Nasze projekty
fot. Emilio Garcia/unsplash.com

Dziś mecz Polaków. 3 sprawdzone metody na stres

Ile ludzi, tyle sposobów na pokonanie stresu. Można słuchać płyt relaksacyjnych, ćwiczyć albo znaleźć dobrego masażystę. Niektórym pomaga modlitwa. Jeśli nie chcesz szukać specjalnych narzędzi lub miejsc do pokonania stresu – sprawdź te 3 proste sposoby radzenia sobie z nim.

Reklama

Zmiana kontekstu sytuacji

Technikę tę można stosować już przed sytuacją stresową. Jeśli dana sytuacja wywołuje stres – zmień jej kontekst na bardziej zabawny. Przykładowo wyobraź sobie drużynę przeciwną w śmiesznym ubraniu, itp. Pomysłów jest wiele, ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.


Metoda 3×5

To metoda do wykorzystania w każdym miejscu i czasie. W sytuacji stresowej postaraj się znaleźć 5 rzeczy, które widzisz – wylicz je głośno lub w myślach, skup się na tym, jak wyglądają, gdzie są, itd. Następnie znajdź 5 rzeczy, które słyszysz – wylicz je głośno lub w myślach, skup się na konkretnych dźwiękach, słowach, które docierają do Twoich uszu. Ostatnia partia to 5 rzeczy, które czujesz – wylicz je głośno lub w myślach, skup się na emocjach, które wypełniają Twoje wnętrze. Nie warto wykonywać tego ćwiczenia za szybko, jako kolejnego w planie dnia, daj sobie chwilę na złapanie kontaktu ze swoimi myślami i odczuciami.


Oddech

Reakcję na stres odziedziczyliśmy po naszych przodkach, w toku ewolucji służyła ona po prostu przeżyciu. W sytuacji stresowej do krwi wydzielana jest adrenalina i noradrenalina. Powodują one przyspieszenie akcji serca, tempa oddechu oraz poszerzenie źrenic. Serce wraz z krwią pompuje więcej tlenu do mięśni przygotowując organizm do reakcji na zagrożenie – organizm przygotowuje się do walki lub ucieczki.

Reklama

W takiej sytuacji najlepiej zadziałać na przekór i spowolnić oddech, bo jeszcze więcej tlenu możemy dostarczyć organizmowi po prostu regulując go – to najlepsza i najbardziej podręczna metoda antystresowa. Poza tym więcej tlenu oznacza lepiej pracujący mózg!

Głębokie oddechy to takie, przy których razem z płucami pracuje również przepona. Aby zaobserwować jej działanie wystarczy się położyć i chwilę pooddychać– przepona powinna unosić brzuch do góry. Ten sam ruch można oczywiście wywołać niekoniecznie leżąc.

Wyprostuj plecy i zrób głęboki wdech starając się nie unosić przy tym ramion. Niektórym pomaga w tym ćwiczeniu położenie ręki na brzuchu, tuż pod żebrami. Oddychaj powoli, miarowo i świadomie. Poświęć 1-2 minuty na obserwację tego codziennego i niedocenianego zjawiska. Trudne emocje nie znikają, ale zmniejsza się ich nasilenie, dzięki czemu możesz podjąć racjonalne decyzje o dalszym działaniu.

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę