwa, z przerwami na Msze św., potrwa od 8.30 do 20.30. Zakończą ją nabożeństwo w intencji ojczyzny oraz Apel Jasnogórski. Wszystko rozpocznie natomiast wystawienie Najświętszego Sakramentu. Jako pierwsze, tajemnice radosne odmawiać będą siostry elżbietanki. Do zakonnic dołączą księża i kolejne grupy parafian.Proboszcz wiślańskiej parafii ks. Wiesław Firlej zachęcił wiernych do wspólnej modlitwy za ojczyznę, z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. „Bardzo serdecznie zapraszamy do modlitwy w intencji naszej Ojczyzny, aby nam się w niej żyło dobrze, dostatnio i szczęśliwie” – zaapelował.

Szczecin

11 listopada odprawione zostaną w Szczecinie dwie Msze św. w intencji Ojczyzny. Pierwsza w Bazylice św. Jana Chrzciciela o godzinie 9. Liturgii będzie przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Zaraz po Mszy św. nastąpi odsłonięcie i poświęcenie pomnika „Boże chroń Polskę”. W południe rozpocznie się defilada wojskowa na Wałach Chrobrego, a o 15.30 – uroczystość patriotyczna przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Szarych Szeregów. Wieczorne uroczystości przeniosą się do Bazyliki Archikatedralnej, gdzie o 18 Mszy św. w intencji Ojczyzny będzie ponownie przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Tu też nastąpi poświęcenie Dzwonu Niepodległości „Św. Jan Paweł II”. Wszystko zakończy o godz. 19 Oratorium słowno-muzyczne. W katedrze wystąpią chóry szczecińskie pod dyrekcją prof. Ryszarda Handke.

Gdańsk

Obchody rozpoczęła w Gdańsku już 2 listopada diecezjalna nowenna przed 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas tej modlitwy wierni będą dziękować Bogu za wolność Ojczyzny i prosić Go o pomyślność dla wszystkich, którzy ją tworzą. Nowenna została oparta na gdańskim przewodniku patriotycznym wydanym z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zatytułowanym „Duch Niepodległej”. Dzieło to stworzyli i opublikowali alumni z Gdańskiego Seminarium Duchownego.Książka zawiera m.in. informacje o historii Polski, a także teksty modlitw i pieśni patriotycznych. „Duch Niepodległej” powstał z inspiracji metropolity gdańskiego arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia.

Radom

Radomskie obchody z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości potrwają aż 16 dni. Rozpoczęły się już 2 listopada, bo właśnie tego dnia 100 lat temu ogłoszono Radom wolnym miastem Królestwa Polskiego. 9 listopada o godz. 9.00 celebrowana będzie Msza św. w katedrze radomskiej za duszę Józefa Marjańskiego. Po niej odbędzie się XIV Marsz Wolności pod hasłem „Najdzielniejszy z dzielnych”, wraz inscenizacją historyczną na pl. Konstytucji 3 Maja oraz odsłonięciem tablicy Marszałka Piłsudskiego na ścianie Muzeum im. Jacka Malczewskiego. 11 listopada o 9.30 rozpocznie się „100-lecie Niepodległości na czterech kółkach”, czyli impreza organizowana przez Automobilklub Radomski adresowana do kierowców amatorów oraz sympatyków sportów samochodowych. O godzinie 11.11 rozpocznie się Radomski Bieg Niepodległości, przedsięwzięcie realizowane przez Stowarzyszenie Biegiem Radom! Natomiast o godz. 12.00 „Niepodległa do hymnu”, czyli wspólne śpiewanie Hymnu Narodowego z Radomską Młodzieżową Orkiestrą Dętą Grandioso. Hymn zostanie wykonany 11 listopada podczas oficjalnych uroczystości państwowych i podczas niewielkich uroczystości lokalnych w kraju i za granicą. Mazurka wyemitują stacje radiowe i zagrają orkiestry straży pożarnej, wojska, policji. Zespoły polskich teatrów, oper, filharmonii również planują zaproszenie lokalnych społeczności do wspólnego świętowania. O godz. 12.30 celebrowana będzie Msza św. w katedrze radomskiej, a po niej nastąpi przemarsz uczestników z katedry w kierunku Pomnika Czynu Legionów w Rynku. W programie wystawienie warty honorowej przy Pomniku Czynu Legionów, złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Radom, odegranie Hymnu Państwowego, wystąpienia okolicznościowe, Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Czynu Legionów, wiązanka melodii Orkiestry Wojskowej z Radomia.

Ełk

Duchowe przygotowanie do świętowania jubileuszu odzyskania Niepodległości będzie miało w Ełku charakter triduum i rozpocznie się już 8 listopada. Głównym świętem będzie oczywiście sam 11 listopada.  We wszystkich parafiach diecezji ełckiej będą tego dnia sprawowane Msze św. dziękczynne oraz nabożeństwa różańcowe i Koronka do Miłosierdzia Bożego. Głównym uroczystościom 11 listopada 2018 r. w parafii katedralnej o godz. 12.15 będzie przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. – W 100. rocznicę odzyskania wolności, wdzięczni za wymodlone przez pokolenia odrodzenie naszej ojczyzny, powierzamy sprawy Polski Bożej Opatrzności. Będziemy modlić się gorliwie, aby wszyscy Polacy wyróżniali się miłością i sprawiedliwością, uczciwością i ofiarnością, szacunkiem dla innych i troską o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna ojczyzna – mówi ks. prałat Mieczysław Brzóska, proboszcz ełckiej parafii pw. Chrystusa Sługi.

Tarnów

Tarnowskie obchody rocznicy trwają już od 29 października. Najbliższy tydzień to ich kontynuacja. 10 listopada w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się koncert galowy, a 11 listopada zaplanowano m.in. inscenizację historyczną, Mszę św. w katedrze, uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza i wspólne patriotyczne śpiewanie w tarnowskim amfiteatrze.

Kielce

Tradycyjnie 11 Listopada zostanie odprawiona Msza św. w bazylice kieleckiej w intencji ojczyzny, celebrowana przez biskupów, z udziałem delegacji samorządowych, instytucji lokalnych i szkół. Rekonstrukcje historyczne, wspólne koncertowanie, wykłady naukowe, bieg niepodległości, a nawet pokaz laserowy – to dalsza kielecka propozycja na 11 listopada w Dzień Niepodległości. O godzinie 12.00 Kielce włączą się w ogólnopolską akcję „Niepodległa do Hymnu”, gdzie w całym kraju zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego. Następnie zgromadzeni przeniosą się na Plac Wolności pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego – informuje Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.- W czasie przemarszu stu elewów z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej będzie niosło 100 biało-czerwonych flag, które później przekażą mieszkańcom. Przygotowaliśmy także stumetrową flagę, którą reprezentanci wszystkich służb mundurowych oraz mieszkańcy przyniosą na miejsce wydarzenia – mówi Agata Wojtyszek.Po przybyciu na miejsce rozpoczną się oficjalne uroczystości. Odsłonięte zostaną wieńce z brązu przy pomniku Józefa Piłsudskiego – informuje Wojciech Lubawski, prezydent Kielc.- Nie dokładamy do tego pomnika własnej inicjatywy. Jego autor, Paweł Piotrusiński zaprojektował wieńce, które będą pamiątką tego stulecia. Myślę, że to piękny akcent. Wieńce wykonane są z trwałego materiału i mam nadzieję, że będą się podobać – mówi Wojciech Lubawski.

Poznań

Mapping, czyli multimedialna opowieść o wielkopolskiej drodze do niepodległości, specjalne wydanie „Kuriera Powstańczego”, apel pamięci, niepodległościowy piknik historyczno-patriotyczny oraz koncerty i wystawy – to wydarzenia i inicjatywy organizowane w Poznaniu 11 listopada z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia stolica Wielkopolski świętuje też tradycyjnie imieniny ul. św. Marcin.
Uroczystej Mszy św. za Ojczyznę 11 listopada w poznańskiej farze o g. 11 będzie przewodniczył bp Damian Bryl. Tradycyjnie tego dnia nie zabraknie też rogali świętomarcińskich, które będą rozprowadzać wolontariusze i pracownicy Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Ofiary ze słodkiego smakołyku zostaną przeznaczone na leczenie 8-letniego Michała z Komornik, chorego na neuroblastomę, rodzaj nowotworu złośliwego układu nerwowego. Caritas Archidiecezji Poznańskiej przygotowała ok. 20 tys. sztuk tradycyjnych rogali, wypieczonych przez trzy cukiernie działające na terenie Wielkopolski. Każdy rogal będzie zapakowany w specjalnie przygotowaną papierową torebkę z logo Caritas.Rogale marcińskie wypiekane są z ciasta półfrancuskiego, wypełnionego nadzieniem z białego maku, miodu, masła i bakalii. Kształt rogala ma przypominać podkowę, którą − według legendy − zgubił koń biskupa Marcina podczas przejazdu przez Poznań.Tradycja wypieku rogali marcińskich narodziła się pod koniec XIX w.

Gniezno

W Gnieźnie Nowenna w intencji Ojczyzny rozpoczęła się w parafiach już we wrześniu i trwała do minionej niedzieli. 11 listopada w bazylice prymasowskiej Prymas Polski abp Wojciech Polak będzie przewodniczył o godz. 10 Mszy św. za Ojczyznę.

Łódź

W Święto Niepodległości 11 listopada o godz. 10.00 w Archikatedrze Łódzkiej odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia w intencji Ojczyzny oraz za wszystkich tych, którzy utracili życie w Jej obronie. „Niech w tym dniu połączy nas wspólne dziękczynienie z dobro, któremu na imię Polska” – napisano w zaproszeniu na uroczystość.

Olsztyn

Obchody rocznicowe poprzedzi w diecezji warmińsko-mazurskiej wielki Bal Niepodległości, organizowany przez rodziny z Domowego Kościoła. Bal będzie bezalkoholowy a zaproszenia można nabyć w Eranova – Miejscu Kreatywnej Aktywności w Olsztynie. Następnego dnia, 11 listopada Mszy św. za Ojczyznę o godz. 11 będzie przewodniczył w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie Arcybiskup Józef Górzyński Metropolita Warmiński.

Pelplin

Uroczystości 11 listopada rozpocznie o godz. 10 Msza św. w bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Pelplinie. Wieczorem natomiast przed Collegium Marianum odbędzie się niepodległościowy spektakl z wykorzystaniem laserów.

Drohiczyn

11 listopada w Dniu Niepodległości Polski w Drohiczynie w katedrze p.w. Trójcy Świętej, gdzie o godz. 10.00 będzie celebrowana Eucharystia w intencji Ojczyzny. Z kolei biskup drohiczyński Tadeusz Pikus tego dnia będzie modlił się w intencji Ojczyzny podczas Eucharystii celebrowanej o godz. 12.00 w kościele parafialnym w Narwi, która obchodzi 260 lecie swego kościoła. Biskup senior Antoni Dydycz w tym dniu będzie modlił w intencji Ojczyzny podczas Eucharystii, celebrowanej w Łochowie o godz. 10.00.

Płock

Uroczystości diecezjalne w intencji Ojczyzny odbędą się w twierdzy Modlin. O godz. 14 Mszy św. w kościele parafii pw. św. Barbary w Modlinie Twierdzy przewodniczyl będzie biskup płocki Piotr Libera. Po niej uczestnicy przemaszerują na Cmentarz Forteczny w Modlinie Twierdzy, gdzie odbędzie się Apel poległych i modlitwa za dusze obrońców Ojczyzny.

ad, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę