Nasze projekty

Zaprezentowano projekty ołtarzy na ŚDM

„To jest kościół bez ścian, to jest kościół, który będzie w tych dniach ogarniał cały świat” – powiedział o swoim projekcie ołtarzy na Światowe Dni Młodzieży architekt Stanisław Niemczyk. W krakowskiej kurii zaprezentowano w czwartek projekty ołtarzy na Błonia i Brzegi, na których będą się odbywały papieskie celebracje liturgiczne w czasie ŚDM.

Reklama

W krakowskiej kurii zaprezentowano 9 czerwca projekty ołtarzy na Błonia i Brzegi. Projekt części sakralnej zaprojektował Stanisław Niemczyk. „To jest kościół bez ścian, to jest kościół, który będzie w tych dniach ogarniał cały świat – powiedział o swoim projekcie architekt. – O taki kościół nam chodzi – kościół integrujący świat” – dodał.

Metalową konstrukcję pokryją standardowe podesty, do których będą przypinane materiały, które będą podlegały wykończeniu. „Istotą nie jest to co i jak zbudujemy, bo kościół stworzą ludzie, którzy będą obecni i na Błoniach, i na Brzegach. Kościół bez wiernych nie jest kościołem” – powiedział Stanisław Niemczyk.

Pierwszym kryterium przy sugestiach do projektu ołtarzy, którym kierowali się organizatorzy ŚDM jest tematyka spotkania, czyli Boże miłosierdzie. W centralnym miejscu pojawi się wizerunek Jezusa Miłosiernego i nie zabraknie wizerunków apostołów miłosierdzia i patronów ŚDM – św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II.

Reklama

„Elementem dominującym w ołtarzach będzie krzyż, który jest znakiem chrześcijaństwa a równocześnie jest znakiem miłosiernej, ukrzyżowanej miłości” – powiedział ks. Marek Hajdyła, który w Komitecie Organizacyjnym ŚDM Kraków 2016 odpowiada za Wydarzenia Centralne. Krzyż ołtarza na Błoniach będzie miał 30 metrów wysokości, a w Brzegach 28 metrów.

W obu ołtarzach dominować będzie biel – nie tylko ze względu na fakt, że to kolor papieski, ale także kolor miłosierdzia, razem z bladobłękitnym i bladoróżowym. Poza tym w projektach zostaną wykorzystane barwy znane już ze znaku ŚDM Kraków 2016. „Chcemy tutaj być bardzo spójni, jeśli chodzi o styl, formę i kolor” – podkreślił ks. Hajdyła.

Kolorystykę zaczerpnięto z obrazu Jezusa Miłosiernego. „Miłosierdzie od krzyża, od wizerunku Chrystusa, spływa na poziom nawy, w której my się znajdziemy, czyli poziom terenu, ziemi” – wyjaśnił Stanisław Niemczyk.

Reklama

Światowe Dni Młodzieży narzuciły pewien styl projektu ołtarzy. „Język graficzny powinien być dla młodych zrozumiały i przyjazny i staraliśmy się, aby to wpisywało się w ich wrażliwość estetyczną” – dodał ks. Hajdyła.

13422301_10154370514577275_3381160294247002781_o

Reklama

Kolejnym kryterium, związanym z osobą papieża Franciszka, jest „pewna prostota i ascetyczność formy”. „Żeby Ojciec Święty Franciszek, który w takim a nie innym stylu sprawuje swój pontyfikat, w tym miejscu czuł się naprawdę dobrze i komfortowo” – zaznaczył ks. Hajdyła. Dodał, że z prostotą formy wiąże się także minimalizacja kosztów, na której zależało organizatorom. „Wiadomo, że kiedy stawia się pewne konstrukcje z elementów typowych i prostych, to z natury rzeczy nie robią one nadmiernych kosztów” – zaznaczył ks. Hajdyła.

Funkcjonalność narzuciła natomiast rozmiary projektowanych miejsc. Na Błoniach organizatorzy spodziewają się kilkuset biskupów, a na Campus Misericordiae ok. 1200. „Tak gigantyczne liczby powodują, że odpowiednie miejsca muszą mieć swoje rozmiary” – zaznacza ks. Hajdyła.

Część centralna ołtarza na Błoniach ma rozmiary 60 na 30 metrów i ok. 1700 metrów kwadratowych powierzchni. Ołtarz i tron papieski będą umieszczone na wysokości blisko 5 metrów od gruntu. Natomiast część ołtarzowa w Brzegach jest znacznie większa, bo szacowane wymiary to 90 na 50 metrów. Tron papieski będzie umieszczony na wysokości 8,5 metra nad ziemią.

Miejsce centralne będzie zadaszone baldachimem. „Jest to piękny symbol liturgiczny miejsca świętego świętych” – wyjaśnił ks. Hajdyła.

Oba ołtarze są do siebie bardzo podobne. „Ołtarz na Campus Misericordiae jest po prostu większą wersją ołtarza na Błoniach. Chcemy podkreślić, że jest to jedno kilkudniowe wydarzenie” – powiedział ks. Hajdyła. Ołtarz na Brzegach ma dodatkowo cztery poziomy, na których będzie odbywała się inscenizacja, którą zwieńczy modlitwa adoracyjna.

Ołtarz na Błoniach – zgodnie z tradycją celebracji papieskich w tym miejscu – umiejscowiony zostanie na wysokości tzw. papieskiego kamienia.

13340243_10154370514597275_6468107521605667689_o

Każdy z ołtarzy składa się z trzech elementów. Część centralna jest strefą sakralną – w niej będzie sprawowana Eucharystia; w tym miejscu będzie także umieszczony tron papieski. Oprócz tego potrzebne są estrady – większa po lewej stronie dla 300-osobowego chóru i 80-osobowej orkiestry symfonicznej i mniejsza po prawej stronie dla tzw. wydarzeń poprzedzających i Festiwalu Młodych. Na lewo od ołtarza zamontowany będzie także ekran multimedialny. W prace przy dekoracji ołtarza zaangażowani są scenografowie i floryści.

Ks. Hajdyła przyznał, że organizatorzy ŚDM podpatrywali inne miejsca, w których papież spotykał się już z młodzieżą – m.in. w Turynie i w Korei, które były sugestią przy pracach nad projektami ołtarzy w Krakowie i Brzegach.


pra / Kraków

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę