Nasze projekty

Pomagasz innym? Nie zapominaj o sobie!

Na wypalenie zawodowe najczęściej cierpią ludzie zaangażowani w pomoc innym. Dotyczy to m.in. terapeutów, pracowników socjalnych, pielęgniarek i lekarzy. Jak się przed nim uchronić?

Najważniejsza jest profilaktyka i zachowanie równowagi pomiędzy pracą, a relaksem. Trzeba umiejętnie zarządzać swoim czasem i emocjami.

Zdaniem profesor Anny Zamkowskiej z Uniwersytetu Technologiczno- Humanistycznego w Radomiu, już zła organizacja czasu powinna dawać do myślenia. Niestety, dla wielu osób pierwszym niepokojącym sygnałem są dopiero dolegliwości fizyczne takie jak bóle kręgosłupa, bóle głowy czy ciągłe zmęczenie. Potem przychodzi rozdrażnienie i niechęć do pracy.

Krzysztof Łyżwiński, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem” w Radomiu, wie, że konsekwentne przestrzeganie pewnych zasad chroni przed wypaleniem zawodowym.

Reklama

Konieczne jest stawianie wyraźnej granicy pomiędzy pracą, a życiem prywatnym. Najlepiej mieć pasję albo uprawiać sport.

Jak mówi Monika Madejska ze SLOWLAJF Fundacji Przeciw Wypaleniu Zawodowemu w Lublinie, przeszkodą mogą być- wyniesione z domu- wzorce zachowań, zgodnie z którymi tak zwane „nicnierobienie” jest czym negatywnym albo zbyt duże emocjonalne zaangażowanie w pracę. Dlatego ludzie, którzy chcą się leczyć, muszą nauczyć się zarządzać myślami, tak by w chwilach odpoczynku nie poświęcać ich sprawom zawodowym.

Debata o przyczynach, objawach i konsekwencjach społecznych tego zjawiska odbyła się dzisiaj w Radomiu. Zorganizowały radomskie organizacje pozarządowe.

Reklama

IAR/A.Orzeł/tk

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę