Nasze projekty

Abaddon

Zagadkowy szef demonicznej szarańczy, wypuszczonej w celu ukarania grzeszników. Nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić czy Abaddon to przedstawiciel sił zła, czy też jeden z aniołów służących Bogu.

Reklama

W Starym Testamencie słowo „abaddon” (hebr. awadon – zniszczenie, zatracenie) jest synonimem Szeolu (por. Hi 26,6 Hi 28,22 Ps 26,6 Ps 88,12 Prz 15,11 Prz 27,20), czyli krainy zmarłych.

Abaddon nazwany został w Apokalipsie „aniołem Czeluści” „imię jego po hebrajsku: Abaddon a w greckim języku ma imię Apollyon” (Ap 9, 11), co możemy odczytywać, że jest jej wysłannikiem.

Reklama

Słowo „czeluść” (abyssos) w Ap 9, 1.2.11 jest z kolei symbolem nie tyle świata umarłych (Szeolu) czy jakiejś kosmicznej przepaści, co miejscem przebywania złych duchów,a więc synonimem Piekła. Tytuł „król-anioł Czeluści” (Ap 9,11) może zatem wskazywać na związek tego anioła z Szatanem. Z drugiej strony niewątpliwie działa on wypełniając wolę Boga (por. Ap 13,7). Na dodatek Abaddon utożsamiany bywa z aniołem dzierżącym klucz do Czeluści, o którym czytamy we wcześniejszym fragmencie Ap 9, 1-3: „I piąty anioł zatrąbił: i ujrzałem gwiazdę, która z nieba spadła na ziemię, i dano jej klucz od studni Czeluści. I otworzyła studnię Czeluści, a dym się uniósł ze studni jak dym z wielkiego pieca, i od dymu studni zaćmiło się słońce i powietrze. A z dymu wyszła szarańcza na ziemię, i dano jej moc, jaką mają ziemskie skorpiony”. Tymczasem w Ap 20, 1-3 znajduje się informacja, że właśnie ten anioł związał Szatana na tysiąc lat.

Reklama

Poznaj więcej apokaliptycznych symboli:

banner-apokalipsa

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę