Nasze projekty

Światowe Dni Młodzieży szansą na wielkie przebudzenie w Polsce

Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży stwarzają historyczną szansę na wielkie przebudzenie w Kościele polskim, ożywienie parafii, przyciągnięcie młodzieży z obrzeży Kościoła i odnowę wspólnot - mówił bp Damian Muskus

Reklama

Bp Damian Muskus, koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016 podkreślił, że jest to poważne wyzwanie duchowe dla całego Kościoła.

 

W swoim wystąpieniu, poświęconym przygotowaniom do 31. ŚDM i obszarom, w które mogą zaangażować się młodzi ludzie wraz ze swoimi duszpasterzami i katechetami, biskup zauważył, że organizacja tego spotkania winna stać się wspólną drogą mobilizującą wszystkich: biskupów, księży, katechetów, wspólnoty parafialne i młodzieżowe, ewangelizacyjne i modlitewne. „Nie jesteśmy bowiem aktywistami, którzy mają po prostu przygotować duże wydarzenie. Jesteśmy, jak mówił papież Franciszek, narzędziami, dzięki którym tysiące ludzi młodych będzie miało przygotowaną drogę na spotkanie Jezusa” – stwierdził mówca.

Reklama

„Światowe Dni Młodzieży są przygotowywane dla młodych, z młodymi i przez młodych i dlatego dotyczą także tych, którzy są towarzyszami młodych ludzi, odpowiedzialnymi za ich wychowanie i formację” – dodał biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Jego zdaniem celem duchowych przygotowań do ŚDM jest formacja młodych ludzi, którzy będą dobrymi gospodarzami: świadomymi katolikami, dumnymi ze swojego dziedzictwa i potrafiącymi się dzielić jego pięknem, a zarazem otwartymi na bogactwo kulturowe młodych z całego świata. „Tak przygotowani będą później nieocenionym skarbem i pomocą dla swoich wspólnot parafialnych czy duszpasterskich” – zapewniał hierarcha.

Zauważył, że drogę przygotowań do ŚDM wyznaczył papież Franciszek, gdy rok temu w Rio namawiał młodych, by weszli na drogę ewangelicznych Błogosławieństw. „Kazanie na Górze winno więc stać się główną treścią katechezy” – uważa bp Muskus. Zachęcił katechetów, by skorzystali z gotowych materiałów przygotowanych w ramach projektu B>M (Być to znaczy więcej niż mieć). Namawiał też do odmawiania w czasie katechezy oficjalnej modlitwy w intencji ŚDM. Podkreślił potrzebę rozważania z młodymi hasła krakowskiego spotkania: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

„Zanim kilka milionów młodych ludzi przyjedzie do nas, by poznać i doświadczyć tajemnicy Bożego Miłosierdzia w miejscu, gdzie Pan Jezus przypomniał o niej światu przez św. Faustynę, warto tę tajemnicę rozważać z naszą młodzieżą” – stwierdził. „Nie możemy ustawać w uczeniu młodych «wyobraźni miłosierdzia», o którą apelował święty patron ŚDM na krakowskich Błoniach w 2002 roku. Hasło ŚDM w Krakowie to wezwanie do wrażliwości i solidarności z potrzebującymi, do uczenia młodych takiej postawy w środowisku ich życia i dorastania” – dodał koordynator generalny krakowskich Dni.

Reklama

Kolejnym obszarem, który duszpasterze i katecheci winni wskazać młodym jako formę zaangażowania w przygotowania do ŚDM, jest też – według niego – idea wolontariatu. „Warto uczyć młodych bezinteresownego ofiarowania czasu, sił i talentów dla innych, zarażania ich tą ideą” – podkreślił.

„Niech droga przygotowań do ŚDM stanie się i waszą drogą, a doświadczenie towarzyszenia młodym w tej wędrówce niech was buduje i umacnia” – życzył słuchaczom bp Muskus.

Dni Katechetyczne Archidiecezji Krakowskiej odbywają się w dniach 28-29 sierpnia w Auli św. Jana Pawła II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Uczestniczą w nich proboszczowie, katecheci i duszpasterze z całej archidiecezji.

Reklama

md (KAI) / Kraków

Katolicka Agencja Informacyjna

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę