Nasze projekty
fot. Męczeństwo Szczepana, witraż w Oknie bawarskim kolońskiej katedry, Niemcy

Św. Szczepan – młodość i mądrość mogą iść ze sobą w parze

Czy mądrość zawsze musi być przypisywana tylko ludziom starszym? Czy młody człowiek nie może być obdarowany powerem Ducha Świętego? Jasne, że może. Kościół pokazuje wielu takich świętych.

Reklama

Pierwszym z nich jest św. Szczepan. Biografię o nim trudno byłoby napisać, bo historycy po dziś dzień nie znają szczegółów z jego życia. Wiadomo, że był Żydem greckiego pochodzenia. W Dziejach Apostolskich jest wymieniany jako pierwszy spośród siedmiu współpracowników uczniów Jezusa – „mąż pełen wiary i Ducha Świętego”. Zajmował się działalnością charytatywną, rozdawał chleb ubogim w Jerozolimie. Został wyświęcony przez Apostołów na diakona razem z sześcioma innymi mężczyznami (Filipem, Prochorem, Nikanorem, Tymonem, Parmenasem i Mikołajem z Antiochii). Wszyscy działali dynamicznie i odważnie. Obserwujący ich działalność  Żydzi – również kapłani – zaczęli przyjmować chrześcijaństwo. Szczepana, jak podaje Pismo święte, wyróżniały z tej siódemki: mądrość i dar czynienia cudów. Wygłaszał mowy, którym nikt nie umiał sprostać.

Twardego karku i opornych serc i uszu!

Można powiedzieć nawet, że robił to z ogromnym tupetem, bo gdy został oskarżony o bluźnierstwo przeciwko Mojżeszowi i Bogu, zaczął przed Sanhedrynem (najwyższą instytucją religijną Judei) opowiadać historię proroków od początku. Przedstawił im w skrócie dzieje Mojżesza, opowiedział o krzaku gorejącym, cytował święte księgi i zadawał pytania. A zakończył swoje wystąpienie zarzutem: „Twardego karku i opornych serc i uszu! Wy zawsze sprzeciwiacie się Duchowi Świętemu” (Dz Ap 7, 51). Po tych słowach został wyprowadzony przez lud i natychmiast skazany na śmierć przez kamienowanie. Zanim wykonano wyrok, zdjęto z niego szaty i położono u stóp innego młodzieńca, który nazywał się Szaweł. Tu mógłby zacząć się intrygujący wątek biografii, ale łączenie faktów bez historycznej wiedzy, mogłoby zostać uznane za szaleństwo. Wiadomo, że Szaweł jeszcze przez kilka lat prześladował i mordował chrześcijan, zaś jego nawrócenie dokonało się po upadku z konia, wtedy usłyszał właśnie pytanie samego Jezusa: „Szawle, Szawle, dlaczego mnie prześladujesz?”. Kiedy Szczepan był kamienowany, nie zareagował żalem, ani współczuciem. Nawet modlitwa skazańca, w której prosił swego Boga o przebaczenie dla tych, którzy go kamieniują, nie wzruszyły Szawła. 

Czego może nas dzisiaj uczyć ta krótka historia? Czego może uczyć  nas św. Szczepan? Czytając jego mowę w Dziejach Apostolskich językiem współczesnym można powiedzieć, że asertywności, konsekwencji i odwagi. Wierzył mocno w Chrystusa, znał historię Izraela i święte księgi. Kiedy usłyszał zarzuty przeciw sobie nie poddał się emocjom, tylko zaczął mówić co myśli, co widzi. Opowiedział jakie wyciągnął wnioski z historii proroków. Młodość ducha, odwaga i mądrość. To chyba trzy cechy, które można mu przypisać. I tego można się uczyć.

Reklama

Widzę niebo otwarte i Syna Człowieczego

Ale wgłębiając się jeszcze bardziej w tę postać, można się też uczyć, czym jest świadomość wiary i co to znaczy wierzyć do końca. Szczepan miał pewność, że chrześcijaństwo jest tą drogą, na którą czekali ludzie tyle tysięcy lat. Stał przed przed tymi, którzy go osądzali z głową uniesioną ku niebu, i jak podaje Pismo święte: „ujrzał chwałę Bożą i Jezusa (…). I rzekł: „Widzę niebo otwarte i Syna Człowieczego, stojącego po prawicy Boga. A oni podnieśli wielki krzyk, zatkali sobie uszy i rzucili się na niego wszyscy razem. Wyrzucili go poza miasto i kamieniowali…”. (Dz Ap 7, 55-57)

W historii świętego Szczepana jest chyba jeszcze jedna nauka: każda śmierć, nawet ta, której po ludzku nie możemy zrozumieć i przyjąć, ma swój głębszy sens. Po śmierci św. Szczepana prześladowani chrześcijanie z niesamowitą siłą zaczęli głosić Ewangelię poza murami Jerozolimy. Jego postawa dodała im odwagi. Jego świadectwo i duchowy power były impulsem dla innych. To wtedy właśnie chrześcijanie wyszli na cały świat, bo śmierć jednego uczciwego człowieka, jest w stanie poruszyć tłumy.

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę