Nasze projekty

Franciszek odwiedził w szpitalu kard. Macharskiego

Rano, po planowanej wizycie u sióstr prezentek, papież Franciszek udał się do Szpitala Uniwersyteckiego. Przez kilkanaście minut modlił się o zdrowie emerytowanego arcybiskupa Krakowa, który jest w ciężkim stanie po wypadku, któremu uległ w czerwcu

Reklama

Franciszek przywitał się z personelem Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Kopernika, który czekał na niego przy bramie wjazdowej. Później, prowadzony przez dyrekcję, wszedł do szpitala na oddział intensywnej terapii. Przebywał tam kilkanaście minut. Później odjechał samochodem do Częstochowy.

Reklama

Reklama

Kard. Macharski urodził się 20 maja 1927 roku w Krakowie. Uczył się na tajnych kompletach gimnazjalnych. W czasie wojny pracował fizycznie, a po jej zakończeniu zdał maturę.  W latach 1945-1950 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. Święceń kapłańskich udzielił mu 2 kwietnia kard. Adam Stefan Sapieha.

W związku z odmową współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa na początku lat 50. nie wydano mu paszportu. W latach 1950-1956 pracował jako wikariusz w Koazach koło Bielska-Białej. Na dalsze studia do szwajcarskiego Fryburga wyjechał w 1956. Ukończył je w 1961 ze stopniem doktora teologii pastoralnej.

Reklama

Po studiach był ojcem duchownym w krakowskim seminarium i wykładowcą teologii pastoralnej. W latach 1970–1978 sprawował urząd rektora krakowskiego seminarium. Czynnie przeciwstawiał się komunistycznej władzy, organizując przemarsze kleryków w centrum miasta.

30 grudnia 1978 roku papież Jan Paweł II mianował go swoim następcą na urzędzie arcybiskupa metropolity Krakowa. Jako dewizę biskupią przyjął słowa: „Jesu, in Te confido” (Jezu, ufam Tobie). Pół roku później został kardynałem.

W 1981 po ustanowieniu Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie objął urząd  wielkiego kanclerza uczelni. W 1981, po zamachu na papieża Jana Pawła II, poparł organizację Białego Marszu w Krakowie, wyrażającego solidarność z walczącym o życie papieżem. Wspierał „Solidarność”, w czasie stanu wojennego w latach 1981-1983 w ramach Arcybiskupiego Komitetu Pomocy Więźniom i Internowanym zabiegał o prawa internowanych i ich rodzin.

W 2005, po śmierci Jana Pawła II, wraz z wiernymi czuwał pod papieskim oknem Pałacu Biskupiego w Krakowie. Przyczynił się do budowy i rozbudowy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach oraz powstania Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Reaktywował, a następnie rozbudował diecezjalną Caritas.

W czasie jego posługi w archidiecezji krakowskiej powstawały domy samotnej matki, rodzinne domy dziecka, zakłady opiekuńczo-lecznicze, poradnie psychologiczne i schroniska dla bezdomnych. Dbał o rozwój mediów katolickich w diecezji.

W 2002, w związku z ukończeniem 75 lat, zgodnie z przepisami oddał się do dyspozycji papieża, jednakże Jan Paweł II zlecił mu dalsze sprawowanie urzędu arcybiskupa krakowskiego. 3 czerwca 2005 papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację. Do 27 czerwca 2005 pełnił funkcję administratora archidiecezji. Po ustąpieniu z urzędu zamieszkał w klasztorze sióstr albertynek w Krakowie.

Kard. Franciszek Macharski trafił do krakowskiego szpitala przy ul. Kopernika w niedzielę 12 czerwca, w godzinach popołudniowych. Metropolita senior archidiecezji krakowskiej przewrócił się na schodach i najprawdopodobniej złamał kręgosłup. Kardynał Stanisław Dziwisz udzielił mu wówczas sakramentu namaszczenia chorych.


(KAI)

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę