Nasze projekty

Staszów: Błogosławieni czystego serca

"Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą" - to, jedno z ośmiu błogosławieństw przyświecało tegorocznym Diecezjalnym Dniom Młodych w Staszowie, w jednym z miast sandomierskiej diecezji. Odbyły się one w trzeci weekend września. Przez trzy dni naszego spotkania zgłębialiśmy i kontemplowaliśmy te słowa.

Reklama

W piątkowy wieczór Młodzi po rejestracji i zawiązaniu wspólnoty uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w trzech Kościołach stacyjnych. Rozważania, przeplatane pieśniami o męce Chrystusa, nawiązywały również do problemów i zmagań współczesnego człowieka. Poznanie Męki Pańskiej zobowiązuje nas niejako do trudu dźwigania własnego krzyża, do własnej drogi krzyżowej, do wytrwałości w wierze pomimo przeciwności. Do świadomości, że Jezus jest z nami, że On nam ten krzyż codzienności pomaga nieść.

 

 

Drugi dzień spotkań rozpoczął się Mszą Świętą, podczas której modliliśmy się o czyste serca. Wygłaszana homilia zachęcała do dążenia do czystości duszy oraz ciała. Możemy to czynić przede wszystkim poprzez częstą spowiedź i Eucharystię. Mamy troszczyć się o życie w łasce uświęcającej – w stanie zdrowia naszej duszy. Po zakończeniu nabożeństw Młodzi udali się do Kościołów stacyjnych, by tam spotkać się ze wspólnotą Przymierze Miłosierdzia. Z brazylijską radością wyśpiewaliśmy i wytańczyliśmy kilka pieśni ku chwale naszego Pana. Był to bardzo radosny czas, w którym naprawdę byliśmy wspólnotą, jednym Kościołem, który woła „Abba Ojcze!”.

Reklama
Reklama

 

 

Prowadzący spotkanie poruszali także ciężkie dla współczesnej młodzieży aspekty życia. Grzechy nieczystości, nienawiści i zaniedbania, które stają nam na drodze do świętości serc. Przepięknym wydarzeniem była modlitwa wstawiennicza. W pierwszej kolejności pod figurą Matki Bożej zgromadziły się dziewczęta oddając się temu wzorze prostoty, najdoskonalszej Kobiecie. Chłopcy natomiast wyciągając ręce w geście błogosławieństwa, modlili się za swoje siostry, by zawsze podążały drogą świętości. Następnie to młodzi mężczyźni oddawali się w opiekę Jezusowi i Jego Matce klęcząc ufnie przy Ich wizerunkach. Wyśpiewywaliśmy w pieśni „Dotknij Panie moich oczu” prośbę o oczyszczenie naszych serc z wszelkich grzechów i skaz. Spotkanie ze wspólnotą zakończyło się błogosławieństwem udzielonym nam przez wszystkich kapłanów.

 

Reklama
Reklama

 

Po zakończeniu pory obiadowej z radością w sercu i śpiewem na ustach podążaliśmy do miejsca spotkań wszystkich grup Młodych. W godzinę Miłosierdzia Bożego modliliśmy się słowami koronki za wstawiennictwem św. Jana Pawła II i św. Siostry Faustyny – patronów ŚDM 2016. Świadectwo poprzez swój koncert przekazał nam zespół Full Power Spirit. Muzyka, którą wykonywali bardzo spodobała się Młodym, zachęcając ich do wspólnego śpiewu. Chrześcijański rap był dla wszystkich miłym zaskoczeniem.

 

Reklama

 

Długo wyczekiwanym punktem był „Krąg Radości”. To chyba jeden z ulubionych momentów podczas corocznych spotkań. Młodzież bawiła się świetnie, a tańczący na scenie klerycy zaskoczyli nas nie tylko dobrą kondycją, ale też poczuciem humoru i umiejętnością dobrej zabawy. Po całym dniu wspaniałych spotkań nastał czas spotkania z Najważniejszym. To dla Niego zgromadziło się tu ponad 3 tyś. młodych ludzi. W modlitwie pomagał nam zespół New Life’M, którzy razem z nami i członkami Przymierza Miłosierdzia wielbił Chrystusa. Przy blasku świec i dźwiękach nastrojowej muzyki powierzyliśmy się Panu. Oddaliśmy Mu swe serca , aby je przemienił, aby je oczyścił. Pomimo tłumu ludzi czuło się osobiste spotkanie z Jezusem, przeczucie, że Jesteś Panie „Tylko Ty i ja…”. Po zakończeniu Adoracji oddając cześć Najświętszemu Sakramentowi z tęsknotą odprowadzaliśmy wzrokiem Jezusa ukrytego pod postacią chleba. Wraz z zespołem Newlife’m wyśpiewywaliśmy do późnych godzin wieczornych jak dobry jest Bóg. Ich świadectwo i modlitwa była niesamowitym zakończeniem kolejnego dnia, który był przepełniony zasiewaniem w nas pragnienia posiadania czystych serc.

 

W trzecim, ostatnim dniu spotkania, w staszowskim wieczerniku młodzi odbyli kolejne spotkanie ze wspólnotą Przymierze Miłosierdzia. Z mocą krzyczeliśmy, że chcemy być młodymi świętymi o czystych sercach. Tak jak w ubiegłym roku wykonaliśmy ewangelizacyjny Flashmob. Jako że całe trzydniowe spotkanie było bezpośrednim przygotowaniem nas do zbliżających się ŚDM w Krakowie nagraliśmy specjalne zaproszenie na to spotkanie dla naszych braci z całego świata. Do Mszy Świętej przygotowywał nas diecezjalny zespół OREMUZ, którego koncert jest owocem tegorocznych rekolekcji muzycznych. Najświętszej Ofierze przewodniczył Ksiądz Biskup Krzysztof Nitkiewicz.

 

Niezmiernie miłą niespodzianką była dla nas obecność Księdza Biskupa Georga z Zambii, który także skierował do nas swe słowa apelując o życie zgodnie danymi nam błogosławieństwami. Po zakończonej Mszy udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Osiemnasta edycja Diecezjalnych Dni Młodych była dla nas czasem modlitwy, zabawy, ale przede wszystkim spotkania z Bogiem i bliźnim. Te dni przygotowywały nas i dały nam przedsmak tego, co się odbędzie w Krakowie w przyszłym roku. A my już nie możemy się doczekać tego spotkania. Więc trwając w walce o czyste serce czekamy na swych braci i siostry z całego świata, by tu, w Polsce Panu naszemu oddać cześć i chwałę.

Kinga Kaczmarek/diecezja sandomierska

fot. ks. Tomasz Lis/diecezja sandomierska

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite