Nasze projekty

Opole w Erfurcie

Przedstawiciele Centrum ŚDM diecezji opolskiej pojechali do Erfurtu w Niemczech, by przybliżyć tamtejszej młodzieży ideę Światowych Dni Młodzieży oraz zaprosić ich do uczestnictwa w Dniach w Diecezjach.

Reklama

W weekend od 19 do 21 września opolska delegacja, na czele z ks. Łukaszem Knieciem, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży, uczestniczyła w Diecezjalnej Pielgrzymce Wiernych w Erfurcie oraz w prezentacji na temat Światowych Dni Młodzieży, która zorganizowana została podczas tamtejszego festynu parafialnego.

W pierwszą noc młodzi nocowali u rodzin, których dzieci wybierają się na Światowe Dni Młodzieży. – To byli bardzo gościnni, tolerancyjni i otwarci ludzie – przyznaje Anna Grzywa. – Pomimo bariery językowej, która oczywiście była w mniejszym lub większym stopniu, nawiązaliśmy bardzo dobry kontakt z osobami, które nas przyjmowały, i mam nadzieję, że będę miała okazję jeszcze raz ich kiedyś spotkać – dodaje Dominika Przybyła.

W niedzielę młodzież uczestniczyła w Mszy Świętej odprawianej na placu przed erfurcką katedrą. – Kiedy byliśmy tam na Eucharystii, to nasunął nam się wniosek, że w Polsce ludzie z większą świadomością przeżywają Msze Święte – zauważają wolontariusze.

Reklama
Reklama

Po Eucharystii był czas na przedstawienie programu Dni w Diecezjach oraz uczestnictwo w nieszporach. – Cieszę się, że mogliśmy podzielić się z wiarą i pokazać naszą osobistą relację z Panem Jezusem – mówi Malwina Sędkowska. – Wbrew stereotypom, Niemcy nie są ludźmi, którzy czują do nas wielką zawiść. Wprost przeciwnie, zostaliśmy bardzo miło przyjęci, wiele osób chciało z nami rozmawiać, a niektórzy widząc nas stwierdzili, że bardzo chętnie chcieliby jechać z nami na ŚDM. – dodaje Szymon Grahl.

– Przez ten wyjazd doceniamy to, co mamy, bo Polacy, którzy tam mieszkają mają Mszę Świętą w języku polskim tylko raz na dwa tygodnie – podkreśla Agnieszka Przybyłowska. – To było doświadczenie potrzebne i nam, i im. Oni mogli doświadczyć spotkania z młodymi, którzy na co dzień żyją wiarą i dzielą się z nią, a my mieliśmy okazję, by docenić to, co mamy – dodaje Monika.

Monika Chrzanowska z sekcji medialnej Centrum ŚDM w diecezji opolskiej

Reklama
Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite