Nasze projekty

Z kulturą jesteśmy bezpieczni

Jak nie przepalić bezpieczników w zetknięciu ze współczesną kulturą? Czy może ona pomóc budować silną rodzinę? Opowiada o tym Andrzej Dubiel ze Stowarzyszenia Muza Dei pomysłodawca projektu “Kultura fundamentem bezpieczeństwa”.

Reklama

Pana córki na co dzień mają styczność ze współczesną kulturą. Czy przez to trudno się z nimi dogadać?

Andrzej Dubiel: Nie jest to łatwe (śmiech), to codzienna walka. Walka o to, byśmy nie polegli i nie przepalili bezpieczników. Stąd pomysł na projekt pokazujący relację między kulturą i bezpieczeństwem, również związanym z korzystaniem z technologii. Nasze dzieci miały okazję spotkać się ze specjalistami, takimi jak Andrzej Koc, Jacek Wrona, Łukasz Iżyk, którzy opowiedzieli już co nieco o cyberbezpieczeństwie. Oni też starali się zaznaczyć, że kontakt z technologią jest nieunikniony, w takich czasach żyjemy. Nie jesteśmy w stanie dzieci przed nimi uchronić, powiedzieć “tego nie wolno” albo “ja miałem pierwszy telefon komórkowy na studiach”, bo dziś dla młodych takie argumenty to abstrakcja. Trzeba po prostu umiejętnie wprowadzać w świat nowych technologii i to staramy się robić.

Na szczęście nasze córki przygotowują konferencje Strefa Chwały Festiwal z nami, uczestniczą w tych projektach, mają tu swoich przyjaciół i temat bezpieczeństwa poprzez pryzmat rodziny nie jest im obcy. Udało nam się też wypracować taką zasadę, że jeżeli chcą zainstalować na telefonie jakąś nową aplikację, najpierw przechodzi ona weryfikację u rodziców. Dzięki temu mamy pewność, że ich korzystanie z telefonów jest bezpieczne.

Reklama

A jakie tradycje kultywujecie w Waszej rodzinie?

Pierwsza, która mi przychodzi na myśl, to ta związana ze zbliżającymi się świętami czyli rodzinne kolędowanie. To najsilniejsza tradycja. Całą rodziną do mojej mamy zjeżdżamy się i wspólnie śpiewamy. Dzieci też na ten wieczór przygotowują jasełka – bardzo to cieszy zarówno występujących jak i rodziców i dziadków.

Reklama

W życiu codziennym staramy się natomiast dbać o to, co jest dla nas ważne np. przywiązanie do tożsamości narodowej, patriotyzm, działalność na rzecz dobra wspólnego.

Reklama

1 grudnia we Wrocławiu odbędzie się konferencja “Kultura fundamentem bezpieczeństwa”. Komu jest ona dedykowana?

Wszystkie projekty realizowane przez Stowarzyszenie Muza Dei są dedykowane całym rodzinom. Również konferencja we Wrocławiu. Zaproszeni są na nią zarówno rodzice, jak i dzieci, młodzież, wszyscy, którzy w jakiejkolwiek przestrzeni mają styczność z rodziną. Realizowane przez nas konferencje są nastawione na wzmacnianie relacji, dlatego dbamy o to, by na naszych wydarzeniach była specjalna przestrzeń i dla dzieci i dla młodych oraz oczywiście sesje plenarne dla ich rodziców.

Pytam przekornie, bo kiedy myśli się o bezpieczeństwie dzieci, szczególnie w kontekście styczności z kulturą, to raczej myśli się chyba o starszych dzieciach, nastolatkach. Czy rodzice małych dzieci też znajdą tam coś dla siebie?

Bezapelacyjnie, ponieważ bezpieczeństwo dotyczy każdego z nas, niezależnie od wieku. Każdy człowiek potrzebuje się czuć bezpieczny. Rodzina jest fundamentem takiego poczucia, również na płaszczyźnie kultury. Wiadomo, że młodość to czas, kiedy może nie myśli się wiele o zagrożeniach, czujemy się swobodnie. Ale z czasem, z wiekiem dojrzewania, dorosłością, kiedy zaczynamy budować rodzinę, coraz więcej myślimy o bezpieczeństwie swoim i dzieci.

Poprzednia konferencja pokazywała, że rodzina jest fundamentem bezpieczeństwa. Teraz będzie mowa o kulturze. Czy można powiedzieć, że jeżeli nie ma kultury, rodzina jest w jakiś sposób zagrożona?

To trudne pytanie. Można by odpowiedzieć tu słowami Jana Pawła II, który kiedyś do przedstawicieli UNESCO powiedział, że kulturę definiuje “prawda, dobro i piękno”. Kultura, która jest definiowana przez te trzy wyznaczniki, powinna być fundamentem wychowania i tworzenia więzi w rodzinie. Mowa tu o kulturze szeroko rozumianej, nie tylko w wymiarze artystycznym. Kulturą jest wszystko to, co wpływa na społeczeństwo: działania wspólnot lokalnych, budowanie relacji, elementem kultury jest też przecież budowanie tożsamości i suwerenności narodowej i to wszystko, co pozwala nam bardziej “być” niż “mieć”, co uczy nas patriotyzmu. Drugi element to kultura nowych technologii, które mamy we współczesnym świecie, kultura cyberbezpieczeństwa. Jeśli w tym wszystkim będziemy pamiętać, że kulturę określa prawda, dobro i piękno, to może ona stać się wtedy fundamentem zdrowych, silnych rodzin.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę