Nasze projekty

Poznaj twórczość Macieja Cieśli

Niedługo odbędzie się wystawa poświęcona pamięci Macieja Cieśli, projektanta związanego z ŚDM w Krakowie, którego postawa wobec choroby nowotworowej uczy nas ufności do Boga i heroizmu. Przybliżamy jego twórczość, niezwykle subtelną i dojrzałą

Reklama

Oto prace składające się na dyplom Macieja Cieśli obroniony na krakowskiej ASP.

img,gcsi,698A69DB2C99C3ABA6F6876FF49179EA55FC1CDF,mpid,7,maxwidth,1920,maxheight,832.5

Reklama

Praca odnosi się do wypadku jaki wydarzył się na Starym Kleparzu w Krakowie. W wypadku tym zginął trzyletni chłopiec przypadkowo przejechany przez kierowcę samochodu dostawczego. Po tym zdarzeniu kierowca zmarł w nocy na zawał serca.

Zjawisko pojawiające się na powierzchni bryły szkła akrylowego [zbudowanego z polimetakrylanu metylu – PMMA] to efekt wynikający z polaryzacji światła. Odpowiednio spolaryzowane światło przebiegające przez tworzywo sztuczne ujawnia rozkład napięć i sił wewnątrz-materiałowych, jakie istnieją w danej próbce. Zjawisko to ujawnia się poprzez załamanie poszczególnych długości fal świetlnych, w formie zorzy czy tęczy. W przemyśle jest to wykorzystywane do badania jakości poszczególnych partii towarów wykonanych z tworzywa sztucznego. Im wyraźniejszy obraz linii i cieplejsza barwa, tym większe siły i napięcia w danym materiale, a tym samym słabsza próbka. Istnieje ryzyko, że przy upadku, bądź dużej napierającej siły zewnętrznej, dana próbka w miejscu nagromadzenia napięć pęknie.

 

Reklama

fragment dyplomu (6)

fragment dyplomu (3)

Reklama

Zaprezentowana forma jest zapisem ruchu ciała mężczyzny (G.F.), siedzącego w poczekalni szpitalnej w Katowicach, gdzie przez ponad godzinę czekał na informację, czy najważniejsza dla niego osoba zapadła na chorobę nowotworową.

Ruch ciała zapisany graficznie i wydrukowany przez drukarkę 3d do trójwymiarowej formy.

Podczas silnego stresu, by zaadaptować się do wymogów napiętej sytuacji, w jakiej się znajdujemy organizm podejmuje szereg zachowań zaradczych, w celu przywrócenia równowagi. Zachowania te przyjmują różne formy, których często sobie nie uświadamiamy. Nerwowe ruchy, machanie rękami, chodzenie, wzmożone mówienie czy czasowy, krótkotrwały paraliż. Przyzwyczajenia, nawyki danej osoby oraz sytuacja, w jakiej się znalazła mają znaczący wpływ na sekwencje naszych reakcji. Inaczej zatem będzie się zachowywał ten sam człowiek podczas egzaminu, inaczej podczas gdy się martwi, czy przed skokiem ze spadochronem. Nasze ruchy, mikroekspresje, stają się efemerycznym, niewidocznym, unikalnym zapisem naszych przeżyć i emocji.

 

IMG_0369

woda00

Ta praca odnosi się do rozmowy z bratem z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych na temat powołania i chwil zwątpienia.

Wibrująca woda to chwile zwątpienia…

w czasie prezentacji projektu dyplomowego
Maciek w trakcie pokazu dyplomowego

  • Maciek Cieśla, Plener w Adamkowie, 2009
  • Maciek Cieśla, Plener w Adamkowie, 2009
  • Maciek Cieśla, Plener w Adamkowie, 2009
  • Maciek Cieśla, Plener w Adamkowie, 2009

15 lutego odbędzie się wystawa poświęcona pamięci Macieja Cieśli. Zapraszamy do przybycia.

Przejdź do strony wydarzenia

 

zaproszenie_Maciek

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę