Nasze projekty
fot. Isaac Gutierrez/ Flickr Panama2019

Nie odkładajcie TERAZ na później

Światowe Dni Młodzieży w Panamie zakończyły się – tradycyjnie – spotkaniem z Wolontariuszami. W Panamie pracowało ich 20 tysięcy, w tym ponad 2200 wolontariuszy międzynarodowych. To oni są chyba najlepszym przykładem bycia tu i teraz dla tych, którym przyjechali służyć. A to właśnie Boże TERAZ było tematem przewodnim przemówienia Franciszka podczas mszy posłania.

Reklama

Boże TERAZ

Młodość nie jest „synonimem poczekalni dla oczekujących na swój czas” mówił papież. W tym „międzyczasie” życia, ciągnął Franciszek „wymyślamy lub sami wymyślacie dla siebie przyszłość higienicznie dobrze opakowaną”. W tym czasie dorośli zniechęcają was do robienia rabanu, a wasze marzenia tracą polot – dodawał.

„Nie pozwólcie aby odkładali was na później” – mówił papież odkładając na chwilę napisane przemówienie, do wszystkich młodych na polach Jana Pawła II podczas mszy posłania – ostatniego wydarzenia centralnego ŚDM2019, „nie jesteście przyszłością, lecz Bożym teraz.”

Reklama

Papież zachęcał młodych, by zobaczyli Boga – przyjaciela. „Nieraz zachowujemy się jak mieszkańcy Nazaretu, wolimy Boga na odległość: miłego, dobrego, wspaniałomyślnego, ale odległego, takiego, który nie przeszkadza” – wymieniał Franciszek. Tymczasem „Bóg jest konkretny, ponieważ miłość jest konkretna.” Ta konkretna miłość pozwoli, według Franciszka „spełnić marzenie, z jakim Pan was wymarzył”.

To już kolejna msza posłania, po Krakowie w 2016 roku, kiedy papież zachęca do legendarnego już wstania z kanapy: „Poczujcie, że macie misję i zakochajcie się w niej, a to zadecyduje o wszystkim” mówił w Panamie za przykładem swojego współbrata, długoletniego przełożonego generała Towarzystwa Jezusowego Pedro Arrupe. To Ojciec Arrupe, przez wiele lat misjonarz w Japonii, założył Jesuit Refugee Service – największą jezuicką organizację pomagającą uchodźcom w wielu wymiarach.  

Miłość do misji była jego cechą charakterystyczną: „Możemy mieć wszystko, ale jeśli brakuje nam namiętności miłości, to zabraknie wszystkiego.” TERAZ – HOY! Wołał kilka razy papież: „Niech Pan sprawi, byśmy się zakochali!”

Reklama

Na Boże TERAZ odpowiedział Bartek Placak, polski wolontariusz, który spędził w Panamie 10 miesięcy. Podczas popołudniowego spotkania z papieżem na stadionie Rommel Fernández  przemawiając perfekcyjnym hiszpańskim zaznaczył, że pobyt w Panamie był dla niego „darem od Boga”. Gdy podziękował Panamczykom za wielkoduszność i gościnność, cały stadion zareagował oklaskami. Bartek wspominał, że „posługa wolontariuszy przypominała działalność pierwszych chrześcijan, którzy zostawiali swe rodziny i domy i szli w świat, aby głosić tam Dobrą Nowinę”. Mówił też o momentach trudnych – a te w posłudze wolontariusza są przecież codziennością. Wiemy o tym widząc trud pracy wolontariuszy tu w Krakowie – to odległość od domu, bliskich, różnice kulturowe, konieczność błyskawicznego przystosowania się do pracy w warunkach ŚDMowego chaosu, często po nocach, często dla pięciu różnych „stref czasowych”. Spotkanie z papieżem jest prawdziwą wisienką na torcie, często jedynym spotkaniem wolontariuszy z Ojcem Świętym podczas całych ŚDM.

Stella Maris del Carmen Deville Moreno, 21-letnia Panamka, chciała być w Krakowie. Razem z siostrą ciężko pracowały, aby zarobić na bilet i gdy były już bardzo blisko celu, postanowiły zostać w Panamie, by opiekować się dziadkami w obliczu śmierci kilku członków rodziny. „Ale to Pan kieruje wszystkim” mówiła Stella Maris „I Duch Święty dał mi ten cudowny dar uczestniczenia i służenia w moim pierwszym Dniu Młodzieży”. „To Pan zna cię najlepiej i dał ci najlepszy dar” – odpowiadał jej w swoim przemówieniu Papież: „Pan zwraca ze stokrotnym naddatkiem”. „Postawcie na pierwszym miejscu służbę i misję, a wszystko inne ułoży się w odpowiednim porządku” – mówił papież do 15 tysięcy Wolontariuszy zgromadzonych na stadionie, dziękując im za ich oddanie i prosząc, by nieśli w świat swoje świadectwo.

Bartek zakończył przemówienie po portugalsku: Jedziemy do Lizbony!

Reklama

Maryja jedzie do domu

Trudno wyobrazić sobie bardziej Maryjną kontynuację ŚDMu niż Portugalię. Matka Boża Fatimska przyjechała do Panamy – odbyła tu pierwszą od 2000 roku podróż zagraniczną. Przez lata przemierzyła odpowiednik 360 000 km (15 okrążeń kuli ziemskiej). W 2022 młodzi z całego globu przyjadą do niej w odwiedziny.

Leopoldina Simoes, członek ekipy komunikującej  ŚDM Panama, Portugalka wiele lat pracująca w biurze komunikacji Sanktuarium Fatimskiego, powiedziała Stacji7: „Portugalia przywykła do wielkich wydarzeń kościelnych, wiemy jak je organizować i z pewnością możemy spodziewać się ogromnej liczby uczestników z Europy, ale też krajów mówiących po portugalsku jak choćby Brazylii, Angoli czy Mozambiku. Portugalia, ze względu na bliskość Afryki będzie doskonałą okazją do liczniejszego przyjazdu pochodzącej z Czarnego Lądu młodzieży. Afryka to jedyny kontynent na którym jeszcze nie odbył się ŚDM. Nieoficjalnie urzędnicy watykańscy wymieniają RPA, Ghanę i Kenię jako jedyne potencjalne kraje przyszłych spotkań na kontynencie, jednak pod uwagę biorą przede wszystkim bezpieczeństwo zdrowotne uczestników (mówiąc wprost – w Afryce malaria wciąż stanowi ogromne zagrożenie).

Arcybiskup Lizbony, kard. Manuel Clemente potwierdził wczoraj podczas konferencji prasowej, że to Lizbona będzie miastem – organizatorem, a wydarzenia odbędą się prawdopodobnie nad rzeką Tejo i podczas letnich wakacji 2022. Dokładna data nie została jeszcze podana.

Matka Boża Fatmiska – pielgrzym podczas ŚDM 2019 przyciągnęła do Namiotu Spotkań prawdziwe tłumy „Zainteresowanie ludzi było ogromne” – mówił rektor Sanktuarium Ojciec Carlos Cabecinhas – „przychodzili nie tylko młodzi, ale także wielu Panamczyków”.

Leopoldina Simoes z kolei powiedziała Stacji 7, że jest dumna ze swojego kraju i wdzięczna Papieżowi: „To będzie niezwykła okazja, by Portugalską katolicką rzeczywistość pokazać światu z całą jej różnorodnością. Jednocześnie dla nas Portugalczyków będzie to możliwość bycia świadkami jednego z najbogatszych i najbardziej duchowych spotkań na całym świecie” – dodała.

Młoda Wolontariuszka z Portugalii  podczas spotkania z Papieżem wyznała natomiast, że Portugalia jest „Ziemią Maryi”. To jej – Maryi, papież powierzył młodych w modlitwie zawierzenia na koniec Panamskich dni. Podczas mszy mówił: „Ona nie tylko wierzyła w Boga i obietnice jako coś możliwego, ale wierzyła Bogu i odważyła się powiedzieć „tak”, aby uczestniczyć w tym teraz Pana.”

 „Niech wasze „tak” nadal będzie bramą wejściową, aby Duch Święty dał nową Pięćdziesiątnicę dla świata i dla Kościoła” – prosił na koniec ŚDM 2019 papież.

ŚDM Panama zostanie w młodych

ŚDM Panama 2019 udowodniły, tak jak każde ŚDMy od 1986 roku, że młodzi odpowiadają na zaproszenie Chrystusa. Mimo mniejszego zasięgu tego ŚDM i 150 tysięcy zarejestrowanych, na mszy posłania pojawiło się 700 tysięcy osób. ŚDM miał wyjątkowy wymiar dla młodych z regionu – Papież modlił się wczoraj m.in. za młodych z Wenezueli i Kolumbii, którzy zmagają się z dramatycznym politycznym kryzysem w swoich krajach.

Światowe Dni Młodzieży ładują baterie – nie tylko te religijne, ładują je też w wymiarze ludzkim. Irati z Hiszpanii pytana o to jakie słowa Papieża w niej zostaną mówiła: „Bardzo mnie ujęły słowa papieża Franciszka o młodym Kościele i o tym, że mimo różnych kultur, narodowości i innych języków wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami. Wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi. Bardzo poruszyły mnie te słowa” przyznała Irati podkreślając, że pogłębiła swoją wiarę: „Wyjątkowe jest, to że Bóg potrafi wtedy przenikać serca i dodawać otuchy. Właśnie przez takie wydarzenie”.

Kamila z Polski dodaje: „budowanie mostów – to we mnie zostanie – to przecież kwintesencja chrześcijaństwa. Bóg jest miłością a miłość buduje a nie dzieli i gdyby każdy chrześcijanin tym żył, świat nie wyglądałby tak jak wygląda teraz”. Kamila w sercu pozostawi też życzliwość Panamczyków i energia młodych z całego świata: „patrząc na nich widzę, że jest jeszcze nadzieja dla Kościoła, na to by wzrastał i rósł w siłę”.

Z uczestnikami ŚDM Panama rozmawiała Sylwia Micyk, JP2TV.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę