Nasze projekty

Te wydarzenia i historie Was poruszyły! Najchętniej czytane artykuły w 2022 roku

Rok 2022 to przede wszystkim tragiczne i bolesne wieści z okupowanej przez Rosję Ukrainy. Bohaterskie postawy Ukraińców, wzruszające pożegnania i przykłady solidarności Polski z Ukrainą to tematy, które przykuły największą uwagę Czytelników Stacji7 w 2022 roku. Wśród nich nie brakuje jednak budujących historii z codzienności, a także sukcesów Polaków na arenie międzynarodowej. Oto 10 najchętniej czytanych artykułów w 2022 roku na portalu Stacja7.pl

Reklama

1. „Dziękuję mojej drogiej żonie”. Poruszające pożegnanie zmarłego górnika

20 i 21 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek doszło do wybuchów metanów, w wyniku których śmierć poniosło osiem osób, a 30 innych osób zostało rannych. 7 osób uznaje się za zaginione.

Wśród osób, które zmarły w czasie tej tragedii był 37-letni Dominik Godziek. W czasie mszy pogrzebowej odczytano poruszające pożegnanie zmarłego z rodziną. „Kochana Ewo, Nikolo, Filipie, Mikołaju, droga rodzino i znajomi. Nadszedł kres mojego ziemskiego pielgrzymowania, chciałbym podziękować. W sposób szczególny dziękuję mojej drogiej żonie za 15 lat wspólnego życia” – słowa odczytał ks. Andrzej Ahnnert, proboszcz parafii w Brzeźcach.

2. Poruszający występ ukraińskiego łyżwiarza na mistrzostwach świata

24 lutego 2022 roku światem wstrząsnęła informacja o ataku Rosji na Ukrainę. Ze wschodniej granicy napływały informacje o tragicznych skutkach wojny ale także o bohaterskich postawach ukraińskich żołnierzy i cywilów.

Reklama

Dla Ukraińców „front walki” toczył się także na innych płaszczyznach – ukraińscy sportowcy nie zrezygnowali z udziału w ważnych sportowych wydarzeniach, i z dumą reprezentując swój kraj, opowiadali o okrucieństwie wojny toczonej przez Rosję.

Wśród nich był Iwan Szmuratko – ukraiński łyżwiarz figurowy. 20-latek wziął udział w mistrzostwach świata w łyżwiarstwie figurowym Montpellier 2022 mimo, że w jego kraju toczy się okrucieństwo wojny. Na zawody Iwan Szmuratko przyjechał bez trenera i bez odpowiedniego stroju. Podczas czwartkowej rywalizacji solistów wystąpił w treningowej koszulce w barwach narodowych Ukrainy. Dodatkowo na swojej piersi miał serce w barwach ukraińskiej flagi narodowej.

3. „Ukraino jesteśmy z Tobą”. Kamil Bednarek i Dana Vynnytska we wzruszającej piosence

Solidarność i pomoc Ukraińcom widoczna była także w sferze kultury. Ona – Ukrainka, on – Polak, razem – artyści, którzy postanowili wesprzeć Ukraińców poprzez swoją muzykę. Kamil Bednarek i Dana Vynnytska razem nagrali utwór pt. „Nad zieloną milą”. Dochód zebrany z odtworzeń piosenki został przekazany na pomoc Ukrainie.

Reklama

Kiedy Dana dowiedziała sie o rozpoczęciu wojny, wpadła w rozpacz. Jej mąż z Polski, postanowił wrócić walczyć na Ukrainę. I choć artystka długo nie mogła się z tym pogodzić, zrozumiała, że tak trzeba – trzeba działać.

4. Przejmujący pogrzeb kleryka, który zginął na Ukrainie. Miał zaledwie 24 lata

Wojna na Ukrainie przynosiła i wciąż przynosi swoje żniwo. W wyniku walk zginęło wielu żołnierzy i cywilów. Od początku wojny napływały informacje o śmierci ukraińskich bohaterów. Wśród nich był 24-letni kleryk Ołeksander Cykun.

Mieszkańcy jednej z ukraińskich wsi żegnali kleryka Ołeksandra Cykuna, który zginął zabity przez Rosjan. Obrazki z poruszającego pogrzebu obiegły świat. „Czy widziałeś, jak wygląda pogrzeb ukraińskiego bohatera zabitego przez Rosjan? Nie, nie widziałeś! Zobaczcie jak wczoraj mieszkańcy wsi w Równem eskortowali w ostatnią drogę swojego rodaka, byłego kleryka Ołeksandra Cykuna” – napisał na ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej.

Reklama

5. Jarosław Bieniuk: ten krzyż będę dźwigał do śmierci, nie zapomnę ostatnich godzin, gdy Ania odchodziła

5 października przypadła 8. rocznica śmierci aktorki Anny Przybylskiej. Z okazji powstania filmu o ostatnich chwilach życia aktorki, członkowie jej rodziny opowiedzieli o życiu po stracie partnerki, matki i córki. Ten film to jak epitafium. Wykorzystano te zabawne historie, kiedy razem rozrabialiśmy, kiedy chichotaliśmy, kiedy wymyślaliśmy żarty – powiedział Jarosław Bieniuk, partner aktorki, którego nagrania wykorzystano w filmie.

n krzyż będę dźwigał aż do mojej śmierci. Nie można skasować z pamięci jak z komputera tych ostatnich godzin, gdy odchodziła, a ja trzymałem ją za rękę. Wszystko do mnie wraca, na szczęście już rzadziej – powiedział.

6. Ksiądz zaczął na mszy niewyraźnie mówić. Policjant natychmiast podbiegł do duchownego

Wśród wielu historii, niezwykłą popularność zyskała ta o bohaterskiej postawie policjanta z gminy Wołów na Dolnym Śląsku. Ksiądz sprawujący mszę świętą w tamtejszym kościele zaczął niewyraźnie i coraz wolniej mówić. Obecny w kościele policjant rozpoznał objawy i natychmiast podbiegł do duchownego.

Dzięki szybkiej reakcji policjanta duchowny szybko odzyskał przytomność, a następnie został zabrany na badania do szpitala.

Policjant pełni służbę w Wołowie od dziesięciu lat, w tym czasie wielokrotnie pomagał innym oraz ratował życie i zdrowie. „Swoją postawą pokazał, że policjantem jest się cały czas” – napisał w komunikacie sierż. sztab. Tomasza Nowaka z wołowskiej komendy.

7. Ojciec Jonasz: “Moja mama jest zakonnicą. To spektakularny dar!”

Nietypowa historia ojca Jonasza, którą podzielił się z nami, zyskała niezwykłą sympatię Czytelników portalu Stacja7.

Ojciec Jonasz jest kapłanem, a jego mama… zakonnicą! On mieszka w Krakowie, jego mama we Włoszech – widują się tylko przez kraty zakonnego klasztoru. “Prawdziwa miłość jest jednak zawsze obecna i doświadczalna nieważne ile kilometrów nas dzieli.” – mówi o. Jonasz.

8. Poświęcenie Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi przez papieża Franciszka

Wojna na Ukrainie wzmogła ogromy szturm modlitwy o pokój na całym świecie. Ważnym wydarzeniem było poświęcenie Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi, którego dokonał papież Franciszek. Miało ono miejsce 25 marca podczas celebracji pokutnej o godz. 17:00 w Bazylice św. Piotra. Tego samego aktu, tego dnia dokonał w Fatimie kard. Krajewski, jako wysłannik Ojca Świętego.

Papież odczytał akt przed figurą Matki Bożej, która na co dzień znajduje się w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w San Vittorino pod Rzymem, po czym złożył przed figurą bukiet kwiatów. Zabrzmiały dzwony bazyliki św. Piotra.

9. „Dziękujemy Polakom za to, że nas nie zostawili”. Kraków poszukuje 9-latka, który zostawił poruszający list

Niezwykłą solidarność, pomoc i gościnność Polaków docenili nawet najmłodsi obywatele Ukrainy. „Nazywam się Bohdan, mam 9 lat. Jestem z Ukrainy. Kiedy zaczęła się wojna, mama powiedziała, że musimy jechać, żeby przeżyć. Teraz jesteśmy w Polsce, w pięknym mieście Krakowie. Dziękujemy Polsce, Polakom za to, że nas nie zostawili” – tak zaczyna się list, który pozostawił w Pałacu Potockich pewien chłopiec.

Pałac Potockich zdecydował się opublikować zdjęcia listu oraz jego tłumaczenie, jednocześnie ogłaszając, że bardzo chcieliby odnaleźć chłopca i zaprosić go do siebie. Jesteśmy głęboko wzruszeni – piszą. W poszukiwania chłopca włączyła się cała Polska!

10. 14-letnia Polka podbiła amerykański „Mam talent”. Zobacz jej występ

Sara James wzięła udział w przesłuchaniach do amerykańskiego „Mam talent”. Jej występ oczarował widzów oraz jury. 14-letnia Polka decyzją przewodniczącego komisji, Simona Cowella zakwalifikowała się od razu do półfinałów.

14-latka oczarowała swoim głosem amerykańską publiczność oraz jury. Przewodniczący komisji, Simon Cowell postanowił nacisnąć „złoty przycisk”, który oznacza automatyczny awans dziewczyny do półfinału.

Polka ostatecznie nie znalazła się w ścisłej piątce, która kwalifikowała się do drugiego etapu finału. Ostatecznie tę edycję amerykańskiego „Mam talent” wygrała libańska grupa taneczna Mayyas.

oprac. zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę