Nasze projekty

7 sposobów na szybkie czytanie

Umberto Eco powiedział, że kto czyta, ten żyje podwójnie. Idąc za tą myślą – im więcej czytasz, tym dłużej żyjesz. W przypadku przyjemnych lektur – nikogo do czytania zachęcać nie trzeba. Trudniej przekonać się do czytania z obowiązku, kiedy czasu jest niewiele, a książkę poznać trzeba. Jak czytać szybciej i zyskiwać na czasie? Oto 7 prostych sposobów.

Reklama

Tylko czytaj

Stwórz przestrzeń do czytania. Posprzątaj biurko, odłóż telefon – tak, by nic Cię nie rozpraszało. W dobie Internetu nietrudno o ciągłą pokusę sprawdzania, odpisywania, kontrolowania. Niepotrzebnie narażamy się na stratę cennego czasu. Warto zadbać o stałą porę na czytanie książek, to również zmotywuje do codziennego, choćby krótkiego czytania.

Reklama

Długa lista oczekujących

Niektórzy twierdzą, że aby usprawnić czytanie, trzeba mieć po prostu dużo do przeczytania. Zaplanuj kilka tytułów wprzód, aby zmotywować się do szybszego „nadrabiania” zaległości. Możesz też zostawiać książki w różnych miejscach domu, aby w każdej wolnej chwili móc sięgnąć po jakąś lekturę.

Reklama

Szybki przegląd

Zanim zaczniesz czytać na dobre, spróbuj rzucić okiem na kolejne akapity czy linijki i wyłap kilka lub kilkanaście istotnych słów. Dzięki temu poprawisz rozumienie czytanego fragmentu, ponieważ będziesz mieć już w głowie orientacyjny obraz treści na niej zawartej i wzrok będzie omijać to, co już zna.

Reklama

Wzrok skierowany na środek wiersza

Zyskasz na czasie, jeśli będziesz czytać kierując wzrok na środek linijki zamiast wodzić oczami od prawej do lewej. Dzięki temu dajemy też nieco komfortu naszym oczom, które nie muszą nadmiernie patrzeć tam i z powrotem.

Ręka śledząca stronę

Uwaga – nie chodzi o wodzenie palcem wzdłuż linijek. Ręka powinna w stałym tempie przesuwać się z góry strony na dół. W ten sposób podążający za nią wzrok będzie szybciej wyłapywał kolejne frazy, zamiast skupiać się na każdym pojedynczym słowie. Zamiast ręki można uczyć kartki i zasłonić dolną część strony. To szczególnie pomocne dla osób, które mają tendencję do wracania do tej samej linijki.

Zestaw pobudzający na wypadek znudzenia

Tutaj sprawdzą się różne pomysły – jedzenie, świeże powietrze, ruch. W momencie, kiedy w czytanie zaangażuje się więcej zmysłów, trudniej będzie usnąć. Najlepiej czyta się z wypoczętym umysłem, więc czasem lepiej złapać półgodzinną drzemkę niż na siłę starać się przysiąść do lektury.

Wypracuj nawyk codziennego czytania

W tej kwestii warto przypomnieć o metodzie małych, ale systematycznych celów. Zamiast planowania, że przeczyta się 100 książek w rok, lepiej zmotywować się do codziennego czytania 10, 5, a może choćby 3 stron. Najważniejsze to zacząć, choć na początku może być trudno. Z czasem jednak to przyzwyczajenie będzie tak naturalne, że nie zauważysz, kiedy zamiast 3 czy 5 przeczytasz 20, a to już całkiem sporo.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę