Nasze projekty
fot. Oktawia Żeber/diecezja radomska

Radom gotowy na ŚDM

V Apel Młodych już za nami! Tegoroczne spotkanie odbyło się 19 września na Rynku Miasta Kazimierzowskiego. Byli z nami goście z Włoch, Węgier i Białorusi, RYMcerze, Full Power Spirit i Olga Szomańska oraz ponad 7 tysięcy młodych ludzi – nie tylko z diecezji radomskiej – w tym kilkuset wolontariuszy ŚDM.

Reklama

Apel nawiązywał mocno do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w przyszłym roku w Krakowie. Ponad 200 wolontariuszy, zebrało się tego dnia po raz pierwszy na dziedzińcu radomskiej kurii. Spotkali się oni najpierw z ks. Biskupem Henrykiem Tomasikiem i koordynatorami diecezjalnymi, a następnie w wybranych przez siebie sekcjach ze swoimi koordynatorami, aby wspólnie opracować plan działania i niesienia pomocy na najbliższy czas. Gośćmi spotkania byli również pielgrzymi zagraniczni, którzy przyjechali do Radomia, by razem z młodzieżą przeżywać Apel Młodych.

W tym samym czasie w kościele św. Jana Chrzciciela w Radomiu gościł o. Leon Knabit, benedyktyn z Tyńca, bloger oraz autor wielu książek, który opowiedział nam o młodości, modlitwie, Kościele, życiu mnicha i wartości ubóstwa. Podczas tego spotkania został także poruszony temat imigrantów z Syrii.

Apel2015 (51)Na rynku Miasta Kazimierzowskiego tłum powitał natomiast RYMcerzy, którzy poprowadzili spotkanie z cyklu „Nie zmarnuj swojego życia”. Spotkanie z Łukaszem (Bęsiu) oraz Jonatanem (Dj Yonas) dotyczyło przede wszystkim uświadomienia młodym ludziom, że nie warto brać używek oraz że można wyjść z nałogów i jest to możliwe z Bożą pomocą. Poprzez swoje utwory przekazują młodym ludziom chrześcijańskie wartości. Na spotkaniu z raperami można był usłyszeć świadectwo nawrócenia jednego z nich – Bęsia. Powiedział on bardzo ważne zdanie: „Myślę, że każdy z nas może być i każdy z nas jest powołany do tego, żeby być bohaterem Jezusa”.

Reklama

Już kilka godzin przed Apelem na ulice Radomia wyszło kilkudziesięciu młodych ludzi, by z napotkanymi osobami porozmawiać o Jezusie i zaprosić ich na spotkanie na Rynku. Grupa ewangelizacyjna z każdym rokiem jest coraz liczniejsza, co pokazuje, jak bardzo potrzebna jest taka posługa wśród mieszkańców naszego miasta. Jest to również mocne doświadczenie działania Ducha Świętego.

Podczas Apelu tradycyjnie była też możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednani. Punktem kulminacyjnym była jednak Adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której z radością przeżywaliśmy obecność Chrystusa pośród nas. Na czas adoracji kilkutysięczny tłum na Rynku zupełnie zamilkł. W tej niezwykłej ciszy słuchaliśmy co ma nam do powiedzenia Pan Bóg. Adorację poprowadził bp Piotr Turzyński, pomocniczy biskup radomski. Ks. Biskup zachęcał do wdzięczności za to, co mamy – „umiejmy dziękować za to, że mamy dom, rodzinę, przyjaciół, że nie musimy nigdzie uciekać.” Modliliśmy się z księdzem biskupem o odwagę w przyjmowaniu Bożego planu dla naszego życia.

W trakcie Apelu na scenie pojawiło się wielu gości. Jednym z nich był ku naszej radości ks. Grzegorz Suchodolski, który serdecznie zapraszał nas  do przyjazdu do Krakowa z rodzinami i koleżankami. „Czeka na nas wydarzenie – 1 papież, 1000 biskupów z całego świata 20 tys. księży i 6 tys. dziennikarzy i być może nawet 2,5 mln młodych” – mówił ks. Grzegorz. Do zaangażowania w przygotowania zachęcali młodzież również samorządowcy z różnych miejscowości diecezji radomskiej. Na scenie podczas Apelu pojawił się również zespół Full Power Spirit & Olga Szomańska, jednak za oprawę muzyczną odpowiadali Młodzi z Winkiem – zespół utworzony z radomskiej młodzieży. Chórzystami i instrumentalistami opiekuje się od lat ks. Bartłomiej Wink. W repertuarze nie zabrakło również hymnu ŚDM 2016 i najbardziej chyba znanego zagranicznego hymnu „Emmanuel”. Pieśń tę zaśpiewaliśmy tuż po spotkaniu z zagranicznymi gośćmi – były z nami Ola i Wiera z Białorusi oraz liczna grupa Węgrów, a także Włosi, którzy – aby uczestniczyć w Apelu – przylecieli do Radomia 2000 km. Włosi byli pod wrażeniem entuzjazmu i radości polskiej młodzieży, ponieważ sądzili, że ludzie na północy Europy są bardziej oszczędni w emocjach. Węgrzy zaś prosili nas o modlitwę w intencji ich i ich ojczyzny. Powiedzieli też, że za rok z radością przyjadą do nas jak do domu. Radomska młodzież na pytanie ks. Biskupa Henryka, czy przyjmiemy tych pielgrzymów odpowiedziała z entuzjazmem „Tak!”. Prezydent Miasta, Radosław Witkowski, powiedział do zebranych na rynku młodych – „Radom jest wasz”. Apel zakończyliśmy wspólną międzynarodową modlitwą do Maryi.

Reklama

Apel2015 (104)

Jednym z gości Apelu był ku naszej radości ks. Grzegorz Suchodolski, który serdecznie zapraszał nas do przyjazdu do Krakowa z rodzinami i koleżankami. „Czeka na nas wydarzenie – 1 papież, 1000 biskupów z całego świata 20 tys. księży i 6 tys. dziennikarzy i być może nawet 2,5 mln młodych” – mówił ks. Grzegorz. Do zaangażowania w przygotowania zachęcali młodzież również samorządowcy z różnych miejscowości diecezji radomskiej. Przez cały czas działał również ŚDM-owy namiot, w którym oprócz gadżetów można było kupić również „YOUth SUCHARY” w 5 smakach. Dochód ze sprzedaży sucharów będzie przeznaczony na pomoc najuboższej młodzieży radomskiej w wyjeździe do Krakowa. W namiocie można było również zgłosić się do diecezjalnego wolontariatu ŚDM. Do dotychczas zgłoszonych 480 wolontariuszy dołączyło tylko 19 września ponad 150 młodych ludzi.

O tym wrześniowym spotkaniu mówiło się, że będzie ono próbą generalną przed Światowymi Dniami Młodzieży. Ks. Biskup Henryk Tomasik zapewnił, że próba wypadła bardzo dobrze. Również koordynator diecezjalny, ks. Mariusz Wilk ze spokojem patrzy na najbliższe miesiące przygotowań: „Nie boję się o to, że młodzież się zaangażuje. Młodzi pokazali dzisiaj swoją gotowość, witając z entuzjazmem Włochów, Węgrów i Białorusinów. Oni będą się tak samo cieszyć, gdy za rok przyjadą do nas goście – tylko dlatego, że są młodzi, stąd ta radość!”.

Reklama

Radom wkręcił się w Światowe Dni Młodzieży. Przed nami ostatnie miesiące przygotowań – czekają nas teraz liczne spotkania w sekcjach i centrach przygotowań oraz warsztaty dla wolontariuszy. Nasza diecezja na czas przygotowań do ŚDM otrzymała biblijną nazwę – Emaus. Ruszamy zatem w drogę, chcemy spotkać Pana Jezusa tam, gdzie nas poprowadzi.

Wypowiedzi uczestników:

„Wziąłem udział w Apelu przede wszystkim, aby doświadczyć obecności Boga. Stwarza on do tego doskonałe możliwości, bo najlepiej Jego obecność widać w drugim człowieku.”
Dominik

„Wzięłam udział w tym niesamowitym wydarzeniu, ponieważ uwielbiam koncertowanie i ewangelizowanie w gronie młodych ludzi. Jest to okazja do radości, wspólnego śpiewu, tańca, ale również chwila refleksji, zadumy, głębokiej modlitwy.”
Karolina

„Gdy śpiewałam, bawiłam i modliłam się z zebranymi ludźmi, czułam że jesteśmy jedną wielką wspólnotą. Był z nami Bóg, On nas umacniał, a świadomość tego była po prostu cudowna! ”
Ala

„Najważniejszym celem i punktem tego spotkania jest dla mnie zawsze Adoracja. To szczególny czas, który pozwala na upust wszystkich emocji, w Bożej obecności czuję się bezpiecznie i jestem w stanie wypłynąć na głębię, a robić to we wspólnocie wśród przyjaciół jest jeszcze piękniej.”
Iga

„Tegoroczny Apel przeżyłem bez większych fajerwerków, mogłem spotkać się z wieloma ludźmi i pogadać z nimi luźniej czy poważniej oraz przeżyć wspólną adorację z kilkoma tysiącami młodych osób. Ale przede wszystkim byłem zadowolony, że przyszedł ze mną kolega i został do końca apelu, mimo że cały czas chciał jechać do domu.”
Piotrek

Otylia Brendel, Milena Gumowska, Krzysiek Sokołowski/diecezja radomska
Sekcja medialna i promocji ŚDM w diecezji radomskiej

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę