Nasze projekty

Kościół jakiego nie znacie

Sensacyjne dane opublikowała Archidiecezja Warszawska w raporcie zaprezentowanym podczas specjalnej konferencji przed wizytą biskupów "Ad Limina Apostolorum". Niestety sensacji nie „podchwyciły” żadne media, ponieważ nie nosi znamion skandalu a jedynie pokazuje, że „słupki popularności Kościoła” rosną. Szkoda, bo bardzo przyjemnie jest zachwycić się Kościołem, którego wszyscy jesteśmy częścią.

Reklama

Kryzys? Jaki kryzys?

 

Z raportu wynika, że na terenie Archidiecezji Warszawskiej mieszka 1 540 000 osób, a wierni kościoła rzymskokatolickiego stanowią prawie 93% społeczeństwa. Jednocześnie raport pokazuje, że w ostatnich latach wiara jest bardziej świadoma, ponieważ prawie 35% to osoby praktykujące, co oznacza wzrost o 1.4% (w ostatnich 8 latach).

Reklama

 

Więcej z nas (o 1,8%) systematycznie przystępuje do Komunii Świętej (16%). Liczba Chrztów utrzymuje się na poziomie z roku 2005, podobnie liczba dzieci przyjętych do Pierwszej Komunii Świętej.

 

Reklama

Dane dotyczą stolicy kraju – miasta, które (jak wynika z przekazu medialnego), pełne jest ludności napływowej, żądnej szybkiej kariery i wysoce zlaicyzowanej. Tymczasem raport wyraźnie pokazuje, że Kościół w Polsce ma ogromny potencjał wiary i modlitwy, choć jak zaznaczają biskupi, dużym uproszczeniem byłaby tu ignorancja nowych wyzwań, takich jak „idea niczym nieskrępowanej wolności, nieufność względem prawdy czy niezadowolenie ze sprzeciwu Kościoła wobec relatywizmu”.

 

Kościół jakiego nie znacie

Reklama

Rozwijamy się

 

Stolica posiada aż 191 kościołów (nie licząc kaplic), w tym kilka jest w trakcie budowy. W obu warszawskich diecezjach ciągle powstają nowe parafie, w tej chwili w Archidiecezji Warszawskiej jest ich już 212 – o 2% więcej niż w roku 2005, a w diecezji warszawsko-praskiej 183, czyli aż o 14 % więcej niż osiem lat temu.

Kościół dla ubogich

 

Ważnym punktem raportu są dane dotyczące działalności charytatywnej. Tu również, pomimo że Warszawa należy do najbogatszych miast w Polsce, obserwujemy znaczny wzrost sum przeznaczonych na udzielanie pomocy potrzebującym. Najwięcej, bo aż o 245% wzrosła liczba bezdomnych w schroniskach i noclegowniach, które znajdują się na utrzymaniu Kościoła w Archidiecezji Warszawskiej. Wydawanych też jest codziennie o 130% więcej posiłków niż 8 lat temu. W warszawskich hospicjach prowadzonych przez Kościół przebywa obecnie 376 osób – wzrost o 9.0%, a z doraźnej pomocy dla rodzin w postaci organizowanych wypoczynków wakacyjnych dla dzieci korzysta ponad 1200 osób rocznie –  co daje 26% wzrost liczby osób objętych pomocą. Ponadto o 25% wzrosła liczba wolontariuszy, zarówno w parafiach jak i szkołach.

 

Biskupi zaznaczają jednak, że pomoc charytatywna nie może ograniczać się do zaspokojenia kwestii materialnych, ale też potrzeb duchowych. Zwłaszcza, że w prężnie rozwijającej się stolicy wciąż przybywa „nowych ubogich, pozbawionych sensu życia, przegranych i zbuntowanych”. Pewnym wyzwaniem jest więc budowanie wiary świadomej i głoszenie Chrystusa ludziom „z obrzeży” Kościoła.

 

Kościół jakiego nie znacie

Kryzys powołań?

 

Warto w tym miejscu zauważyć, wbrew panującej powszechnie opinii o kryzysie powołań, że mamy o 14% więcej kapłanów, czyli aż 1263 duchownych. W Archidiecezji Warszawskiej działają 63 zakony żeńskie, które prowadzą działalność apostolską w 160 klasztorach i domach zakonnych. Najwięcej jest franciszkanek służebniczek Krzyża. Ponadto, są tu 33 zakony męskie, które prowadzą działalność w 55 klasztorach i domach zakonnych. I tu przeważają franciszkanie. W Warszawie działa również 6 klasztorów kontemplacyjnych.

 

Do tej części raportu odniósł się Papież Franciszek, mówiąc, że jest wdzięczny Bogu, że w Polsce nie brakowało powołań w minionych dekadach, a „wielu dzielnych i świętych polskich księży z poświęceniem pełni posługę w swoich Kościołach lokalnych czy za granicą i na misjach”. Papież powiedział też, że w Polsce dzięki dobrym wydziałom teologicznym „seminarzyści uzyskują solidne przygotowanie intelektualne i duszpasterskie”, któremu winna „zawsze towarzyszyć formacja ludzka i duchowa”. Kapłanom potrzebne jest stałe „nawrócenie misyjne”, wychodzenie także na peryferie do ludzi czekających na Dobrą Nowinę, a „ten styl apostolski wymaga również ducha ubóstwa, wyrzeczenia”. Papież przypomniał tu słowa bł. Jana Pawła II, że księża mają być „stylem życia bliscy przeciętnej, owszem, raczej uboższej rodziny”.

 

Kościół jakiego nie znacie

Dlaczego milczymy?

 

Dlaczego raport opublikowany przez Archidiecezję Warszawską został (w zasadzie) pominięty nawet przez media katolickie? Dlaczego tak trudno jest rzetelnie informować współbraci o działalności Kościoła? Co więcej, zdarza się nam samym bezrefleksyjnie powtarzać wyświechtane stereotypy nie znajdujące często pokrycia w rzeczywistości. Panowie i Panie, bierzmy się do pracy!

 

Gorliwa wiara, postawa miłosierdzia, odwaga i zainteresowanie mogą sprawić, że tak jak kiedyś, sceptyczny świat i dziś może zachwycić się Chrystusem.

 

Do dzieła!

 

Materiał został opracowany na podstawie Raportu o stanie Koscioła w Warszawie dostępnego na stronie: http://www.archidiecezja.warszawa.pl/homepage/?a=7222

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę