Nasze projekty

7 błędów językowych, z którymi spotykasz się każdego dnia

Zdarza Ci się sięgać po słownik, aby sprawdzić, czy nie popełniłeś błędu? Przedstawiamy siedem błędów, które warto wyeliminować!

Reklama

Pleonazmy: „okres czasu”, „fakt autentyczny”

Pleonazm to błąd logiczno-językowy, wypowiedź składająca się z części o takim samym znaczeniu. Bardziej zrozumiała definicja tego błędu: masło maślane. Używamy ich bardzo często, zwykle nieświadomie. Odnajdywanie pleonazmów w naszym codziennym języku może być świetną zabawą, spróbujcie!

Przykłady:

Reklama

Miesiąc styczeń jest najzimniejszym miesiącem w roku.

Śniło mi się, że spadałem w dół, ale obudziłem się tuż przed uderzeniem w ziemię.

Kiedy gracz wyrzuci trzy „szóstki” z rzędu, cofa się do tyłu o pięć pól.

Reklama

Piętnasty czerwiec

Czerwiec jest tylko jeden w ciągu roku. Sformułowanie słowne daty to domniemane “piętnasty [dzień] czerwca”, a zatem “15 czerwca”, a nie “15 czerwiec”. Inaczej będzie tylko w przypadku, gdy chcemy w ten zawoalowany sposób powiedzieć, który czerwiec w życiu przeżywamy.

Reklama

Innym błędem związanym z datą jest mówienie o roku dwutysięcznym szesnastym. Należy zapamiętać, że forma dwutysięczny poprawna jest wyłącznie dla określenia roku 2000. Dla kolejnych lat powinniśmy już stosować dwa tysiące ósmy, dwa tysiące szesnasty, itd.

Dzień dzisiejszy

Ten błąd językowy to spadek po systemie słusznie minionym. Politycy rządzący w okresie PRL w ten sposób próbowali podkreślić osiągnięcia w realizacji „planów” rocznych lub kilkuletnich, np. Na dzień dzisiejszy huta aluminium zrealizowała już 75% planu, a minęły zaledwie 4 miesiące roku. Z drugiej strony, taka wypowiedź mogła dodawać powagi informacjom negatywnym: W dniu dzisiejszym wojska imperialistycznego i sprzeciwiającego się pokojowi NATO zrzuciły groźnego szkodnika, żuka kolorado, zwanego również stonką ziemniaczaną, na uprawy ziemniaków w NRD.

Forma poprawna: po prostu dzisiaj.

Błędna pisownia łączna lub rozdzielna

Na badania pacjent powinien stawić się naczczo. Było to nielada wyzwanie. Formy poprawne: na czczo, nie lada

Wymowa wielu wyrażeń narzuca nam sposób ich zapisu. Innym rodzajem błędów popełnianych w pisowni łącznej są czasowniki pisane z by¸ a więc zrobił bym czy możnaby (formy poprawne: zrobiłbym i można by). Warto zapamiętać, że formy bezosobowe czasowników z –by piszemy oddzielnie.

Większa połowa

To zdaje się najbardziej rozpowszechniony błąd logiczny. Połowy są zawsze takie same względem siebie – jeśli któraś z nich jest większa, to nie jest to już połowa. Możemy zastąpić to wyrażenie mówiąc ponad połowa lub większa część.

Imiona piszemy z dużej litery

Powinniśmy napisać Imiona pisze się dużą literą lub od wielkiej litery. Ten błąd jest rusycyzmem, a więc związkiem wyrazowym przejętym z języka rosyjskiego. O ile zapożyczenia właściwe z innych języków można uznać w języku za dopuszczalne (każdego dnia używamy bardzo wiele anglicyzmów i germanizmów mówiąc chociażby o serialu lub komputerze), to należy uważać na kalki frazeologiczne, czyli wierne odwzorowania obcych konstrukcji językowych.

Ubrać sweter

W tym punkcie nie mamy zamiaru rozstrzygać sporu swetr czy sweter (tym bardziej, że nie ma tu czego rozstrzygać – tylko jedna forma jest poprawna, “sweter”). Chcieliśmy zwrócić uwagę, że nie można ubrać swetra, koszuli, płaszcza lub spodni. Ubrać można siebie albo dziecko (ewentualnie lalkę lub misia), ale jeśli chodzi o części garderoby, możemy je włożyć lub założyć.

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę