Nasze projekty

Czterej jeźdźcy

Czterej tajemniczy osobnicy, którzy mają wyruszyć na koniach tuż przed Sądem Ostatecznym

Reklama

Według Apokalipsy Baranek Boży (a więc sam Jezus Chrystus), otwierając pierwsze cztery z siedmiu pieczęci zwoju w prawicy Boga, zapieczętowanej siedmioma pieczęciami, rozpocznie zagładę znanego nam świata, przyzywając kolejno czterech jeźdźców na białym, czerwonym, czarnym i sinym koniu (Ap 6, 1-8).

Apokalipsa wymienia z imienia tylko ostatniego, czwartego jeźdźca. Jest nim Śmierć. Tożsamość pozostałych jeźdźców odgadujemy na podstawie ich charakterystyki. Najwięcej problemów przysparza pierwszy jeździec, który nosi łuk i ma na głowie wieniec przynależny wodzom podczas ich uroczystego triumfu. Św. Ireneusz, biskup Lyonu, żyjący w II wieku, uważał, że to sam Chrystus, który w 19 rozdziale Apokalipsy został przestawiony właśnie jako zwycięski jeździec na białym koniu. Problem w tym, że Chrystus chwilę wcześniej pojawia się jako Baranek, który otwiera siedem pieczęci i trudno pojąć, w jaki sposób miałby On być równocześnie jeźdźcem przywołanym po złamaniu pierwszej pieczęci. Diametralnie przeciwny pogląd głosi słynny amerykański ewangelista Billy Graham, który uznał jeźdźca na białym koniu za… Antychrysta. W kulturze popularnej z kolei najbardziej utrwaliła się interpretacja pierwszego jeźdźcy jako Zarazy, a więc uosobienia śmiertelnych chorób zakaźnych.

Reklama

Odnośnie drugiego jeźdźca wszyscy są zgodni, że symbolizuje on Wojnę. Wskazuje na to trzymany przez niego miecz oraz czerwony kolor konia, kojarzący się z krwią. Trzeci jeździec na czarnym koniu to Głód. Posiada on wagę i odważniki, którymi będzie odmierzane zboże, gdy jego cena skoczy dziesięciokrotnie. Czwarty, ostatni jeździec nosi imię Śmierć (Thanatos), o czym wprost oznajmia tekst (Ap 6, 8), a kolor jego konia określony jest jak khlōros co może oznaczać zarówno zielony, zielonkawożółty, jak i blady, popielaty. Być może kolor ten odzwierciedla bladość typową dla trupa. Wizję jeźdźców kończy stwierdzenie: „I dano im władzę nad czwartą częścią ziemi, by zabijali mieczem i głodem, i morem, i przez dzikie zwierzęta” (Ap 6, 8).

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę