Nasze projekty

Jakie dokumenty będą potrzebne na ŚDM?

Dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo - dowód osobisty lub paszport, a w przypadku obywateli państw spoza UE wiza - są potrzebne, by przekroczyć polską granicę. Warto także mieć, np. w smartfonie, fotografie stron zawierających dane personalne; przydadzą się np. gdy dokumenty zgubimy

Reklama

W trakcie kontroli granicznej podróżni z krajów UE muszą mieć przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo – dowód osobisty lub paszport. Obywatele państw spoza Unii zobowiązani są do posiadania dokumentów uprawniających do przekraczania granicy (paszportu) oraz potwierdzających prawo pobytu w Polsce, czyli np. wizy. Każda taka osoba będzie musiała uzasadnić cel i warunki planowanego pobytu, posiadać wystarczające środki utrzymania na czas pobytu w Polsce, jak i na powrót do swojego kraju.

Wykaz państw, których obywatele mogą podróżować do Polski bez wiz, znajduje się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych:www.msz.gov.pl

Rzecznik nadbużańskiego oddziału SG por. Dariusz Sienicki podkreśla, że ważne jest także aktualne ubezpieczenie zdrowotne. „Wjeżdżając do Polski samochodem pamiętajmy również o tym, iż powinniśmy posiadać dokumenty uprawniające nas do poruszania się tym pojazdem wraz z ważnym ubezpieczeniem pojazdu. Jeżeli nie jest to nasze auto, a poruszamy się samochodem pożyczonym, powinniśmy mieć przy sobie poświadczenie użyczenia, potwierdzone notarialnie” – wyjaśnia.

Reklama

Do przekroczenia granicy Polskiej nie uprawniają np. prawo jazdy, legitymacja szkolna lub studencka, czy zaświadczenie o złożeniu wniosku o wydanie paszportu lub dowodu osobistego. Warto jednak tego typu dokumenty mieć ze sobą, ponieważ w razie np. zagubienia lub zniszczenia paszportu czy dowodu osobistego, mogą one ułatwić potwierdzenie tożsamości i obywatelstwa. Dzięki temu szybciej otrzymamy zastępczy dokument, niezbędny byśmy mogli odbyć podróż powrotną do swego kraju.

Warto także – np. w smartfonie – mieć fotografie stron zawierających dane personalne z paszportu lub dowodu osobistego oraz wizy/karty pobytu. One także w tego typu sytuacji mogą okazać się pomocne.

Komendant Straży Granicznej w Dorohusku podpułkownik Andrzej Suchonos radzi, by w przypadku zgubienia dokumentów udać się do najbliższej jednostki policji. Na komisariacie należy złożyć zawiadomienie o zagubieniu dokumentu. Na tej podstawie policja wyda nam zaświadczenie potwierdzające ten fakt.

Reklama

Następnie – mówi – z tym zaświadczeniem, należy udać się do ambasady lub urzędu konsularnego swojego państwa. Tam należy złożyć wniosek o zastępczy dokument podróży, który umożliwi powrót do swojego kraju.

Na czas Światowych Dni Młodzieży Straż Graniczna uruchomiła całodobowy ogólnopolski numer interwencyjny dla pielgrzymów: (+48) 800 422 322. Dla osób przybywających do stolicy Małopolski dostępne będą także dyżurne numery placówki SG w Krakowie-Balicach – (+48) 12 258 3300 oraz (+48) 721 961 338.


(PAP)

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę