Nasze projekty

Nowatorski pomysł na przeżycie Wielkiego Postu

„Nie marnuj dzisiaj wody”, „podziękuj za to, co masz w lodówce”, „daj jałmużnę” – to przykładowe wezwania zdrapki wielkanocnej. Inicjatywa krakowskiej Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego jest pomysłem dla dorosłych na przeżycie Wielkiego Postu.

Reklama

„Zdrapka kojarzy się z wygraną pieniężną, z niespodzianką, której nie znamy, póki nie wykażemy minimum aktywności. W czasie świąt Wielkiej Nocy gra idzie o najwyższą stawkę, o zbawienie. Czy pozwolę Bogu się zbawić? Czy dam Mu miejsce, czy ofiaruję Mu trochę swojego czasu?” – pyta krakowska Wspólnota Życia Chrześcijańskiego, która na zbliżający się Wielki Post przygotowała specjalną zdrapkę wielkanocną.

 

Materiał zawiera zbiór zadań na każdy z dni Wielkiego Postu. Chodzi o drobne aktywności, które uwrażliwiają na codzienne dawanie ofiary z własnego czasu i zachęcają do praktycznego naśladowania Jezusa w swoim środowisku, rodzinie, miejscach pracy.

Reklama
Reklama

 

„Poświęcenie, jałmużna, pokuta, wielkoduszność serca to postawy, do których zachęcają te zadania. Nie wątpimy też, że te proste z natury zalecenia mogą sprawić duże trudności. O to wszakże chodzi w Wielkim Poście – o odejście od perspektywy własnego ja do zobaczenia świata oczami Boga” – wyjaśnia Radosław Lebowski z krakowskiej Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego.

 

Reklama
Reklama

Przykładowe wezwania zdrapki wielkanocnej to np.: „nie marnuj dzisiaj wody”, „unikaj ‘śmieciowego jedzenia’”, „podziękuj za to, co masz w lodówce”, „idź na dodatkową Mszę św.”, „odmów 3 razy Ojcze nasz”, „daj jałmużnę”, „idź na nabożeństwo Drogi krzyżowej”.

 

Zdrapka wielkanocna to pomysł, który przybył do Polski z Irlandii, gdzie od wielu lat jest rekomendowany przez tamtejszego biskupa jako pomoc w przeżywaniu Wielkiego Postu dla dorosłych wiernych.

Reklama

 

Polska wersja zdrapki powstała przy wsparciu finansowym prowincji południowej jezuitów. W Środę Popielcową będzie bezpłatnie rozprowadzana wśród rekolektantów w domach rekolekcyjnych jezuitów w Częstochowie, Czechowicach-Dziedzicach i Zakopanem oraz wśród wiernych w niektórych krakowskich parafiach.

 

Jak informuje Radosław Lebowski, jest to program pilotażowy. Przygotowano 5 tys. zdrapek. „Sprawdzimy w ten sposób, czy ta forma zachęci większą liczbę wiernych do głębszego przeżywania Wielkiego Postu. To także zachęta do codziennej pracy nad sobą i wyrabiania nawyku szukania we wszystkim Bożej obecności, co jest bliskie także charyzmatowi naszej wspólnoty” – tłumaczy Lebowski.

 

Poza krakowską Wspólnotą Życia Chrześcijańskiego zdrapkową inicjatywę podjęła też WŻCh z Torunia.

 

Polskie zdrapki wielkanocne wyprodukowała firma Playprint z Torunia.
 


pra / Kraków

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite