Nasze projekty
fot. Mazur/Episkopat News/flickr.com

Miłosierdzie. Najpiękniejsze słowo świata

Miłosierdzie jest w nas, nawet jeśli o tym nie wiemy

Reklama

Kiedyś została przeprowadzona sonda, w której zadano pytanie: jakie jest najpiękniejsze słowo na świecie? Wśród odpowiedzi padały najczęściej słowa: miłość, przyjaźń, nadzieja, Bóg, życie, mama, dziecko, wolność, Ojczyzna. Dawno temu Mieczysław Fogg śpiewał, że najpiękniejszym słowem świata jest serce. W ostatnich latach chyba już każdy z nas przekonał się, że jest jedno słowo, które zawiera w sobie wszystkie najpiękniejsze świata. To miłosierdzie. Jak mówił Jan Paweł II: Miłosierdzie jest „drugim imieniem” miłości, ujmującym jej aspekt najgłębszy i najbardziej wzruszający: gotowość do zaspokojenia wszelkich potrzeb, a zwłaszcza bezgraniczną zdolność przebaczania.

ZOBACZ>>> Rozmowy z Janem Pawłem II. Miłosierdzie

Święty Augustyn powiedział, że miłosierdzie to coś co: czyni smutnym serce tego, który współczuje nieszczęściu drugiego. Papież Franciszek w swojej książce „Miłosierdzie to imię Boga” opisuje miłosierdzie jako ukojenie, lekarstwo nieskończenie mocniejsze niż choroba. Pismo Święte przepełnione jest miłosierdziem. Sam Jezus uczynił miłosierdzie jednym z głównych tematów swojego nauczania. Nie mamy już chyba żadnego problemu z rozszyfrowaniem czym jest miłosierdzie. Choć kiedyś można było usłyszeć od dziennikarzy i to religijnych, że w zdaniu: Błogosławieni miłosierni albowiem oni miłosierdzia dostąpią” rozumieją tylko słowo „oni”.

Reklama

SPRAWDŹ>>> Piękne wykonanie hymnu ŚDM w Krakowie! „Błogosławieni miłosierni” śpiewa Roksana Węgiel

Dziś, głownie dzięki rozsławieniu kultu Miłosierdzia przez siostrę Faustynę, Jana Pawła II i w ostatnim czasie papieża Franciszka nie ma chyba osoby, która nie rozumiałaby czym jest Miłosierdzie. Stało się nam tak bliskie, że nawet nie szukamy definicji,  podobnie jak nie zastanawiamy się nad tym czym jest miłość, oddychanie, życie…

Skoro miłosierdzie jest w nas, skoro tak dobrze je rozumiemy, nie pozostaje nam nic innego jak tylko być miłosiernym. Miłosiernym wobec innych ale także wobec siebie samych. Miłosierdzie jest przecież także dowartościowaniem, podnoszeniem w górę z każdej sytuacji, wydobywaniem dobra spod wszelkich nawarstwień zła. Od czego zacząć? Na początek warto skorzystać może z rady Tau, który śpiewa o tym, że ucząc się miłosierdzia, warto zacząć od przebaczenia, bo nie ma poświęcenia bez przebaczenia. Pierwszym krokiem dla każdego z nas może być zatem przebaczenie. Więc do dzieła!

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę