Nasze projekty

Drogowskazy wolontariusza ŚDM

W archidiecezji wrocławskiej wolontariusze kierują się pakietem ośmiu drogowskazów. Radość, odpowiedzialność i miłosierdzie to tylko niektóre hasła z przepisu na owocny raban i świętość. Poznajcie wszystkie drogowskazy wolontariusza ŚDM!

Reklama

1. WOLONTARIUSZ Światowych Dni Młodzieży to człowiek, któremu chce się więcej. Więcej kochać, więcej dawać, bardziej i prawdziwiej żyć. Jako wolontariusze jesteśmy świadkami Ewangelii. Każda praca wolontariusza to uczenie się miłości bez kalkulacji. To służba. Dlatego obieramy za drogowskazy Ewangeliczne Błogosławieństwa i pragniemy stawać się prawdziwie ubodzy w duchu, czystego serca i miłosierni, a podejmując Uczynki Miłosierdzia jeszcze bardziej podobni do Chrystusa.

2. ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY to wielkie pielgrzymowanie Młodych z całego świata. W czasie tej pielgrzymki Duch Święty uzdalnia nas do „budowania mostów braterstwa i nadziei między kontynentami, ludami i kulturami”. W 1984 roku Jan Paweł II powierzył Młodym Krzyż Światowych Dni Młodzieży i posłał nas byśmy „ponieśli go na cały świat, jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość”. Dlatego pragniemy otwierać się na drugiego człowieka, różnorodność naszej wiary i miłość Boga. Wyruszamy w prawdziwą przygodę z Duchem Świętym i wyznajemy, że „tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie”.

3. CELEM ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY jest „skupienie wiary i życia każdego młodego człowieka wokół osoby Jezusa, tak by stał się On trwałym punktem odniesienia oraz prawdziwym światłem dla każdej inicjatywy i wszelkich działań wychowawczych wśród młodych pokoleń”. Dlatego przygotowujemy drogę, dla wszystkich uczestników ŚDM – pielgrzymów i tych, którzy będą ich gościć – by każdy mógł spotkać żywego Chrystusa. Droga ta nie kończy się w lipcu 2016 roku. Ta droga wiedzie dalej w przyszłość, w kolejne dzieła ewangelizacji i miłosierdzia, do których posyła nas Bóg.

Reklama

4. WSPÓLNOTA KOŚCIOŁA to wielka rodzina wierzących w Chrystusa. „Kościół widzi w młodych samego siebie i wraz z nimi podejmuje wyzwania przyszłości, świadom, że cała ludzkość potrzebuje nowej młodości ducha,(…) rozbudzenia większego zapału apostolskiego”. Światowe Dni Młodzieży to niepowtarzalna szansa na ożywienie polskiego Kościoła, wspólnot parafialnych, ruchów kościelnych dzięki zjednoczeniu we wspólnej służbie. Dlatego pragniemy stawać się ludźmi modlitwy, sakramentów, pełnymi Słowa Bożego. Tylko zjednoczeni z Chrystusem w Kościele możemy przeskakiwać góry i mocniej kochać. Każdego dnia na modlitwie osobistej zawierzamy naszą służbę Bogu, a w każdy trzeci piątek miesiąca spotykamy się na wspólnym czuwaniu przy Najświętszym Sakramencie i Eucharystii, by wszystkie nasze ludzkie działania zawierzyć Bogu, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych.

5. MIŁOSIERDZIE to droga do świętości ukryta w przebaczaniu i pełnieniu Uczynków Miłosierdzia. Nie jest „postawą na pokaz”, nie jest też zwykłym sentymentalizmem. Jest sprawdzianem autentyczności naszej postawy jako uczniów Jezusa, naszej wiarygodności jako chrześcijan we współczesnym świecie. To ten moment, kiedy robimy więcej niż się od nas wymaga. Kiedy mamy świadomość słabości swoich i naszych bliźnich. To miłość w akcji. Dlatego jesteśmy ludźmi czynu. Pierwsi wybaczamy, pierwsi wyciągamy rękę do zgody. Dostrzegamy potrzeby drugiego człowieka i pomagamy także wtedy, gdy jesteśmy zmęczeni i mamy bardzo dużo pracy. Miłosierdzie to po prostu zachęta do przekraczania siebie.

6. ODPOWIEDZIALNOŚĆ to postawa, która pozwala nam ufać sobie wzajemnie. Zaskakujących momentów w czasie przygotowań do ŚDM i w ich trakcie będzie wiele. Zaufanie Bogu i sobie nawzajem pozwoli nam przetrwać niejeden kryzys. Odpowiedzialność wymaga świadomości, że to, co mówimy i robimy ma znaczenie. Dlatego szanujemy wypowiadane przez nas słowa. Jeżeli się do czegoś zobowiązujemy – wykonujemy to. Jeżeli nie jesteśmy w stanie czegoś zrobić, mówimy o tym odpowiednio wcześnie.

Reklama

7. WSPÓŁPRACA – Każdy z nas jest inny i potrzebujemy naszych odmiennych punktów widzenia, by tworzyć dobry zespół. By w naszej różnorodności odnaleźć to, co wspólne, co nas jednoczy i pozwala zrealizować cel – potrzebujemy dialogu. Dlatego przede wszystkim słuchamy i jesteśmy uważni na siebie nawzajem. Mamy gotowość do zadawania pytań, odwagę do wyrażania z miłością swojego zdania, pokorę do ustąpienia i przyznania się do błędu. Okazujemy sobie wsparcie, a współpracując w realizacji różnych zadań przede wszystkim kierujemy się dobrem wspólnoty.

8. RADOŚĆ jest owocem autentycznej służby. Dlatego nie bójmy się dawać i być wielkodusznymi. Świat potrzebuje radości życia, entuzjazmu, który mają młodzi. Dlatego obieramy drogę „pod prąd”, drogę wdzięczności Bogu i bliźnim na przekór narzekaniu i niezadowoleniu świata. Pragniemy robić raban walcząc o świętość i mamy odwagę być Błogosławionymi czyli Szczęśliwymi.

Reklama

Magdalena Drogosz, archidiecezja wrocławska

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę