Nasze projekty
Nice carer. Joyful delighted old woman sitting in wheelchair and lookign at her granddaughter who is takign care of her

Seniorzy wiecznie młodzi

Integracja młodzieży i seniorów, warsztaty z bezpieczeństwa i pomoc w codziennym funkcjonowaniu. Takie cele będą realizować w ramach projektu "Wiecznie Młodzi" stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Na pomysł spotkań wpadła wolontariuszka z Warszawy.

Reklama

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia nie bez powodu nazywana jest żywym pomnikiem Jana Pawła II. Została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku jako wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego. Młodzi skupieni wokół idei Dzieła Nowego Tysiąclecia to najczęściej osoby z małych miejscowości, mocno zaangażowane w życie Kościoła i lokalnej społeczności. Jako podopieczi Fundacji mogą korzystać ze stypendiów naukowo-socjalnych. Od 17 lat w myśl „nowej wyobraźni miłosierdzia”, do której zachęcał papież, Fundacja objęła opieką kilka tysięcy młodych ludzi z całej Polski.

Jednym z najważniejszych elementów życia stypendysty FDNT jest idea wolontariatu. – Osoby, które korzystają ze stypendiów Fundacji starają się przez różne formy wolontariatu również okazać swoją pomoc i dobro, nie zatrzymywać otrzymanego miłosierdzia tylko dla siebie – mówi rzecznik FDNT, Paweł Żulewski. W najbliższym czasie jednym z projektów jest wyjazd 8 wolontariuszy na misje do Etopii. Ponadto stypendyści angażują się w działania w domach spokojnej starości, hospicjach, domach dziecka. – Ile stypendystów, tyle pomysłów na pomaganie – dodaje Żulewski.

Jednym z najnowszych jest projekt „Seniorzy wiecznie młodzi”. Jest to to cykl spotkań dla osób starszych, który ma pomóc w poprawieniu ich jakości życia. Pomysłodawcą projektu jest jedna ze stypendystek, Karolina Kielczyk. Projekt ma z jednej strony pomóc w codziennym funkcjonowaniu, ale też pełni rolę integracyjną. Spotkaniom przyświecają myśli Jana Pawła II – „Na uwagę zasługują te wszystkie inicjatywy społeczne, dzięki którym ludzie starzy mogą nie tylko dbać o swoja kondycję fizyczną i intelektualną, ale rozwijać relacje z innymi oraz także stawać się przydatni, oddając innym swój czas, umiejętności i doświadczenie. Pozwala to zachować i pogłębić wartość życia”  oraz „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości„. Integracja z osobami starszymi to również odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka, który wolontariuszom ŚDM polecił pielęgnować pamięć o historii swojego kraju, swojej rodziny właśnie poprzez takie spotkania.

Reklama

Reklama

– Wszystko zaczęło się od księdza Jana Droba, który przed spotkaniem wolontariuszy z naszej wspólnoty usiadł miedzy nami przy stole  i zaczął opowiadać jedną ze swoich historii o pracy ze starszymi ludźmi – wyjaśnia Karolina Kielczyk. – Ksiądz Jan uczulił nas na to, że nie możemy zostawić osób starszych samym sobie, bo często nie mają nikogo, kto poświęciłby im uwagę. Te słowa utkwiły mi głęboko w pamięci – dodaje. Niedługo po tej rozmowie Karolina sama miała okazję przekonać się o potrzebie pomocy starszym osobom. Pewnego dnia spotkała starszą panią, która wyznała, że niedawno została okradziona. To spotkanie nasunęło Karolinie myśl o warsztatach dotyczących bezpieczeństwa.

Na koniec bardzo uważnie Karolina przyglądała się codziennemu życiu swojej babci. Dzięki tym wszytkim doświadczeniom miała okazję dobrze przygotować plan realizacji swojego pomysłu. – Wszystkie te czynniki zobrazowały mi, jak ważne jest poświęcenie czasu starszym osobom. Swoimi przemyśleniami podzieliłam się z koleżankami i kolegami z naszej wspólnoty i postanowiliśmy działać. Razem kreowaliśmy projekt i obmyślaliśmy plan działania możliwie jak najbardziej szczegółowo – relacjonuje Karolina Kielczyk. Swój pomysł przedstawiła następnie z grupą wolontariuszy proboszczowi z parafii Matki Bożej Królowej Polski na warszawskim Marymocnie.

Reklama

Pierwsze spotkanie odbyło się 22 kwietnia. Jak relacjonuje Anna Miazga seniorzy, którzy przybyli do salki parafialnej, byli zachwyceni tym, że młodzi ludzie chcą z nimi przebywać i aktywnie spędzać czas. Na spotkaniu mieli okazję obejrzeć film „Cyrk motyli” i wziąć udział w ciekawej, dyskusji. Stypendyści przygotowali również dla seniorów poczęstunek. – Osoby starsze nie potrzebują wiele – mówi Paweł Żulewski. – Wystarczy, by ktoś się niemi zainteresował, wysłuchał ich, dał poczucie, że są dla kogoś ważni.

– Chcemy osoby starsze również edukować, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa – wyjaśnia Paweł Żulewski. Dodaje, że chodzi o uczulenie seniorów na możliwe niebezpieczne sytuacje, np. naciąganie, wyłudzenia, oszustwa czy kradzieże. Przede wszystkim jednak spotkania mają pomóc dotrzeć do osób starszych, które potrzebują opieki również na co dzień – do takich seniorów chcą dotrzeć osobiście wolontariusze Fundacji.

Kolejne spotkania będą odbywały się co 3-4 tygodnie, być może również w innych warszawskich parafiach – zaprasza Karolina Kielczyk. Najbliższe odbędzie się ponownie w par. MB Królowej Polski, 13 maja, o godzinie 10. Stypendyści zapraszają do włączenia się w spotkanie wszystkie chętne osoby.


Wesprzyj Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia


Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę