Nasze projekty

Sacroklimaty. Sanktuaria ostatniej drogi Jezusa

Siedem miejsc w malowniczych zakątkach Polski, o których istnieniu wie niewiele osób. Wszystkie związane z Męką i Śmiercią Pana Jezusa.

Reklama

Kalwaria Pakoska

Drugi co do wielkości, po małopolskiej Kalwarii Zebrzydowskiej, zespół 24 kaplic pasyjnych i dwóch kościołów – św. Bonawentury i Ukrzyżowania podzielony na Drogę Pojmania i Drogę Krzyżową. Budowa kaplic rozpoczęła się w 1629 roku i trwała sześćdziesiąt lat, a kościołów i klasztoru oo. franciszkanów, którzy sprawują opiekę nad Kalwarią, sześć. Celem pielgrzymujących jest uczczenie największych w Polsce Relikwii Krzyża Świętego, które w 1669 r. zostały sprowadzone i ofiarowane przez Kazimierza Działyńskiego. Zabytkowy relikwiarz na co dzień jest przechowywany w sejfie, a wynoszony na odpusty: na Podwyższenie Krzyża we wrześniu i na dawne wspomnienie Znalezienia Krzyża w maju. Można je uczcić również po porannej Drodze Krzyżowej, ale też zawsze wtedy, kiedy ktoś przyjeżdża do Pakości i o to poprosi. Nazywana Kujawską Jerozolimą.


Kalwaria Wejherowska

Reklama

Oddalona od Pakości o 260 km i nazywana Kaszubską Jerozolimą. Położona na trzech wzgórzach noszących nazwy Góry Oliwnej, Góry Syjon i Góry Kalwarii. Zespół 26 kaplic został ufundowany przez wojewodę malborskiego Jakuba Wejhera i wybudowany w latach 1649-1655. Określana Duchową stolicą Kaszub Kalwaria razem z Sanktuarium Maryjno – Pasyjnym jest celem licznych pielgrzymek. W Sanktuarium znajduje się słynący łaskami Cudowny Obraz Matki Bożej. Oficjalnym tytułem Madonny Wejherowskiej jest wezwanie Uzdrowienie Chorych na duszy i ciele.  Na Kalwarii Wejherowskiej celebruje się aktualnie pięć odpustów: Wniebowstąpienia Pańskiego, Trójcy Przenajświętszej, Uzdrowienia Chorych, Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Podwyższenia Krzyża Świętego. W czasie pielgrzymek poprzedzających odpusty odbywają się słynne pokłony feretronów.


Kaplica Bożego Grobu w Przeworsku

Reklama

Niedługo po pojawieniu się w Przeworsku księży z Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Grobu Chrystusowego, zwanych w Polsce bożogrobcami lub miechowitami (od nazwy miasta ich pierwszego konwentu w Michowie), w 1430 roku rozpoczęto budowę Bazyliki p.w. Ducha Świętego. Kaplica Bożego Grobu została dobudowana do bazyliki w 1692 roku. W jej wnętrzu na centralnym miejscu znajduje się symboliczny grób Chrystusa, z 1712 roku. Cały zespół kościelno-klasztorny dotrwał do naszych czasów w prawie niezmienionym stanie. Dzięki troskliwej opiece zabudowania są jednymi z najlepiej zachowanych zabytków architektury gotyckiej w kraju. Papież W roku 1992 Jan Paweł II podniósł przeworską świątynię do godności Bazyliki Mniejszej.


Sanktuarium Jezusa Konającego w Pacanowie

Choć wielu Pacanów kojarzy się tylko z uroczym i sympatycznym Koziołkiem, warto do tego obrazu dodać wielokrotnie niszczoną przez pożary i ostrzały Kaplicę Jezusa Konającego z 1600 roku, w której znajduje się Krzyż z XII wieku. Pierwotnie był to kościół pod wezwaniem Św. Marcina w Pacanowie, a dziś jest znany jako Sanktuarium Jezusa Konającego. Według tradycji cudowny krucyfiks z Pacanowa był jednym z trzech, które płynęły Wisłą. Jeden zatrzymał się w Mogile blisko Krakowa, gdzie dziś stoi sanktuarium. Drugi wyłowiono w Warszawie i otoczono kultem. Trzeci zatrzymał się w Pacanowie i zasłynął łaskami. W 1872 r. założono księgę do spisywania łask uzyskanych dzięki modlitwie w tej świątyni.

Reklama

Sanktuarium Krwi Chrystusa w Częstochowie

Podobnie jak Pacanów, Częstochowa w świadomości Polaków (i nie tylko) kojarzy się z Jasną Górą – miejscem wielomilionowych pielgrzymek. Stosunkowo niedawno, bo w roku 1989 pojawiło się na jej ziemiach jedno z najmłodszych sanktuariów w naszym kraju – Sanktuarium Krwi Chrystusa. Przy ulicy św. Kaspra del Bufalo 2 znajduje się Dom Misyjny św. Wawrzyńca oraz Kaplica Matki i Królowej Przenajdroższej Krwii. Księża Misjonarze Krwi Chrystusa zbudowali także „Dróżki Przenajdroższej Krwi”, na które składa się siedem kaplic ku czci Siedmiu Przelań Krwi Zbawiciela. Pobożność związana z kultem Krwi Chrystusa wiąże się z legendą o św. Longinie. Ten rzymski żołnierz, który na Golgocie przebił włócznią bok Chrystusa, miał się nawrócić, a po tym fakcie przechować kawałek nasączonej krwią Chrystusa ziemi. Longin zawiózł ją w pobliże Mantui i ukrył w miejscu, w którym w późniejszych wiekach wzniesiono bazylikę (to ciekawostka z internetów, ale mnie odstręcza.)


Sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego oraz Krwi Zbawiciela w Paradyżu

Niech nikogo nie śmieszy nazwa Paradyż. Pochodzi ona bowiem od łacińskiego słowa paradisus – raj. Jest małą wsią, w której (kiedy jeszcze nosiła nazwę Jezusowej Woli) w Wielki Piątek 1678 roku Kazimierz Skórkowski modląc się przed obrazem Jezusa Cierniem Ukoronowanego zauważył na płótnie krople krwi. Wieść o tym wydarzeniu szybko rozeszła się po mieszkańcach okolicznych wsi, którzy zaczęli wspólnie gromadzić się na modlitwach i czuwaniach. Przed obrazem Skórkowski wymodlił życie swojej dwuletniej córce (która nie żyła od dwóch godzin). Po tym wydarzeniu postanowił postanowił wybudować kościół. Legenda głosi, że konie wiozące drewno na plac budowy zatrzymały się w dużej odległości od wyznaczonego miejsca i to tam w 1686 roku rozpoczęto prace. Obok kościoła stanął budynek klasztorny, który zamieszkali oo. bernardyni, a miejsce zaczęto nazywać Paradisusem. Przez wiele lat skrzętnie zapisywano wszystkie cuda wymodlone przed obrazem, aż w roku 1763 roku ukazał się dekret arcybiskupa gnieźnieńskiego Władysława Łubieńskiego, który oficjalnie uznał Obraz Chrystusa Cierniem Koronowanego za słynący łaskami.


Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Mogile

Niegdyś podkrakowska wieś, dziś należąca do Krakowa – Mogiła jest znana przez klasztor cystersów i Sanktuarium Krzyża Świętego. U stóp Krzyża modlili się m.in. Kazimierz III Wielki, św. Jadwiga Andegaweńska, Bona Sforza, czy św. Jan Paweł II. Będąc na miejscu można odmówić Litanię do Cudownego Jezusa Mogilskiego przeznaczoną do prywatnego odmawiania. Sanktuarium wielokrotnie padło ofiarą kradzieży darów i wot. Nie przerwało to jednak tej tradycji dziękczynienia. W 1961 do krakowskiego opactwa cystersów sprowadzono potwierdzoną cząstkę Relikwii Krzyża Świętego z rzymskiej Bazyliki Świętego Krzyża w Jerozolimie.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę