Nasze projekty

Sacroklimaty. Odkryj unikatowe miejsca w Polsce!

Sanktuarium Świętej Rodziny, Przemienienia Pańskiego czy Góra Miłosierdzia. Te miejsca są unikatowe! Może w planach wakacyjnych znajdziesz miejsce na odwiedzenie ich?

Reklama

Galew – Sanktuarium Przemienienia Pańskiego i św. Walentego

Położone przy jednej ze ścieżek dydaktycznych wiodących przez najciekawsze miejsca powiatu tureckiego. Gdy w 1837r. wybuchła epidemia cholery, wierni z powiatu Tureckiego zaczęli szukać pomocy u Boga, pielgrzymując do okolicznych kapliczek, krzyży i świątyń. Przez 0,5 km drogi do Galewskiej kapliczki czołgali się na kolanach prosząc o wybawienie z choroby. Gdy wracali do domów, uzdrowieni domownicy wybiegali im na spotkanie. Na krzyżu umieszczono taki napis: „Odtąd pielgrzymka czołgała się na kolanach prosząc i błagając o przemienienie epidemii cholery w dzień odpustu”. Na tym miejscu w 1845r. zbudowano kościół.

Reklama

Łukowe – Góra Miłosierdzia

W miejscowości Łukowe w Bieszczadach warto zobaczyć Górę Miłosierdzia. Znajduje się ona na „_Szlaku osobliwości historycznych i przyrodniczych”, który został utworzony kilka lat temu. To niewielkie wzniesienie na zachód od Łukowego, miejscowości położonej w kotlinie rzeki Kalniczki, na południe od Leska. Wejście na szlak znajduje się zaraz obok dawnej Cerkwi św. Dymitra – dziś jest to kościół parafialny p.w. NMP Królowej Polski. Trasa na Górę Miłosierdzia zajmuje zaledwie pół godziny, ale można wydłużyć tę trasę dzięki… modlitwie! W drodze mija się kapliczki obrazujące tajemnice różańca oraz stacje drogi krzyżowej. Każdego 13. dnia miesiąca odbywa się tutaj procesja fatimska.

Reklama

fot. Maciej Pacholski/wikimedia commons

Poznań – Sanktuarium Bożego Ciała

Podróżując szlakiem Piastowskim warto również trafić do tego jagiellońskiego kościoła. Według tradycyjnego podania o trzech Hostiach, został postawiony na miejscu gdzie nieznany pastuszek  znalazł trzy skradzione i sprofanowane przez Żydów Hostie. Miejsce stało się sławne, a gdy usłyszał o nim Władysław Jagiełło, ufundował w tym miejscu kościół (1406r.). Do wydarzenia leżącego u genezy świątyni nawiązuje ołtarz św. Onufrego – w  jej centrum znajduje się na nim rzeźba Żydów topiących hostie. Najcenniejszym miejscowym skarbem jest monstrancja, przypuszczalnie pochodząca z bitwy pod Grunwaldem.

Reklama

Kalisz – Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego

Niepozorna renesansowa bryła kryje w sobie historię miasta i niezwykle bogate w alegorie i symbole późnobarokowe wnętrze wykonane przez Walentego Żebrowskiego. Ten pobernardyński klasztor jest dziś w rękach jezuitów, którzy w ramach swojej działalności zapraszają na rekolekcje ignacjańskie. Sanktuarium słynie ze znajdującego się tam drugiego pierwowzoru na podstawie obrazu Jezusa Miłosiernego dyktowanego przez ks. Michała Sopoćko. Ten wizerunek jest autorstwa prof. Ludomira Śledzińskiego, rektora Politechniki Krakowskiej i przedstawia Jezusa za zamkniętymi drzwiami w wieczerniku. By do niego zajrzeć kierujcie się ku zbiegowi ulic 3 Maja i Stawiszyńskiej przy trakcie historycznym.

Studzianna – Sanktuarium Świętej Rodziny

Studzianna Poświętne to punkt obowiązkowy dla modlących się o błogosławieństwo dla swoich rodzin. Znajdującym się tam Sanktuarium Świętej Rodziny opiekują się księża filipini. Sanktuarium znajduje się w miejscowości Poświętne, w woj. łódzkim, ale formalnie nazwa parafii to Studzianna. Od ponad 40 lat kościół sanktuaryjny tytułowany jest Bazyliką Mniejszą. Znajduje się tu cudowny obraz Świętej Rodziny siedzącej przy stole. Koronacji tego obrazu dokonał w 1968 r. kard. Stefan Wyszyński w asyście kard. Karola Wojtyły, a w uroczystościach wzięło udział ponad 200 tys. wiernych!

Prostyń – Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny

Na wschodzie Polski, na skraju Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, nieopodal płynącego Bugu i w gęstym leśnym otoczeniu, ponad 500 lat temu dwa razy objawiła się św. Anna. Ujrzała ją Małgorzata, żona chłopa Błażeja. Kobieta myślała, że to śmierć. Anna prosiła ją o postawienie kościoła poświęconego Trójcy Świętej i kaplicy św. Annie. Wkrótce zaczęli przybywać tu liczni pielgrzymi. Wyproszone łaski zaczęto spisywać w Księdze Cudów, gdzie zapisano ok. 100 przypadków w ośmiu pierwszych latach po objawieniach. „Jeśli chcesz doznać łaski, jedź do Prostyni” tak zapraszał tu, do swoich rodzinnych stron, ks. kard Wyszyński.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę