fot. materiały własne Stacji7

Brońmy niedzieli! Niech żyje niedziela!

Filmowy felieton Zofii Wituckiej

Reklama

Zofia Pinchinat-Witucka, Prezes Fundacji Polska-Haiti, mama trójki dzieci, honorowy konsul Haiti w Polsce:

 

Niedzielę świętuje się od zamierzchłych czasów ludzkości. Myślę, że trzeba jej bronić!

Reklama
Reklama

 

Pamiętam niedziele spędzane w domu mojego dziadka na Haiti, który był tak naprawdę domem dla szeroko pojętej rodziny. Wszystkie ciotki, wujowie, kuzyni schodzili się na obiady, w czasie których prowadziliśmy pewnego rodzaju debaty. Dzięki nim nauczyłam się rozmawiać.

 

Reklama
Reklama

Babcia robiła zawsze rosół z kluskami domowej roboty, a na drugie danie sztukę mięsa z borówkami z lasu…. Dzisiaj moje menu już się zmieniło. W naszym domu centralnym momentem dnia stały się śniadania i przygotowuje je mąż… Tradycją się stało, że tata Maciej robi serek ze szczypiorkiem i jajecznicę z cebulą. Dzieci są bardzo do tego przywiązane.

 

Z trudem, ale udaje nam się póki co chronić niedzielę, jako czas spotkania rodzinnego. Dlatego staram się zbierać różne książki kucharskie i ubogacać nasze debaty wokół stołu, jakimś ciekawym menu.

Reklama

Niedziela naprawdę jest innym dniem tygodnia. Ona jest po prostu wyjęta z tygodnia. Można powiedzieć jest chwilą zatrzymania.

 

Dla mnie teraz, ważnym momentem w niedzielę jest msza święta i właściwie to odróżnia ją od pozostałych dni. Dość starannie wybieramy to miejsce, do którego pójdziemy się modlić i na ogół napawa nas to jakimś optymizmem, poczuciem jedności, tego że jest nas więcej, że  tyle osób wyznaje podobne wartości. I zawsze to przesłanie pokoju, jedności bardzo akcentuje ten dzień.

 

Niedziela jest też chyba wyjątkowa ze względu na spotkanie najbliższej rodziny, ale też bardzo często przeznaczamy niedzielę na spotkania z szeroko pojętą rodziną oraz przyjaciółmi, którzy siłą rzeczy są jej częścią. Z wieloma z nich jesteśmy związani tak, jak z naszymi braćmi i siostrami… Także, niech żyje niedziela!

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę