Nasze projekty
fot. Materiały Stacji7

Różaniec. Prosta droga do nieba. Rozważania do części radosnej

W tej części różańca kontemplujemy ziemski początek życia Jezusa. Moment, w którym Bóg w pełni wyraził swoją miłość do nas. Tak nas ukochał, że stał się taki, jak my. To dla nas wielka radość. Jednak głębsze spojrzenie na te tajemnice odsłania prawdę, że każda radość na tej ziemi okryta jest cieniem. Jakim?

Reklama

Tajemnica zwiastowania

Cały świat zastygł w oczekiwaniu. Czy znajdzie się wreszcie ktoś, kto pójdzie za Bogiem do końca? Od Adama i Ewy nie było nikogo takiego. I teraz świat oczekuje z niecierpliwością. Młoda dziewczyna z Nazaretu odważyła się, choć nie do końca wiedziała, jak to będzie. I to jest właśnie ten cień, cień niewiedzy, który często i nam towarzyszy w spotkaniu z Bogiem.

Różaniec. Prosta droga do nieba. Rozważania do części radosnej
Alessandro di Mariano Filipepi, zwany Sandro Botticelli „Zwiastowanie z Cestello”, 1489–1490 Galeria Uffizi, Florencja

Tajemnica nawiedzenia

Maryja nie kryje się małodusznie w swoim domu, nie chowa kurczowo skarbu, który otrzymała. Maryja idzie do swojej kuzynki, bo wie, że ona jej potrzebuje. Elżbieta stała się brzemienną w podeszłym wieku. Na pewno potrzebuje pomocy. Maryja to wyczuwa. I wyrusza. Tutaj także pojawia się cień, cień zmagania, zmagania z trudem drogi, wspinaczki w góry, skupienia na kimś drugim, zamiast na sobie. Cień trudu, który zawsze pojawia się wtedy, gdy człowiek pragnie naprawdę pomóc.

Różaniec. Prosta droga do nieba. Rozważania do części radosnej
Domenico Ghirlandaio (Domenico Bigordi)
„Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny”, 1491, Luwr, Paryż

Tajemnica narodzenia

Bóg się rodzi, moc truchleje…

Reklama

Nie było na świecie większej radości nad radość betlejemskiej nocy. Ta radość jednak wytryskuje z ciemności odrzucania, ludzkiej obojętności. Człowiek prawdziwej radości, to ten kto pośród odrzucenia i nienawiści umie zauważyć Boże życie. Umie ucieszyć się z tego, że Bóg stał się jednym z nas i wszedł w każdą, nawet najciemniejszą przestrzeń naszego życia.

Różaniec. Prosta droga do nieba. Rozważania do części radosnej

Gerard van Honthorst, „Pokłon pasterzy”, 1622, Kolonia, Niemcy

Tajemnica ofiarowania

Szukajcie, a znajdziecie, kołaczcie, a otworzą wam.

Symeon i Anna symbolizują tę właśnie prawdę Ewangelii. Jeśli prawdziwie szukasz Boga, odnajdziesz Go z pewnością. A gdy Go znajdziesz, musisz przygotować się na kolejny cień radości – ten Bóg będzie odrzucony przez wielu. Są tacy, którzy nie chcą Go w swoim życiu, którym krzyżuje plany i jest dla nich odrazą. Radość odnalezionego Boga miesza się tutaj z tragedią odrzucenia Go przez innych.

Reklama
Różaniec. Prosta droga do nieba. Rozważania do części radosnej
Fra Bartolomeo, „Scena Chrystusa w Świątyni”, 1516, Muzeum Historii Sztuki, Wiedeń

Tajemnica odnalezienia w świątyni

Bóg żyje pośród nas. Wydaje się, że Go poznaliśmy, przyjęliśmy, rozumiemy. I tu nagle okazuje się, że On chce być po trzykroć Świętym, Innym. Nie chce być wrzucony do kolejnej szuflady naszego umysłu, ograniczony naszymi pojęciami, przyzwyczajeniami. Przekonała się o tym Maryja, która przecież najlepiej Go znała. Jezus pokazał Jej kim naprawdę jest – Bogiem niezgłębionym. Bogiem, którego trzeba ciągle na nowo poznawać. To kolejny cień, cień niemożności poznania Boga do końca.

Różaniec. Prosta droga do nieba. Rozważania do części radosnej
Duccio di Buoninsegna „12-letni Jezus w Świątyni”, 1308, Siena

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę