Nasze projekty

Rozgrzewka przed wydarzeniami centralnymi

Modlitwa, występy artystyczne, prezentacje wspólnot z całego świata i świadectwa młodych złożą się na tzw. pre-wydarzenia, które będą się rozpoczynały na trzy godziny przed wydarzeniami centralnymi Światowych Dni Młodzieży na Błoniach i Campus Misericordiae.

Reklama

Najważniejsze spotkania w czasie Światowych Dni Młodzieży nazywane są wydarzeniami centralnymi i gromadzą wszystkich pielgrzymów. W Krakowie przewidziano ich pięć.

ŚDM oficjalnie zostaną zainaugurowane 26 lipca. We wtorek popołudniu rozpocznie je Msza św. otwarcia, której przewodniczył będzie biskup miejsca – kard. Stanisław Dziwisz. Ceremonię powitania papieża Franciszka zaplanowano na czwartek, a na piątek nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

Trzy pierwsze spotkania młodych odbędą się na krakowskich Błoniach, skąd na sobotę i niedzielę pielgrzymi przeniosą się na Campus Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką. Wieczorne czuwanie z Ojcem Świętym przed Najświętszym Sakramentem jest najbardziej osobistym momentem ŚDM. 31 lipca papież Franciszek będzie celebrował Mszę św. posłania – na zakończenie spotkania Ojciec Święty „posyła młodych na cały świat”. Na sam koniec, w trakcie modlitwy Anioł Pański, papież ogłosi miejsce i datę kolejnych Światowych Dni Młodzieży.

Reklama

Jak zapowiadają organizatorzy, każde z wydarzeń centralnych poprzedzą tzw. pre-wydarzenia, które będą się rozpoczynały na trzy godziny przed głównym punktem programu danego dnia. Chodzi o zbudowanie pewnej atmosfery, która przygotuje do odpowiedniego przeżycia wydarzeń centralnych, które mają także za każdym razem inną tematykę i inny klimat.

W ciągu trzech godzin na scenach głównych, zarówno na Błoniach, jak i na Campus Misericordiae będzie można usłyszeć modlitwę i śpiew, zobaczyć różnego rodzaju formy artystyczne, videoklipy przypominające elementy wielomiesięcznych przygotowań do ŚDM czy zapowiedzi filmów katolickich. Będzie to także okazja do prezentacji mniejszych i większych grup, które przyjadą do Krakowa z całego świata i usłyszenia świadectw młodych.

„Ważne jest to, że każde pre-wydarzenie ma swój temat i jest wprowadzeniem w temat danego dnia. Jest ułożone tak, żeby podprowadziło do wydarzenia. Jeżeli w piątek jest Droga Krzyżowa, to wszystkie elementy pre-wydarzenia są związane tematycznie i w jakiś sposób przybliżają nas do Drogi Krzyżowej” – wyjaśnia Weronika Griszel z sekcji Wydarzeń Centralnych Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016. „Ranga oczywiście jest inna, pre-wydarzenie jest „supportem”, a dopiero główne wydarzenie jest istotą” – dodaje ks. Marek Hajdyła kierujący sekcją.

Reklama

We wtorek zostanie odczytany DOCAT – publikacja Fundacji Youcat, poświęcona Katolickiej Nauce Społecznej. Wśród artystów wystąpi m.in. Ivan Komarenko wspólnie z chórem dzieci z Afryki. Podobnie jak w kolejnych dniach, animację będą prowadzić muzycy i wodzireje z ruchu Lednica 2000.

Przed czwartkową ceremonią powitania papieża Franciszka, na scenie wystąpią muzycy: Levi Sakala (Republika Środkowej Afryki), Tony Melendez (USA) i autorzy hiszpańskojęzycznej wersji hymnu ŚDM „Błogosławieni Miłosierni” BANUEV (Argentyna). W różnorodny sposób zaprezentują się także przedstawiciele międzynarodowych wspólnot i stowarzyszeń, m.in. Pomoc Kościołowi w Potrzebie, L’Arche, Chemin Neuf i Shalom.

Podczas piątkowych pre-wydarzeń wystąpią m.in. Paddy Kelly, francuski zespół Les Prêtres, grupa muzyczna z Iraku, a także jeden z najbardziej rozpoznawalnych chórów z Bliskiego Wschodu – Saint Rafqa Choir. Zostaną zaprezentowane także fragmenty animowanego filmu poświęconego św. Maksymilianowi Kolbe pt. „Max and Me”, zrealizowanego przez twórców „Cristiady”.

Reklama

Przed sobotnim czuwaniem na Campus Misericordiae wystąpią m.in. Il Volo (Włochy), Rexband (Indie) oraz młodzi z maronickiej wspólnoty Jesus ma Joie (Liban). Swoją działalność przybliży także m.in. Fundacja Frassatiego z Włoch, Salezjański Wolontariat Misyjny i papieskie stowarzyszenie Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

Pre-wydarzenia poprzedzające najważniejszą celebrację Światowych Dni Młodzieży będą łączyły w sobie elementy tradycji polskich (np. śpiew Godzinek ku czci NMP) i zagranicznych (m.in. występ zespołów The Sun z Włoch i Achinoam Nini z Izraela).


pra / Kraków

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę