Nasze projekty

Tunezja. Starcie z potęgami europejskimi

Reprezentacja Tunezji znalazła się w grupie G, co oznacza że przy ewentualnym awansie mogłaby trafić na Polskę

Reklama

Taki scenariusz należy jednak włożyć między bajki – Tunezja nie ma żadnych szans na awans grupy. Rywalizacja toczyć się będzie między Belgią i Anglią o pierwsze miejsce, między Tunezją i Panamą o trzecie.

Mieli szczęście

Reklama

Trudno wyobrazić sobie wyrwanie choćby punktu którejś z europejskich potęg zbudowanych na bazie zawodników z najlepszej ligi świata – brytyjskiej Premier League. Udział Tunezyjczyków w tegorocznym turnieju jest wielką niespodzianką. Mogą go oni zawdzięczać głównie losowi. W afrykańskiej grupie eliminacyjnej trafili na słabe drużyny Libii, Gwinei i Demokratycznej Republiki Konga. Z tymi ostatnimi zagrali najważniejszy mecz w grupie, de facto decydujący o awansie. Tunezja cudem uratowała remis w tym spotkaniu, strzelając 2 gole w ostatnim kwadransie meczu. Ostatecznie drużyna wygrała grupę przewagą jednego punktu nad DR Konga.

Łatwo w eliminacjach, trudniej wyjść z grupy

Reklama

Mistrzostwa w Rosji będą piątymi w historii tego kraju, jednak ani razu nie udało się wywalczyć awansu z grupy. Nic nie zapowiada zmiany sytuacji w tym roku, tym bardziej że najlepszy zawodnik reprezentacji, Youssef Msakni zerwał w marcu więzadła w kolanie i do Rosji nie pojedzie. Poza nim, próżno szukać wielkich gwiazd w kadrze. Fani ligi angielskiej mogą kojarzyć Yohana Benalouane, rezerwowego stopera Leicester, który wobec awansu Tunezji na mundial dopiero niedawno zadeklarował chęć gry dla reprezentacji. Największy wpływ na grę będą mieli z pewnością dwaj pomocnicy z ligi francuskiej. Pierwszy to grający w ubiegłym sezonie dla Stade Rennais Wahbi Khazri, który strzelił w zakończonych rozgrywkach 11 goli i był jedną z najważniejszych zawodników swojego klubu. Z kolei zawodnik Marsylii, Saif-Eddine Khaoui, spisywał się bardzo dobrze na wypożyczeniu w Troyes i pomimo spadku swojej drużyny sezon może zaliczyć do udanych. Na uwagę zasługuje również młody Dylan Bronn, podstawowy obrońca czwartej siły ligi belgijskiej, KAA Gent.

Mundial – okno wystawowe na świat

Reklama

Dla wszystkich tych zawodników mistrzostwa będą oknem wystawowym na świat i być może pomogą im wywalczyć transfer do lepszego zespołu, jednak ich przygoda z tym turniejem zakończy się najprawdopodobniej na trzech meczach grupowych. W starciu z europejskimi siłami głównym celem Tunezyjczyków będzie powstrzymywanie ataków przeciwników i rozgrywanie kontr przez swoich najlepszych zawodników, czyli rozgrywających. Szans na strzelenie gola mogą szukać również po stałych fragmentach – dośrodkowania z rzutów wolnych i rożnych to najmocniejszy element w grze Wahbiego Khazriego. Defensywna taktyka przynosiła efekty w czerwcowym sparingu z Hiszpanią, mistrzowie sprzed 8 lat długo nie mogli znaleźć sposobu na sforsowanie obrony przeciwników, udało im się to dopiero w końcówce meczu.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę