Nasze projekty

Poznaj Rio

Rio de Janeiro – Cidade Maravilhosa – Wspaniałe Miasto, jak jest nazywane przez Brazylijczyków w najbliższych dniach stanie się światową stolicą katolickiej młodzieży. Przy okazji pobytu w tym mieście warto zapoznać się z niektórymi zabytkami, które w dużej mierze są również aktualnymi lub byłymi miejscami kultu.

Reklama

  • Widok na Rio z Corcovado - góry o wysokości 710 metrów, na której znajduje się pomnik Chrystusa Odkupiciela
  • Pomnik ma wysokość 38 metrów. Został wzniesiony w 1931r. przez Paula Landowskiego - francuskiego rzeźbiarza polskiego pochodzenia

Poznaj Rio

Kościół Matki Bożej Gromnicznej – na dobry początek

 

Reklama

W samym centrum Rio de Janeiro, przy początku ulicy Presidente Vargas, stoi kościół Matki Bożej Gromnicznej (Nossa Senhora da Candelaria).

Niewątpliwie jest to jedna z bardziej znanych i piękniejszych świątyń miasta, w nim też odbywa się wiele uroczystości z udziałem miejscowych biskupów oraz koncertów muzyki poważnej.

Poznaj Rio

Reklama

Świątynia została zbudowana na planie krzyża. Bogate zdobienia późnego baroku w połączeniu z elementami klasycyzmu brazylijskiego sprawiają, że kościół przypomina stylem i dekoracją kościoły europejskie.

Warto wejść do środka choćby po to, aby zobaczyć wspaniałą kopułę, która kiedyś była najwyższym budynkiem miasta, a obecnie ginie wśród okolicznych drapaczy chmur.

Na suficie kościoła w sześciu obrazach przedstawiono historię powstania świątyni, jako wotum wdzięczności za uratowanie z rozbitego statku w 1609 roku.

Reklama

Poznaj Rio

 Klasztor św. Benedykta i codzienna piękna liturgia

 

Wychodząc z Candelaria trzeba skierować kroki na lewo i przejść kilka przecznic wśród biurowców i restauracji, aby dojść do ulicy Dom Geraldo 68 i wejść do klasztoru św. Benedykta (Mosteiro São Bento). Klasztor wzniesiony na wzgórzu w 1590 roku do dziś jest siedzibą benedyktynów, przy nim znajduje się szkoła oraz Instytut Teologiczny. To przykład brazylijskiego baroku i rokoko.

Bogato zdobione ołtarze, pokryte złotem zachwycają delikatnością prac zdobniczych. Po wejściu do środka najpierw trzeba kilku chwil aby wzrok przyzwyczaił się do delikatnego mroku. Każdy z ołtarzy warty jest szczegółowego obejrzenia, a cisza i przyjemny chłód wnętrza pozwala na chwilę zadumy i modlitwy.

O 11:45 do prezbiterium wchodzą benedyktyni i wtedy można wraz z nim odmówić południową modlitwę Liturgii Godzin! 

Najsłynniejszy plac

 

Jednym z głównych placów miasta jest plac 15 Listopada popularnie zwany Plaça XV (Quinze). To z tego miejsc odchodzi prom do Niteroi znajdującego się po drugiej stronie zatoki Guanabara, a na placu znajduje się pałac Imperadora Brazylii.

 

Na obrzeżach placu są 4 kościoły.

Dwa z nich blisko siebie: kościół Matki Bożej z Góry Karmel i kościół Trzeciego Zakonu Karmelitów.

Poznaj Rio
Pomnik Chrystusa Odkupiciela na szczycie góry Corcovado

Najstarszy kościół

 

Od kilku lat, po remoncie został przemieniony w muzeum. To właśnie ta świątynia jest jednym z najstarszych kościołów miasta i do roku 1976 była katedrą. Przez stulecia opiekowali się nim karmelici, stąd wezwanie świątyni. Pod koniec XVIII wieku wnętrze udekorowano  bogatymi złoceniami, warto zobaczyć w nim kaplicę Nossa Senhora dos Passos.

Od 1808 roku, kiedy to z Portugalii przybyła do Brazylii rodzina królewska kościół uzyskał statut kaplicy rodziny panującej, a od 1822 roku rodziny cesarskiej. Tutaj miały miejsce najważniejsze dla historii Brazylii wydarzenia takie jak np. koronacja Jana VI w marcu 1816 roku, ślub Piotra I (następcy tronu po Janie VI) z Marią Leopoldyną Habsburg, a potem jego koronacja na cesarza.

 

W tym kościele można obejrzeć również spektakl światło i dźwięk przedstawiający skróconą historię świątyni oraz miasta.

 

Do starej katedry przylega kościół Trzeciego Zakonu Karmelitów. Warto do niego wejść choćby po to, by zobaczyć co dzieje się z pięknymi budowlami, kiedy nie są odpowiednio konserwowane. Rokokowa budowla, w której jeszcze można podziwiać misternie wykonane głowy aniołów w ołtarzach bocznych, rzeźbione girlandy kwiatów na których widać kunszt starych mistrzów i konieczność przywrócenia im starej świetlności. Prawie naprzeciwko tych dwóch kościołów znajduje się kościół garnizonowy Świętego Krzyża z licznymi tablicami upamiętniającymi wybitnych przywódców brazylijskiego wojska. Świątynia powstała w miejscu starego fortu Świętego Krzyż broniącego dostępu do Rio de Janeiro, przez 30 lat w latach 1703 – 1733 pełniła funkcję katedry. Kościół w 1923 roku otrzymał tytuł bazyliki mniejszej.

Ulubiony kościół mieszkańców Rio

 

Obok placu Quinze znajduje się też kościół szczególnie umiłowany przez mieszkańców Rio de Janeiro – kościół św. Józefa.

 

Wyjątkowość tego kościoła obserwuje się już samym sposobem budowania, gdyż wejście do niego znajduje się od strony lądu – wszystkie pozostałe kościoły historycznego centrum Rio de Janeiro mają wejście od strony zatoki Guanabara. Obecną formę kościół zawdzięcza Bractwu św. Jozefa, które w XIX wieku odbudowało zniszczona kaplicę. W jego wnętrzu zawsze spotyka się mieszkańców Rio de Janeiro proszących św. Józefa o opiekę.

Ciekawostką kościoła, jest rzeźba patrona świątyni, znajdująca się za głównym ołtarzem. Żeby ją zobaczyć trzeba przejść wąskim korytarzem zrobionym przy ołtarzu głównym. Brazylijczycy mówią, że nie należy mówić o tym jak jest w niej przedstawiony św. Józef, więc zachowując ich zwyczaj ja również nie wspomnę o tym, a zachęcam do zobaczenia go.

Poznaj Rio

Klasztor św. Antoniego – dla poszukujących dobrej spowiedzi

 

Pad innym głównym placem miasta – Carioca – wznosi się sanktuarium i klasztor św. Antoniego. W nim również zawsze są modlący się ludzie oraz wiele osób udaje się do niego, by skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Wchodząc do niego może nas uderzyć wystrój. Biało niebieskie ceramiczne płytki rzucają się w oczy. To oczywiście wpływ portugalskich kolonizatorów, którzy przywieźli ten zwyczaj zdobienia ze swojej ojczyzny.

Poznaj Rio

Obowiązkowa wizyta!

 

Z tym kościołem styka się drugi. Niestety mało odwiedzany a uważam, że powinien być on punktem obowiązkowym w wizycie każdej osoby odwiedzającej Rio de Janeiro. Kościół św. Franciszka od Pokuty, dziś jest on muzeum i wstęp do niego jest płatny (2 R$ od osoby czyli około 3 złotych). Warto zapłacić za ten wstęp. Jest to jeden z najważniejszych zabytków późnobarokowej architektury w całej Brazylii. Jego budowę zakończono w 1773 roku. Fasada kościoła składa się z trzech części – wszystkie wykonane z najlepszego portugalskiego marmuru, który specjalnie na tę budowę dostarczono z Europy. Wnętrze wydaje się, że jest w pełni pokryte złotem. Rzeźby i malowidła wewnątrz wykonali najlepsi portugalscy artyści epoki tacy jak: Manuel de Brito, Francisco Xavier de Brito czy też Caetana da Costy Coelho. Na sklepieniu ten ostatni namalował w latach 1737-1740 Apoteozę św. Franciszka, które to dzieło jest uważane za pierwszy obraz w Brazylii z wykorzystaniem perspektywy. W tym kościele nie można robić zdjęć.

Poznaj Rio

Najbrzydsza katedra?

 

Blisko tej zabytkowej perełki znajduje się nowa Katedra św. Sebastiana. Są różne opinie na jej temat, niektórzy uważają ją za najbrzydszy kościół świata, inni za przykład nowoczesnej architektury sakralnej. Niewątpliwie jest ona bardzo funkcjonalna. Konsekrowano ją w 1976 roku. Jest wysoka na 96 metrów, a średnica jej to 106 metrów i ma kształt ściętego stożka.

Poznaj RioPoznaj Rio

Zbudowano ją ze zbrojonego stalą betonu. Budowa powstała głównie z powodu pojemności, w niej może przebywać 25 tysięcy wiernych z czego 5 tysięcy ma miejsca siedzące. Jej walory można docenić wchodząc do środka. Dzięki zastosowaniu 4 ogromnych witrażowych okien, wnętrze jest oświetlane przez różnokolorowe snopy światła. Nad ołtarzem znajduje się ogromy krucyfiks ozdobiony figurami autorstwa Humberta Cozzo, które przedstawiają Najświętszą Maryję Pannę oraz Jana Ewangelistę. Katedrę zamykają ośmio tonowe imponujące drzwi, które ozdabiają 42 wykonane z brązu płaskorzeźby.

Warto zejść do podziemi aby zobaczyć czynny cmentarz z grobowcami biskupów Rio de Janeiro. Będąc w Rio de Janeiro nie sposób nie zauważyć przynajmniej z daleka sanktuarium Jezusa Odkupiciela na wzgórzu Corcovado.

 

Warto wjechać na szczyt góry aby podziwiać wspaniała panoramę miasta, wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz 38 metrowy pomnik Chrystusa, który otwartymi ramionami wita wszystkich.

 

Wejście na Corcovado nie jest najtańsze i jest kilka opcji dostania się tam. Osobiście polecam wjazd taksówką i podziwiać ze spokojem panoramę Cudownego Miasta oraz pomodlić się w kaplicy Matki Bożej z Aparecida w piedestale posągu.

Poznaj RioPoznaj Rio

Dla wytrwałych

Trochę poza turystycznym szlakiem znajduje się sanktuarium Matki Bożej z Penha. Ten kościół jest pierwszym oglądanym przez każdego, kto ląduje na międzynarodowym lotnisku w Rio de Janeiro. Z daleka zauważa się ogromy głaz a na nim górujący kościół. Najlepiej dojechać do niego taksówką. Początki sanktuarium Matki Bożej z Penha w Rio de Janeiro związane są natomiast z osobą kapitana Baltazara Abreu Cardoso, który żył w siedemnastym wieku. Posiadał on na wzgórzu, gdzie dziś znajduje się sanktuarium, swoje plantacje. Każdego dnia wspinał się na wzgórze, aby doglądać swoich włości. Pewnego dnia, gdy przechadzał się na szczycie, z krzaków nagle wyskoczył jadowity wąż i go zaatakował. Ten zdążył w ostatnim momencie krzyknąć „Matko Boża, ratuj!” W tej samej chwili pomiędzy wężem a nim pojawiła się wielka jaszczurka. Między zwierzętami doszło do walki a Baltazar, wykorzystując ten moment uciekł nietknięty. Gdy potem przemyślał to co się zdarzyło doszedł do wniosku, że na pewno został uratowany w sposób cudowny przez Matkę Bożą. Na miejscu ocalenia zbudował kapliczkę, w niej umieścił figurkę Matki Bożej i codziennie wspinał się na górę, aby się modlić. Z czasem zaczęli mu towarzyszyć jego bliscy, członkowie rodziny. Potem zdarzyły się pierwsze cuda, które rozsławiły Matkę Bożą na Skale. Z czasem zbudowano większą kaplicę, a w miarę rozwoju sanktuarium konstruowano kolejne, coraz większe kościoły.

 

Dziś Nossa Senhora da Penha ma prześliczne sanktuarium. To sanktuarium maryjne jest ze wszech miar miejscem symbolicznym. Góruje ono nad Rio de Janeiro, jest położone na bardzo wysokim wzgórzu i oglądać można z tego miejsca całe miasto. Niestety nie jest to panorama pięknych dzielnic oglądanych odwiedzanych przez turystów, lecz w większości favel zamieszkałych przez biedotę.

 

 
 

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę