Nasze projekty

Szkoła św. Tomasza: Słuchać bez uprzedzeń

Te same słowa wypowiedziane przez różne osoby mogą wywołać w nas zupełnie odmienne reakcje. Sprawdź, czy również Ciebie dopadło słuchanie z uprzedzeniami.

Reklama

Liczne przykłady selektywnego słuchania dają media relacjonujące wydarzenia polityczne. Dziennikarze często formułują opinie związane z najważniejszymi sprawami dla kraju nie na podstawie słów wypowiadanych przez polityków, lecz na baziego tego, kto je wypowiedział.

Zdania wypowiedziane przez wspieranego polityka są przyjmowane z akceptacją, kiedy taka sama wypowiedź ze strony oponenta odbierana jest jako skandaliczna.

Reklama

Podobny mechanizm funkcjonuje w życiu codziennym. Kupujemy książki i słuchamy wykładów ludzi, którzy mają znane nazwisko, dyskwalifikując tych mniej popularnych autorów czy mówców. Nawet jeśli ci o mniejszej renomie bliżej są prawdy i prezentują bardziej wartościowe treści…

Reklama

Pewnie znasz też takich ludzi, którzy denerwują cię, nawet jeśli mają rację. Nie ważne, co mówią, uprzedzenie względem nich bierze górę…

akwinata
tłum. dr Michał Wilk – Orygenes.pl

Reklama

Św. Tomasz radzi, by przenieść “wagę słuchania” z nadawcy na słowa. Zachęca, by wypracować umiejętność “wyłapywania” dobrych treści w wypowiedziach osób, które w naszej świadomości mają przypiętą jakąś negatywną “łatkę”.

Przykłady? Paolo Coelho posiada “łatkę” pisarza, który sławę zyskał na ubieraniu „oczywistych oczywistości” w piękne słowa. Niby efektowne, ale pozbawione głębi. Dla katolików jeszcze bardziej niepokojący jest fakt, że Coelho fascynował się okultyzmem i praktykował magię. Wprawdzie pisasrz twierdzi, że się nawrócił, ale jego twórczość zawiera sporo niebezpiecznych duchowo treści. Mimo tego dałoby się w niej znaleźć kilka cennych prawd, godnych zapamiętania.

Z kolei hinduski jezuita Anthony de Mello publikował treści, którym Kongergacja Nauki Wiary zarzuciła “niedopuszczalne odejście” od doktryny katolickiej w kierunku nauk Wschodu. Mimo tak ostrego sygnału ostrzegawczego, w jego książkach da się znaleźć bezpieczne i wartościowe dla katolików treści.

Rzecz w tym, by umiejętnie wybierać to, co wartościowe i zgodne z nauką Kościoła Katolickiego. Jeśli się tego nie nauczymy, możemy stracić wiele wartościowych nauk oraz okazję do dostrzegania dobra w każdym człowieku…


Rubin_LepiejGretchen Rubin – „Lepiej. 21 strategii, by osiągnąć szczęście”

Chcesz spotykać bliskich, ale nie tylko na Facebooku? Chcesz regularnie biegać, ale niekoniecznie z domu do pracy? Chcesz się zdrowo odżywiać, ale to czekolada daje Ci szczęście?
Zastanawiasz się, czemu nie możesz znaleźć czasu, by robić to, co kochasz?

Autorka bestsellerowego Projektu szczęście daje odpowiedź: z powodu nawyków. To przyzwyczajeniom zawdzięczamy zdrowie, szczęście i spełnienie, lub przeciwnie – stres i frustrację. Rubin w żywy i dowcipny sposób pokazuje, jak naprawić swoje życie bez konieczności podejmowania trudnych decyzji i robienia czegokolwiek wbrew sobie. Ponieważ każdy z nas jest inny, proponuje 21 strategii. Poznaj je i wybierz własną drogę do szczęścia.

 

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę