fot. Łukasz Muzyka

Mamy drugą rodzinę w Panamie

Dni w Diecezjach – czas wzruszeń, zaskoczeń, wielkiej lekcji miłości, otwartości i radości. Jak młodzi pielgrzymi z Polski zapamiętają pobyt w egzotycznych miasteczkach diecezji Chitré?

Reklama

Po zakończonych Dniach w Diecezjach młodzi przyznają, że odczuwają ogromną tęsknotę za małymi miejscowościami w diecezji Chitré – Monagrillo i jego mieszkańcy na pewno pozostaną w naszych sercach na zawsze. Wyjeżdżając, mówili, żebyśmy pamiętali, że tu w Panamie mamy drugą rodzinę i tak też jest. Zostawiliśmy tam część swojego serca – relacjonuje Wiktoria Auguścik.

To przerosło nasze oczekiwania

Mieszkańcy Monagrillo okazali młodzieży serdeczność i ciepło, otwierając przed pielgrzymami z Polski nie tylko drzwi swoich domów, ale przede wszystkim swoje serca. – Ten czas minął mi fantastycznie. Wiedziałem, że ludzie w Panamie są bardzo mili i gościnni, ale to, czego doświadczyliśmy przerosło nasze wszelkie oczekiwania – opowiada Mikołaj Gierat. Młodzież była wzruszona tym jak ich przyjęto. Ze względu na małe domy tamtejszych rodzin, pielgrzymi byli kwaterowani pojedynczo – Przed wyjazdem bałam się, że będę sama spać u rodziny. Teraz dziękuję Bogu, że tak było, bo to była dla mnie najpiękniejsza lekcja miłości i ogromne doświadczenie – dodała Paulina Strużyk.

Reklama
Reklama

Gospodarze otoczyli pielgrzymów opieką i sprawili, że poczuli się jak członkowie ich rodzin. Jak podkreśla Jan Baran, Dni w Diecezji były także szansą poczucia się częścią większej wspólnoty. – Przede wszystkim dlatego, że rodzina, która mnie gościła traktowała mnie jako swojego syna. Po drugie ten tydzień pozwolił mi poczuć się częścią wspólnoty Kościoła radosnego i pełnego miłości – mówił, zwracając uwagę na spontaniczność i naturalność Panamczyków. – Byłam oczarowana gościnnością mieszkańców Monagrillo. Czułam się tu jak w rodzinie, nie jak na drugim końcu świata. Przyjęli nas tu jak swoich – zaznaczała Alicja Tomporowska. – Poświęcili nam swój czas. Oddali swoje domy. Dbali o nas na każdym kroku. Dali nam tak dużo miłości i ciepła, że trudno to opisać – dodawała Agnieszka Orszulak.

 

Część pielgrzymów dni w diecezji Chitré spędziła w miejscowości La Villa de los Santos. – Już na granicy Kostaryki i Panamy strażnicy powitali nas ciepło, ciesząc się z naszego przyjazdu. Zrobiliśmy sobie kilka wspólnych zdjęć i wymieniliśmy uśmiechami – relacjonuje Dominika Sulich z archidiecezji warszawskiej. Całe miasteczko czekało na przyjazd pielgrzymów, którzy zostali powitani hymnem Światowych Dni Młodzieży. – Możecie być pewni, że rodziny, które was goszczą, będą waszymi rodzinami przez całe życie – mówił burmistrz miasteczka podczas przywitania w kościele Świętego Anastazego. Pierwsze chwile spędzone u panamskich rodzin potwierdziły słowa burmistrza – Od teraz nasze rodziny znacznie się powiększyły – śmieją się młodzi pielgrzymi.

Reklama
Reklama

Radość wiary

Pobyt w Chitré dał wszystkim okazję, by doświadczyć Kościoła zupełnie innego niż ten, który tworzymy w Polsce. – To Kościół radosny i otwarty, pełen spontaniczności – mówił ks. Paweł Głowacz – i tacy są też ci ludzie. Naprawdę nie mogliśmy sobie wymarzyć piękniejszego doświadczenia Dni w Diecezji – podkreślił. To, czym młodzi i ich duszpasterze zostali zaskoczeni, to niezwykła radość wyrażana w modlitwie – Oni modlą się całym ciałem, całym sobą wychwalają Pana – podkreślał ks. Łukasz Michalczewski.

Pielgrzymów zaskoczył także kult św. Jana Pawła oraz obecność obrazu „Jezu ufam Tobie” w większości kościołów oraz codzienna modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia. – To na pewno jedne z wielu wrażeń, które w zostaną w nas wszystkich już do końca życia – przyznają młodzi pielgrzymi. – La Villa de los Santos przywitała nas gorąco i tak samo gorąco nas żegnała. Na ostatniej wspólnej Mszy świętej proboszcz życzył nam, żeby spotkanie z Papieżem było spotkaniem z Bogiem i Jego słowem. Przypomniał, że ich dom jest naszym domem. A drzwi do niego będą dla nas zawsze otwarte – mówi Dominika Sulich.

Reklama

Oczekiwanie

Młodzież uczestnicząca w ŚDM jest już w Panama City, gdzie przygotowuje się do spotkania z Ojcem Świętym podczas wydarzeń centralnych. Po odbiorze pakietów pielgrzyma i zakwaterowaniu u rodzin, oczekuje na przyjazd Papieża Franciszka. – To stolica, więc jest zupełnie inaczej niż podczas Dni w Diecezjach, ale również spotyka nas ogromna miłość i gościnność. Czasami trudno jest się tu odnaleźć. Jest dużo ludzi, a to ogromne miasto. Jest jednak niezwykle miło – mówi Gabriela Kolka. – Ludzie nam machają, pozdrawiają nas. Mówią, że witają nas w Panama City i dziękują, że tu jesteśmy – podkreślała.

Papież Franciszek wyląduje na lotnisku Panama Tocumen 23 stycznia około godz. 16.30 czasu lokalnego (22.30 czasu polskiego) i po przywitaniu przejedzie do Nuncjatury Apostolskiej. Uroczystość powitania Ojca Świętego i otwarcie ŚDM odbędzie się 24 stycznia o godz. 17.30 (23. 30 czasu polskiego) na Campo Santa Maria la Antigua na Cinta Costera.

 

fot. Dominika Sulich


Zapraszamy na Panamę w Warszawie!

 

„Panama w Warszawie” odbędzie się w niedzielę 27 stycznia o godz. 14.00 w Świątyni Opatrzności Bożej. W łączności z papieżem Franciszkiem i Światowymi Dniami Młodzieży w Panamie młodzi będą mogli doświadczyć obecności Boga w modlitwie, adoracji, sakramentach i radosnym uwielbieniu we wspólnocie Kościoła. Specjalną katechezę nawiązującą do hasła ŚDM Panama 2019 pt. „Oto ja, Służebnica Pańska” – czyli jak mogę dziś usłyszeć głos Boga i Mu odpowiedzieć? – wygłosi abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Młodzi nauczą się hymnu Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Będzie czas na wspólny śpiew, uwielbienie Boga, ale też integrację czy możliwość spowiedzi czy adoracji.

Ważnym punktem „Panamy w Warszawie” będzie uroczysta celebracja Mszy św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, w czasie której uczestnicy wysłuchają zarejestrowanej wcześniej homilii papieża Franciszka skierowanej do młodzieży całego świata.

 


Śledź bieżące informacje na Facebooku:

PANAMA W WARSZAWIE!

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę