Nasze projekty

SPA dla duszy i ciała

W końcu upragniony i wyczekiwany odpoczynek! Wiele osób mogłoby dodać – zasłużony. Czas wakacji, urlopów, wypoczynku to często słodki czas lenistwa. Ale! Można go też dobrze spożytkować. Co zrobić, by oczyścić ciało i duszę? Wybrać się na specjalne rekolekcje. Przedstawiamy Wam kilka przykładowych miejsc, gdzie możecie zażyć spa właśnie dla duszy i ciała.

Reklama

Gotowanie i medytacja

W tym roku po raz kolejny odbędą się niecodzienne rekolekcje: medytacja wg wskazań Św. Wincentego Pallotiego oraz dieta i gotowanie wg wskazań Św. Hildegardy. – W pierwszych rekolekcjach przez nas organizowanych uczestniczyły głównie rodziny z dziećmi, które miały nadwagę oraz osoby starsze z nadwagą – opowiada Adam Sobiech z Fundacji Samarytan. – Teraz uczestniczą w nich osoby, które chcą zmienić dwie rzeczy – nauczyć się zdrowego gotowania oraz pobudzić ducha – dodaje Sobiech.

 

Reklama

Zajęcia prowadzone są warsztatowo, tak aby każdy nauczył się gotować zdrowe potrawy. – Wszystkie potrawy przygotowywane są na wodzie ze źródełka Pobłogosławionego przez Matkę Bożą – informują organizatorzy. Czego można się nauczyć? – Staramy się przekazać nauczanie Św. Hildegardy. Uczymy jak ważne są ciepłe śniadania, jak samemu piec chleb orkiszowy czy jak zrobić słodkości bez niezdrowego cukru – wylicza Sobiech.

 

Ale to nie tylko coś dla ciała. Sam pobyt w Gietrzwałdzie może zainspirować do rozwoju duchowego. Uczestnicy rekolekcji „Medytuję i gotuję” mają zapewnioną opiekę kapłana, spotkania i rozmowy z misjonarzami czy spotkania poświęcone refleksji nt życia chrześcijańskiego.  Codziennie mogą uczestniczyć w Mszy Św. – Każda dzień rekolekcji ma inny temat duchowych refleksji. Uczestnicy rekolekcji są zapraszani do udziału w modlitwie oraz do indywidualnej medytacji. Każdy uczestnik ma możliwość spowiedzi oraz indywidualnej rozmowy z kapłanem- opiekunem – podkreślają organizatorzy.
 

Reklama

SPA dla duszy i ciała

Rekolekcje z postem Daniela
Rekolekcje z postem, wśród klasztornych murów, z dala od zgiełku i hałasu – taką formę spędzenia wakacji wybiera coraz więcej osób. Rekolekcje z postem Daniela odbywają się m.in. w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym im. Św. Urszuli Ledóchowskiej w Zaborówcku k. Włoszakowic. – Zapraszamy wszystkich udręczonych problemami zdrowotnymi. Zatroskanych o zdrowie fizyczne i rozwój duchowy. A także tych, co pragną przeżyć post w atmosferze radości – informują organizatorzy. Podkreślają, że „post jako droga zdrowia fizycznego i duchowego musi być wsparty modlitwą, medytacją i wyciszeniem. Chcąc odzyskać utracone zdrowie warto podjąć post oczyszczający z toksyn i złogów. Sprawdzoną formą takiego postu jest dieta warzywno – owocowa opracowana przez dr Ewę Dąbrowską”.

 

Reklama

Chętnych na tego typu rekolekcje jest naprawdę sporo.  Martyna, która uczestniczyła w 2012 roku w rekolekcjach połączonych z dietą Daniela podkreśla, że „pobyt w Zaborówcu uważam za pięknie przeżyty czas. Post Daniela dobrze zrobił mojemu organizmowi. Poza tym udało mi się zmienić na lepsze nawyki żywieniowe i w sezonie jesienno – zimowym nie chorowałam ani razu, podczas gdy w ostatnich latach często łapałam przeróżne infekcje. W Zaborówcu spotkałam naprawdę wartościowych ludzi i doświadczyłam bycia we wspólnocie. W czasie rekolekcji odkryłam też korzyści płynące z postu dla ducha. Przekonałam się, że najlepszym pokarmem jest Jezus Chrystus”.

 

SPA dla duszy i ciała

Powrót do zdrowia ciała i ducha
Rekolekcje z postem Daniela cieszą się dużą popularnością również u księży pallotynów  w Konstancinie pod Warszawą. Jak podkreślają „dieta warzywno-owocowa jest w pełni bezpieczna, poprawia funkcjonowanie organizmu zagrożonego chorobą lub już chorego. Po oczyszczeniu z toksyn i złogów wzrasta odporność na zachorowania i zwiększa się zdolność organizmu do wysiłku fizycznego i intelektualnego”. Uczestnicy turnusu mogą wziąć udział w Eucharystii z modlitwą o uzdrowienie oraz mają możliwość stałego kontaktu z księdzem. Co ważne – dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu oraz podejmują szereg ćwiczeń fizycznych i marszów.

Urlop w klasztorze

Cisza i spokój klasztornych murów zachęca oraz więcej osób do spędzenia tam swojego urlopu. Pytanie czy jest to w ogóle możliwe? Oczywiście! Co może niektórych zadziwić – oferta taka jest bardzo bogata i jest w czym wybierać. Przykładem takiego miejsca może być sanktuarium w Stoczku Klasztornym. Prowadzi je Zgromadzenie Księży Marianów. – Nasz klasztor w Stoczku stwarza niepowtarzalną okazję przeżycia wspaniałego czasu w harmonii z przyrodą w wyjątkowym otoczeniu sanktuarium. W Europie wypoczynek w murach klasztornych od dawna już stanowi znaną atrakcję, stwarzając szansę turystom i pielgrzymom na oryginalne spędzenie czasu – informują marianie na swojej stronie internetowej.

 

Pobyt w takim miejscu nie jest wcale nudny. Przygotowane są wycieczki autokarowe, pielgrzymi rowerowe, zwiedzanie ciekawych zakątków klasztoru z przewodnikiem. Ale nie tylko! Na terenie barokowego ogrodu w Stoczku Klasztornym znajduje się staw. Osoby, które postanowią spędzić swój urlop w klasztorze – mogą w nim łowić ryby. Na wyposażeniu klasztoru jest kilka wędek…

 

SPA dla duszy i ciała

W ciszy usłysz samego siebie

Pustynia Złotego Lasu – miejsce ciszy i spokoju kamedułów. Tu można zarówno wziąć udział w rekolekcjach, jak i w specjalnych sesjach terapeutycznych. Wśród nich program SPeS – Salus per Silentium – „Zdrowie przez Ciszę”. To spotkanie, które podnosi świadomość zagrożeń jakie niesie współczesna cywilizacja. Pomaga odzyskać wewnętrzną harmonię oraz uczy jak żyć w zgodzie z samym sobą i drugim człowiekiem. Podczas zajęć przewidziane są warsztaty psychologiczne, terapia zajęciowa, odnowa biologiczna (w tym masaż gorącymi kamieniami oraz zajęcia na siłowni).

 

Można wziąć udział również w turnusie pustelniczym. Jak piszą organizatorzy „wielu ludzi zabieganych i zajętych codziennymi sprawami chciałoby choć na krótki czas oderwać się od codzienności i zakosztować życia spokojnego, zrównoważonego oddając się samotności, medytacji, w odosobnionej pustelni korzystając z kamedulskiej diety i programu dnia”. Uczestniczy takiego turnusu zapoznają się m.in. z regułą kamedulską opartą na benedyktyńskiej zasadzie Ora et labora, gdzie zasadą jest podział dnia na trzy części: modlitwa,  praca, odpoczynek. W Pustelni każdy może liczyć na duchowe przewodnictwo księdza kapelana, jest wypożyczalnia sprzętu sportowego, sauna, siłownia oraz… masaże.

 

Jak podkreślają organizatorzy rekolekcji dla ducha i ciała – z roku na rok cieszą się one coraz większym zainteresowaniem. Chętnych nie przerażają zamknięte mury klasztoru, skromne cele, pobudki o 5.30 czy restrykcyjne diety. Wręcz przeciwnie coraz więcej ludzi szuka takich miejsc, gdzie można się po prostu zatrzymać i wsłuchać w ciszę…

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę