Nasze projekty

Radom: warsztaty dla 300 wolontariuszy ŚDM

Aż 3 sekcje wolontariatu ŚDM w diecezji radomskiej spotkały się w miniony weekend na szkoleniach i warsztatach. Zgromadziły one ponad 300 z 1000 wolontariuszy, którzy zgłosili się do pomocy przy organizacji Dni w diecezji w lipcu 2016 roku.

Reklama

Najdłuższe spotkanie – bo całoweekendowe – przeżywała sekcja medialna. Skupia ona w sobie wolontariuszy zapewniających fotograficzne i promocyjne zaplecze wszystkich wydarzeń w diecezji. Kilkanaście laptopów, drugie tyle lustrzanek, statywy, dyktafony, szyny, projektory… – tak można wyobrazić sobie profesjonalne studio nagrań lub niemałą produkcję filmową. Jednak to coś innego, choć równie poważnego.

6 listopada wolontariusze przyjechali do ośrodka rekolekcyjnego Ruchu Światło-Życie w Dąbrówce, aby szlifować swoją medialną wiedzę. W tym celu zostali do Dąbrówki zaproszeni profesjonaliści z poszczególnych dziedzin: fotografii, filmu, public relations i social media, prawa autorskiego, radia. Poprzez wykłady, ćwiczenia oraz dzielenie się swoim doświadczeniem przybliżali młodym ludziom sposoby na to, jak efektywnie działać w mediach, co może pomóc w przekazywaniu informacji czy kreowaniu wizerunku. Poza zdobywaniem wiedzy był także czas na wspólną modlitwę, integrację i spacery po urokliwej Dąbrówce.

12232876_986494164742984_5959575603826261527_o
fot. Aleksandra Sobieszek

W Wyższym Seminarium Duchownym, gdzie zebrała się sekcja liturgiczno-muzyczna, zajęcia odbywały się w dwóch podgrupach – ministranci i muzycy poszerzali posiadaną wiedzę ze specjalistami w swoim fachu, animatorami ruchu Światło – Życie naszej diecezji.

Reklama

Członkowie diakonii liturgicznej i muzycznej stawiali przed uczestnikami trudne pytania. Dlaczego chrząszcz brzmi w trzcinie i kto kręci kranem? Jak uruchomić przeponę i rozgrzać jamę ustną? Jakie wyróżniamy księgi liturgiczne? Jak prawidłowo służyć przy ołtarzu? Emisja głosu i spotkanie dla ministrantów przyniosły ubogacające odpowiedzi i nowe doświadczenia.

Nauka tańców integracyjnych pozwoliła nieco odpocząć od pochłaniania wiedzy, a przy obiedzie, jak na prawdziwym polskim weselu, znaleźliśmy czas na biesiadne przyśpiewki i relaks. Zwieńczeniem spotkania były adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z modlitwą Słowem Bożym oraz Msza Święta. Jej oprawę muzyczną po raz pierwszy miała okazję przygotować zorganizowana ku temu celowi sekcja wolontariatu.

DSC_2943
fot. Marek Molenda

Każdy z nas na pewno zapamięta, jak ważna jest jedność i zaangażowanie przy organizacji Światowych Dni Młodzieży. Już tylko 8 miesięcy dzieli nad od tego szczególnego wydarzenia. Dotarło do nas również, jak bliska będzie współpraca pomiędzy sekcjami – żadna pieśń nie zostanie zaśpiewana bez pomocy sekcji językowej, która ją nam przetłumaczy.

Reklama

Sekcja językowa spotkała się tego dnia w budynku Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego. Już od godziny 9 na UTH zaczęły się tam gromadzić tłumy wolontariuszy. Byli to nauczyciele, uczniowie, tłumacze – łącznie około 100 osób, wszyscy z zapałem chętni do pomocy w Światowych Dniach Młodzieży. Na szkoleniu wolontariusze opracowali vademecum w kilku językach z podstawowymi zwrotami, które pomogą rodzinom komunikować się z pielgrzymami. Następne spotkanie odbędzie się w styczniu.

Czujemy się wezwani do dalszego doskonalenia umiejętności, ale przede wszystkim do aktywnego animowania wydarzeń we własnych centrach i parafiach – to przecież tam będziemy gościć młodzież z całego świata. I tylko od nas zależy, czy podczas tej wizyty poczują się jak u siebie w domu.

11061978_1692578314322194_8759913195265006993_o
fot. DA Radom

Katarzyna Kopeć, sekcja medialna

Reklama

Magdalena Górska, sekcja liturgiczno-muzyczna

Joanna Warchoł, sekcja językowa

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite