Nasze projekty

Czego chcą młodzi?

Na długo przed rozpoczynającym się synodem młodzi ludzie z całego świata wzięli udział w papieskiej ankiecie. W ich odpowiedziach widać, czego najbardziej oczekują dziś od Kościoła.

Reklama

Pomoc w rozeznawaniu powołania, lepsza katecheza w szkole, towarzyszenie w wierze na co dzień – tego według ankiet przed Synodem oczekują młodzi od Kościoła. Wnioski z szerokiej kwerendy, przeprowadzonej w wielu krajach wśród młodych zostały spisane w Instrumentum laboris – dokumencie roboczym na Synod Biskupów o młodzieży.

Oto główne wyłonione w ankietach oczekiwania młodych:

  1. Troska o rodzinę to podstawowe zadanie, od którego Kościół powinien zacząć towarzyszenie młodym ludziom w codzienności.
  2. Młodzi potrzebują pomocy Kościoła w rozeznawaniu powołania rozumianego, jako podejmowanie szeroko pojętych życiowych decyzji. Dokument zwraca uwagę na problem zbyt wąskiego definiowania terminu „powołanie”, które sprowadza się wyłącznie do drogi kapłańskiej lub zakonnej.
  3. Kolejnym wyzwaniem stawianym Kościołowi jest dostosowanie szkolnej katechezy – traktowanej jako obowiązek a nie możliwość pogłębiania wiary – do oczekiwań i potrzeb współczesnych pokoleń.
  4. Młodzi, żyjący w czasach kryzysu prawdy oraz braku zaufania do wielu instytucji, oczekują czytelnego autorytetu i jasnego świadectwa Kościoła.
  5. Pięknie przygotowana i głęboko przeżyta Eucharystia, to doświadczenie, którego młodzi ludzie poszukują w Kościele.
  6. Młodzi oczekują otwartego i komunikatywnego Kościoła, w którym zostaną wysłuchani. Życzenia te przekładają się na konkretne działania związane z brakiem tolerancji wobec nadużyć seksualnych oraz zwróceniem uwagi na pomoc potrzebującym.
  7. Kościół powinien uwzględniać potrzeby różnych środowisk, w których kształtują się młodzi, ponieważ wszystkie oczekują jego bliskości i otwartości.
  8. Wyzwania stawiane Kościołowi dotyczą również kandydatów do kapłaństwa oraz życia zakonnego. Zdaniem młodych formacja przyszłych duszpasterzy prowadzi niekiedy do „narcyzmu, który stara się zamknąć daną osobę w jej własnych potrzebach oraz rozumienia powołania jedynie przez pryzmat samorealizacji”.
  9. Okazuje się, że również duszpasterstwa młodych – poprzez brak organizacji, powtarzalność i zamknięcie się księży w przestarzałych schematach – nie spełniają oczekiwań współczesnych pokoleń.
  10. Wiele środowisk zwraca uwagę, że mimo korzyści ewangelizacyjnych międzynarodowe spotkania nie mogą pozostać jedynymi propozycjami duszpasterskimi, ponieważ nie pozwalają towarzyszyć młodym na co dzień.

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę