Nasze projekty

ŚDM: rejestracja wolontariuszy zakończona

Nabór wolontariuszy krótkoterminowych dobiegł końca. Zgłoszenia nadesłało ponad 22 tys. ochotników z Polski i ze świata, z nich organizatorzy wybiorą ok. 20 tys. Kolejnym krokiem będzie przydzielenie im zadań

Reklama

Jak informuje Katarzyna Kucik z krakowskiego biura ŚDM, nie wszystkie zgłoszenia są kompletne, dlatego spośród zgłoszonych 22 tys. ostatecznie przyjętych zostanie ok. 20 tys. wolontariuszy. Większość z nich to Polacy. Wolontariusze zagraniczni stanowią ok. 20 proc. ogółu. Wsparciem dla nich będzie kilka tysięcy osób ze służby medycznej, 2-3 tys. z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz około 3 tys. żołnierzy, którzy będą przygotowywali miejsca wydarzeń centralnych, a później pomagali na drogach jako służba porządkowa. Wśród zarejestrowanych najwięcej jest osób między 20 a 23 rokiem życia, z czego 60 proc. to kobiety.

Dwa etapy szkoleń

Reklama

Od 18 lipca przez tydzień potrwają szkolenia dla wolontariuszy krótkoterminowych, które dzielą się na dwie części: ogólne i szczegółowe. W skład ogólnych wchodzą trzy bloki. Pierwszy to bezpieczeństwo – to szkolenie poprowadzi policja i inne służby. Drugi blok to podstawy pierwszej pomocy dla wszystkich wolontariuszy przeprowadzone przez osoby z kwalifikacjami medycznymi. Ostatni natomiast to wolontariat i komunikacja, obejmujący m.in. najważniejsze informacje dotyczące wydarzeń i kluczowych miejsc oraz pozostałych szczegółów organizacji ŚDM. Za ten zakres wiedzy odpowiada Departament Wolontariatu i trenerzy, którzy są wybierani spośród wolontariuszy bądź pracowników sekcji. Natomiast szkolenia szczegółowe, w zależności od rodzaju służby, będą przeprowadzali specjaliści w danej dziedzinie.

Najpierw zadania, potem nagroda

Reklama

– Zazwyczaj wydaje nam się, że wolontariusz to jest ten, kto służy informacją, pomaga w utrzymaniu porządku – mówi odpowiedzialna za wolontariat Katarzyna Kucik. Ale – jak dodaje – będzie też bardzo dużo nietypowych zadań dla wolontariuszy, np. dbanie o ciszę w miejscach nazywanych strefami pojednania, czyli w miejscach spowiedzi. Oprócz tego wolontariusze będą służyli pomocą w dystrybucji wody i suchego prowiantu, będą pomagali przy Festiwalu Młodych i katechezach oraz wielu innych inicjatywach koniecznych do bezpiecznego przeżywania święta młodych. Za to na koniec przygotowana jest dla nich nagroda – spotkanie z Ojcem Świętym w Tauron Arenie 31 lipca, które poprzedzi przygotowana specjalnie dla wolontariuszy część artystyczna.

Przewodnik Wolontariusza

Reklama

W najbliższym czasie wolontariusze otrzymają przewodnik, w którym znajdą informacje odnoszące się do przygotowania duchowego, przydatne telefony, informacje dotyczące aplikacji, wskazówki postępowania w trudnych sytuacjach. Natomiast pod koniec czerwca wszystkim zostaną wyznaczone zadania, jakie będą pełnić podczas ŚDM. – Wiemy już ile osób potrzeba do konkretnych zadań i teraz jesteśmy na etapie ich przydzielania – informuje Katarzyna Kucik.

Na Dni w Diecezji wolontariusze są rekrutowani odrębnie. Tych wolontariuszy już jest prawie 40 tys. W sumie przy ŚDM będzie więc pomagać blisko 60 tys. wolontariuszy.


krakow2016.com, am / Kraków

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę