Nasze projekty

Narzeczeńskie ABC, czyli jak zaplanować ślub kościelny

Sakrament wymaga odpowiedniego przygotowania, ale również załatwienia formalności. Przygotowaliśmy krótki przewodnik "krok po kroku", który pomoże Wam przebrnąć przez nie bez problemów

Reklama

Krok pierwszy

Termin: nawet 12 miesięcy przed ślubem

Przygotowania rozpocznijcie od ustalenia terminu ślubu. W tym celu udajcie się do zakrystii lub kancelarii kościoła, w którym chcielibyście zawrzeć sakrament. Jeśli znajduje się w centrum dużego miasta, możliwe, że na pierwszy wolny termin będziecie musieli czekać nawet rok. W mniejszych miejscowościach mogą wystarczyć nawet tylko 3 miesiące.

Z takim wyprzedzeniem najlepiej zaplanować również nauki przedślubne. „Oferta” w tym zakresie jest zróżnicowana – możecie zdecydować się na weekendowy kurs w parafii, wyjechać do ośrodka rekolekcyjnego na 2-3 dni (przeważnie od piątku do niedzieli), lub uczestniczyć w regularnych, cotygodniowych, wieczornych spotkaniach. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule: „Warto chcieć więcej”

Reklama

Oprócz odbycia kursu konieczne będą również wizyty w poradni życia rodzinnego. Więcej na ten temat dowiecie się jednak w trakcie kursu, który rozpoczynacie w pierwszej kolejności.

Krok drugi

Termin: 3 miesiące przed ślubem

W tym czasie (ze względu na terminy ważności zaświadczeń nie zaczynajcie wcześniej!) należy skompletować niezbędne dokumenty i udać się z nimi do parafii, w której zawieracie sakrament małżeństwa, aby stworzyć protokół przedślubny.

Reklama

Dokumenty, które będą potrzebne, to:

  1. Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego – niezbędne do ślubu konkordatowego. Zaświadczenie to jest dokumentem stwierdzającym o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego. Wydawane jest na podstawie dowodu osobistego oraz skróconego odpisu aktu urodzenia (niepotrzebne jeśli urząd już nim dysponuje; jeśli jednak będzie potrzebny, można go uzyskać w urzędzie właściwym dla miejsca urodzenia) w dowolnym USC w Polsce. Dokument ten ważny jest tylko przez 3 miesiące! W trakcie jego wydawania decydujecie jakie nazwisko przyjmie po ślubie narzeczona i dzieci po urodzeniu.

  2. Świadectwo chrztu i bierzmowania (udajcie się po nie do parafii, w której przyjęliście te sakramenty).

    Reklama
  3. Zaświadczenie o ukończeniu kursu nauk przedmałżeńskich (oraz spotkań w poradni rodzinnej – te można przynieść również w późniejszym terminie).

  4. Dowód osobisty.

  5. Jeśli ślub odbywa się w kościele nie należącym do parafii, do której należy jedno z Was, będziecie potrzebować ponadto tzw. licencji – dokumentu wydanego przez Waszą parafię, w którym wyrażona jest zgoda na zawarcie związku poza jej terenem.

W trakcie sporządzania protokołu otrzymacie kartkę z zapowiedziami, z którą udajcie się do swoich parafii. Na jej podstawie przez dwie kolejne niedziele wygłoszona będzie informacja o tym, że planujecie zawrzeć związek małżeński, co zostanie potwierdzone wydanym zaświadczeniem.

W trakcie pierwszej wizyty w kancelarii/zakrystii parafii odpowiecie na kilka/kilkanaście pytań. Dobrze jest zabrać ze sobą świadectwo ukończenia katechezy w ostatniej szkole, do której uczęszczaliście. Nie jest to dokument wymagany, ale dobrze widziany.

W terminie trzy miesiące – miesiąc przed ślubem powinniście odbyć również pierwszą z dwóch spowiedzi przedślubnych. Spowiednik musi potwierdzić to na karteczce którą otrzymacie w trakcie sporządzania protokołu przedślubnego.

Narzeczeńskie ABC, czyli jak zaplanować ślub kościelny

Krok trzeci

Termin: dzień przed ślubem

Odbywacie drugą spowiedź przedślubną, co również musi zostać potwierdzone na tej samej karteczce.

Krok czwarty

Termin: W dniu ślubu

W kancelarii/zakrystii kościoła, w którym odbędzie się ceremonia sporządzany jest akt ślubu. Można go sporządzić tydzień wcześniej, ale wymagana jest do tego obecność świadków. Będziecie potrzebować: dowodów osobistych (zarówno przyszli małżonkowie, jak i świadkowie), oraz potwierdzenia: ukończenia kursów przedmałżeńskich, odbycia wizyt w poradni rodzinnej, wygłoszenia zapowiedzi oraz odbycia spowiedzi. Jeśli akt sporządzony został tydzień wcześniej, z odpowiednim wyprzedzeniem (ustalcie to uprzednio w kościele, zwykle to pół godziny) przyjedźcie ze świadkami do zakrystii. Zabierzcie ze sobą obrączki, dowody osobiste i karteczkę z potwierdzeniem odbycia spowiedzi.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę