Nasze projekty
fot. Maręk Kępiński / Biuro Prasowe Jasnej Góry

Pielgrzymki 2018. Relacja LIVE

Sierpień to oczywiście w Polsce czas licznych pielgrzymek. Chcecie towarzyszyć duchowo pątnikom? Obserwujcie z nami kolejne diecezjalne grupy wyruszające na szlak i docierające do Matki Bożej!

Reklama

14 sierpnia

Pielgrzymi z Płocka dotarli na Jasną Górę

Na Jasną Górę pielgrzymowali przez 9 dni, w 11 grupach oznaczonych kolorami. Codziennie pokonywali około 30 km, łącznie przeszli około 270 km. Około 1200 pielgrzymów z diecezji płockiej dotarło dziś na Jasną Górę w 37. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Płockiej. Pątnicy wędrowali pod hasłem „Stworzeni do wielkości”, co było nawiązaniem do trwającego Roku św. Stanisława Kostki, pochodzącego z diecezji płockiej.

Reklama

Część pielgrzymów pozostanie w Częstochowie do jutra, aby uczestniczyć w uroczystościach odpustowych ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

38. Piesza Pielgrzymka Podlaska dotarła na Jasną Górę

Po przejściu ponad 400 kilometrów pielgrzymi z diecezji siedleckiej dotarli o świcie do Częstochowy. W tym roku w rekolekcjach w drodze wzięło udział ponad 3 tysiące osób w 28 grupach. U jasnogórskiego szczytu pielgrzymów powitali biskup siedlecki Kazimierz Gurda, biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Piotr Sawczuk i kierownik pielgrzymki ks. Paweł Bielecki. Podczas tej kilkunastodniowej wędrówki rozmyślania i konferencje pomagały pątnikom przygotować się do Misji Jubileuszowych, które niebawem rozpoczną się w diecezji siedleckiej.
Przez cały czas pielgrzymki posługiwało 75 kapłanów, 25 alumnów, 18 sióstr i braci zakonnych. O zdrowie pielgrzymów dbało 7 lekarzy i 105 pielęgniarek. Nad bezpieczeństwem czuwało 314 osób ze służby porządkowej, zaś służbę muzyczną tworzyło 345 osób.
Część pielgrzymów z diecezji siedleckiej oraz z innych diecezji, którzy dziś przybyli na Jasną Górę, pozostanie tam do jutrzejszych uroczystości odpustowych Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Reklama

Warszawska pielgrzymka akademicka już na Błoniach Jasnogórskich

Rano 14 sierpnia na Jasną Górę dotarła druga warszawska pielgrzymka piesza na Jasną Górę czyli popularna wśród młodzieży WAPM. Tak wyglądało ich wejście.

Reklama

Warszawska pielgrzymka ojców Paulinów już pod Częstochową

Pielgrzymi wędrujący z Warszawy z najstarszą stołeczną pielgrzymką pieszą wyruszyli rano z miejscowości Mstów i po południu powinni dotrzeć na Jasną Górę. Zobacz, jak bawili się wczoraj na jednym z postojów.

 

13 sierpnia

Rosyjscy pielgrzymi idą do Częstochowy

Na Jasną Górę pielgrzymują nie tylko Polacy. Po raz pierwszy z Warszawy przed tron Królowej Polski wyruszyła osobna grupa rosyjska.

Rosjanie już nie pierwszy raz biorą udział w pieszej pielgrzymce do głównego sanktuarium Polski – do ikony Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. W sercach licznych rosyjskich katolików i prawosławnych wciąż żywe są wspomnienia o Światowych Dniach Młodzieży w 1991 roku, kiedy do Częstochowy – na spotkanie z papieżem Janem Pawłem II – przybyło ponad milion pielgrzymów z całego świata.Jednak teraz (5 sierpnia) ze stolicy Polski, pod przewodnictwem rosyjskich franciszkanów, po raz pierwszy wyruszyła oddzielna rosyjskojęzyczna grupa. Wchodzi ona w skład Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej. Grupa ta, licząca około 60 osób przybyłych z różnych miast Rosji, zmierza na Jasną Górę jednym z najbardziej malowniczych szlaków pielgrzymkowych. Po drodze nawiedziła kilka znanych polskich sanktuariów, m.in. w Niepokalanowie, Szymanowie i Smardzewicach.

Na Jasną Górę wejdą 14 sierpnia rano.

Pielgrzymki docierają niemal co kwadrans

Na Jasnej Górze są już rowerzyści z Pelplina oraz duża liczba pieszych pielgrzymów z Radomia, Rzeszowa, Pelplina, diecezji szczecińsko-kamieńskiej, kaliskiej czy z Kościerzyny. Pątnicy z Kalisza będą – co jest ewenementem – również wracać do domu pieszo. 

Dla przybyłych w poniedziałek przed południem pielgrzymów Mszę św. na jasnogórskich błoniach odprawił bp Edward Dajczak, biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. W homilii zaapelował, by nie zmarnować trudu pielgrzymki. – Nie możecie „przegrać” Jasnej Góry, nie wolno! Za wiele trudu, modlitwy, intencji i bogactwa pielgrzymkowego. To chwila, w której musi się wszystko „dopełnić”- mówił kaznodzieja.

– Przyszliście na górę jasną i wędrowaliście wiele dni, by tu wejść, a na Górę wchodzi się po to, żeby zobaczyć świat inaczej niż z dołu, a na tej Górze widać świat oczami Tej, która jest pierwszym wzorem Kościoła, w porządku wiary, miłości i zjednoczenia z Panem. Trzeba mieć oczy otwarte na Górze i serce gotowe, żeby chłonąć to wszystko, co jest, żeby nie dać się pokonać zmęczeniu, lękowi i drżeniu nóg, żeby to wszystko zamknąć w pięknych doświadczeniach – podkreślał bp Dajczak.

Pielgrzymka hippisów wbiegła na Jasną Górę

Na Jasną Górę nie weszli, a wbiegli. Bardzo często z własnoręcznie uplecionymi wiankami na głowie i w dość oryginalnych strojach. Tak wygląda jedyna w swoim rodzaju pielgrzymka hippisowska, zwana także Pielgrzymką Rodzin i Młodzieży Różnych Dróg i Kultur. W tym roku hippisi do Sanktuarium dotarli już po raz czterdziesty, ale po raz pierwszy bez swego założyciela i, jak mówią, ojca – ks. Andrzeja Szpaka, który zmarł jesienią ub. roku.

Cechą charakterystyczna pielgrzymki jest to, że wielu jej uczestników po raz pierwszy decyduje się przystąpić do sakramentów świętych. Podczas tegorocznej pielgrzymki miał miejsce jeden chrzest, jeden ślub, pięcioro dzieci przystąpiło do I Komunii św., a 1 osoba przystąpiła do sakramentu bierzmowania.

Co roku pielgrzymka wychodzi z innej miejscowości. Tym razem miejscem wymarszu była Warszawa, a 200 pątników w drodze spędziło 14 dni. Już od lat towarzyszy im hasło: „W stronę Ojca”.Pielgrzymka mimo chrześcijańskiego charakteru jest na tyle otwarta, że uczestniczą w niej także wyznawcy innych religii lub osoby niewierzące. Jednocześnie stała się w pewien sposób międzynarodowa, bo chętnie dołączają do niej obcokrajowcy z Niemiec, Ukrainy czy Stanów Zjednoczonych.

11 sierpnia

 

Ponad 8 tys. osób dotarło na Jasną Górę w 38. Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej 

Po prostu biało-czerwoni. 8 wspólnot, 46 grup, ok. 8 tys. pątników. 38. Piesza Pielgrzymka Krakowska dotarła na Jasną Górę. Była dziękczynieniem za pontyfikat św. Jana Pawła II w 40.rocznicę jego wyboru na Stolicę Piotrową, a także za bł. Hannę Chrzanowską. Przyszło 8,1 tys. pątników.

Pielgrzymkowy szczyt na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze rozpoczął się pielgrzymkowy szczyt. Aż do uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przybywać będą tysiące pątników. Ci, którzy już zakończyli rekolekcje podkreślają, że choć ze względu na upały, było bardzo trudno, to jednak spojrzenie w oczy Królowej Polski rekompensuje wszystko. Dziś dotarły pielgrzymki: ełcka, bielsko-żywiecka, krakowska. Przyjdzie jeszcze elbląska.

Pielgrzymi na rowerach ruszyli z Kalisza na Jasną Górę

175 rowerzystów wyruszyło dzisiaj z Kalisza w dwóch grupach w 17. Diecezjalnej Pielgrzymce Rowerowej na Jasną Górę, gdzie dotrą 13 sierpnia wraz z pielgrzymami 381. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 27. Diecezji Kaliskiej.

Pielgrzymi z diecezji ełckiej dotarli na Jasną Górę

15 dni w drodze. Ponad 500 pokonanych kilometrów w gorących promieniach słońca, ale oni czują się zwycięzcami. Bo dokonali czegoś, co niby dla przeciętnego człowieka mogło być przecież nie do pokonania. Ze śpiewem na ustach. Wymęczeni kilkunastodniowym marszem, ale szczęśliwi i duchowo umocnieni. Witani przez biskupa Jerzego Mazura oraz liczną grupę diecezjan, która dojechała autokarami na wspólną Eucharystię dziękczynną.


10 sierpnia

Wrocławska pielgrzymka dotarła na Jasną Górę

Msza św. na jasnogórskich wałach, której przewodniczył bp Jacek Kiciński, była zwieńczeniem 38. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. – Kończy się nasza dziewięciodniowa nowenna do Ducha Świętego – powiedział duchowny do prawie dwóch tysięcy pielgrzymów, nawiązując do hasła tegorocznej pielgrzymki: „Przyjdź Duchu Święty” oraz faktu, iż Dolnoślązacy do Częstochowy pielgrzymowali dokładnie 9 dni.

XIII Warszawska Pielgrzymka Rowerowa już na szlaku

– Bądźcie bogaci bogactwem Ducha – życzył pątnikom bp Romuald Kamiński. Po raz 13-ty na Jasną Górę wyruszyła dziś rano Warszawska Pielgrzymka Rowerowa. Pojechało w niej ponad 450 cyklistów. Zainaugurowała ją uroczysta Msza św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze, której przewodniczył biskup warszawsko-praski.

W ramach 13. Warszawskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę wyjechało ponad 450 osób. W ciągu pięciu dni będą mieli do przejechania ponad 315 km, czyli średnio ok. 65 km dziennie. Mimo to, jak podkreślają organizatorzy – tempo będzie dostosowywane do możliwości pątników, zwłaszcza tych najsłabszych, którzy nie mają doświadczenia w pokonywaniu dużych odległości.

„Rowerynka” z Białegostoku dotarła na Jasną Górę

„Rowerynka”, tak nazywają swoją pielgrzymkę cykliści, którzy przyjechali z Białegostoku. 176 osób pokonało 486 km. Najmłodszy uczestnik pielgrzymki miał 4 lata, najstarszy 76. – Skoro rower jest modny to jedziemy i szukamy Boga – mówi inicjator pielgrzymki, ks. Krzysztof Maliszewski.

Ponieważ pielgrzymi wyjechali z Białegostoku, miasta bł. ks. Michała Sopoćki i bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w drodze towarzyszyły im rozważania o Ojczyźnie i miłosierdziu Bożym. Włączali się w różne inicjatywy duszpasterskie, np. propagowanie idei trzeźwości na stulecie niepodległości.


9 sierpnia

Spotkanie pielgrzymujących żołnierzy z biskupem polowym w Krzemienicy

Biskup polowy Józef Guzdek odwiedził dziś pielgrzymów, którzy są już na półmetku drogi na Jasną Górę. Ordynariusz wojskowy przewodniczył Mszy św. polowej przed kościołem św. Jakuba, a następnie przeszedł z pątnikami jeden z etapów drogi. W wojskowej pielgrzymce bierze udział 500 wojskowych w tym 100 z zagranicy.

Diecezja świdnicka na Jasnej Górze

Z modlitwą o powołania, za więźniów i zniewolonych nałogami oraz za Polskę po raz 15.dotarła piesza pielgrzymka świdnicka. Wyjątkowymi pątnikami byli więźniowie z aresztu śledczego w Dzierżoniowie. – W pierwszym dniu byli oszołomieni, jeszcze ich takich przestraszonych nie widziałem. Już dzisiaj są jedną wielką rodziną razem z nami – powiedział ks. Cezary Ciupiak, kapelan w areszcie. Zauważył, że większość więźniów na co dzień jest otoczonych jakimś złem. – To są jakieś złe uczynki, złe słowa, a tu przez dziewięć dni byli otoczeni modlitwą, miłością, życzliwością i szacunkiem – zauważył kapelan.

Kalisz pielgrzymuje

Najstarsza piesza pielgrzymka w Polsce wyruszyła 9 sierpnia z kaliskich parafii. Oznajmiły to dzwony wszystkich kościołów. „Wolność” – pod tym hasłem pielgrzymi będą zmierzać w tym roku na Jasną Górę wsłuchując się w treść konferencji przygotowanych przez ojca duchownego ks. Łukasza Skorackiego, wikariusza parafii Ducha Świętego w Ostrowie Wielkopolskim. Kaliska pielgrzymka należy do nielicznych, które wracają pieszo. Pielgrzymi mają do pokonania w obie strony ok. 320 km. 19 sierpnia w Kaliszu powita pątników biskup kaliski Edward Janiak. Pielgrzymkę zakończy Msza św. w narodowym sanktuarium św. Józefa w Kaliszu pod przewodnictwem pasterza Kościoła Kaliskiego.

Pielgrzymka dominikańska u stóp Maryi

Na Jasną Górę dotarła Piesza Pielgrzymka Dominikańska. Wyruszyli z Krakowa 3 sierpnia w kilku grupach. W czasie pielgrzymki odkrywali działającego w nich Ducha Świętego, ducha przybrania za synów, który pomaga być coraz bardziej podobnymi do Chrystus

Olkusz wychodzi na szlak

Na pielgrzymkowy szlak wyruszyli pątnicy z Olkusza. Mają do pokonania 105 km, będą pielgrzymować przez 5 dni.


8 sierpnia

Na Świętym Krzyżu pielgrzymi lubelscy adorowali relikwie Drzewa Krzyża Świętego

Blisko 2 tys. uczestników 40. Pieszej Pielgrzymki Lubelskiej w drodze na Jasną Górę adorowało 8 sierpnia relikwie Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu, oddając im cześć poprzez ucałowanie. Eucharystii przewodniczył i wygłosił homilię bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP, który mówił o znaczeniu krzyża i jego roli w życiu chrześcijanina.


7 sierpnia

Pielgrzymi z diecezji legnickiej już na Jasnej Górze!

Z hasłem: „Tu zawsze byliśmy wolni” na Jasną Górę dotarła 26. Piesza Pielgrzymka Legnicka. Jak większość tegorocznych grup, pątnicy uczyli się w drodze miłości do Ojczyzny i polskich dziejów. Wejściu do Sanktuarium legnickim pielgrzymom towarzyszyły przeróżne pomysły wyrażania miłości do Polski. Jedna z grup wnosiła np. 25 metrową biało-czerwoną flagę i ogromne kadzielnice.


6 sierpnia

Dziś wyrusza 307. Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę

Pod hasłem „Z Maryją wolni” wyruszy dziś 307. Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę – jedna z najstarszych w Polsce. Po raz pierwszy stołeczni pątnicy wyruszyli na trasę w 1711 r. Historia trwającego od 300 lat pielgrzymowania mieszkańców stolicy jest pełna niezwykłych wydarzeń. Mimo zaborów, powstań, wojen i totalitaryzmów, co roku z Warszawy wyruszała pielgrzymka. Mieszkańcy stolicy szli nawet w czasie okupacji, nawet gdy wybuchło Powstanie Warszawskie. >>> czytaj więcej

Z diecezji płockiej dziś wyruszy 37. pielgrzymka na Jasną Górę

37. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej na Jasną Górę, pod hasłem „Stworzeni do wielkości”, wyruszy 6 sierpnia w godzinach porannych z bazyliki katedralnej płockiej. Pątnicy dotrą do Częstochowy 14 sierpnia. W trakcie wędrowania będą rozważać dzieło życia patrona roku – św. Stanisława Kostki, pochodzącego z diecezji płockiej, a także modlić się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Pielgrzymka krakowska już na trasie

Kilka tysięcy wiernych wyruszyło z Krakowa na Jasną Górę w 38. Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej. Abp Marek Jędraszewski, który żegnał pątników zachęcał, aby pielgrzymując w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości modlili się o to, aby Kościół pozostał wierny wspaniałej i chlubnej tradycji służby Ojczyźnie. – Służbie, która daje polskiemu narodowi nadzieję na zwycięstwo tak konieczne wobec coraz bardziej agresywnych sił pogańskiego świata, które chciałyby nas, także Kościół w Polsce, sobie podporządkować” – mówił metropolita krakowski.

Radomscy pielgrzymi wyruszyli na Jasną Górę

Wyruszyła 40. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Mszy świętej polowej na placu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu przewodniczył biskup Henryk Tomasik. Hasłem pielgrzymki są słowa: „Napełnieni Duchem Świętym”. Przed pątnikami 8 dni wędrówki i ponad 200 kilometrów drogi. Obecnie Piesza Pielgrzymka Radomska to ok. 45 grup rozłożonych w pięciu kolumnach (I i II radomska oraz skarżyska, starachowicka i opoczyńska). Z szacunkowych danych wynika, że w sumie w 39 dotychczasowych Pieszych Pielgrzymkach Diecezji Radomskiej na Jasną Górę uczestniczyło prawie 400 tys. pielgrzymów.

Archidiecezja gnieźnieńska kończy pielgrzymkę uroczystą Mszą

– Zawsze otrzymujemy po to, aby dawać innym! Otrzymujemy Boże łaski, dary Ducha Świętego, aby dawać je innym, aby nimi służyć. Na tym polega prawdziwie chrześcijańskie życie – mówił dziś na Jasnej Górze Prymas Polski abp Wojciech Polak. Metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. kończącej tegoroczne jasnogórskie pielgrzymowanie pątników z archidiecezji gnieźnieńskiej. – Szliście tutaj do Maryi i szliście wraz z Maryją – mówił w homilii wyrażając nadzieję, że zgodnie z pielgrzymkowym hasłem i programem pątnicy doświadczyli prawdy o obdarowaniu Duchem Świętym.


5 sierpnia

Warszawa: 35. Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin już na trasie

Patrzcie szerzej, głębiej i mądrzej dostrzegając Boga i Jego działanie – zachęcał pątników bp Romuald Kamiński podkreślając, że jednym trwałym fundamentem na którym warto budować swoje życie jest Jezus Chrystus. Po raz 35. z Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej na Jasną Górę wyszła Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin. Do celu dotrze 14 sierpnia.

Wraz z nią po raz 12 podążyła Ogólnopolska Pielgrzymka Państwowych i Ochotniczych Straży Pożarnych. W tym roku pątnikom towarzyszy hasło „Rodzina Przeniknięta Duchem Świętym”. Pielgrzymkę zainaugurowała uroczysta liturgia pod przewodnictwem biskupa warszawsko-praskiego.

Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej dotarła na Jasną Górę

Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej dotarła w niedzielę 5 sierpnia na Jasną Górę. W tym roku ponad tysiąc stu pielgrzymów prowadziło hasło nawiązujące do roku duszpasterskiego „Obdarowani”. U celu pątników witał Prymas Polski abp Wojciech Polak.

– Włączam się w to przesłanie, pod którym pielgrzymi idą: obdarowani. Obdarowani przede wszystkim mocą i łaską Ducha Świętego, obdarowani Jezusem, obdarowani Maryją, obdarowani sobą – przyznał Prymas Polski.

Dziś z Warszawy rusza pielgrzymka niepełnosprawnych na Jasną Górę – pomogą im bezdomni

Już po raz piąty grupa warszawskich bezdomnych, na co dzień wspieranych przez Braci Mniejszych Kapucynów i Fundację Kapucyńską, zaangażuje się w opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, podczas XXVII Pieszej Pielgrzymki Niepełnosprawnych na Jasną Górę. Bezdomni trud i modlitwy poświęcą w intencji osób, które pomogą im w przygotowaniach do drogi. Pielgrzymka rozpocznie dziś Mszą św. o godz. 6.00 w kościele św. Józefa przy ul. Deotymy 41 w Warszawie.


4 sierpnia

Z Torunia wyruszyła piesza pielgrzymka na Jasną Górę

– Pielgrzymka to odbicie życia każdego człowieka – mówił bp Wiesław Śmigiel w toruńskiej katedrze Świętych Janów podczas Mszy św. sprawowanej dziś dla uczestników Pieszej Pielgrzymki Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę. Do celu dotrą 12 sierpnia.


3 sierpnia

Lublinianie ruszyli na pielgrzymkowy szlak

„Owocem Ducha jest miłość…” – to hasło, pod którym już po raz 40. wyruszyła z Lublina piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Jak co roku Mszę świętą inaugurującą to wydarzenie sprawował dla pątników zgromadzonych pod Archikatedrą lubelską metropolita lubelski, abp Stanisław Budzik.

Wędrówka potrwa 12 dni. Do Częstochowy pielgrzymka dotrze 14 sierpnia. W tym roku konferencje na pątniczym szlaku głosił będzie ks. dr hab. Adam Rybicki, wykładowca KUL. Pielgrzymka przez kilka dni pójdzie w trzech kolumnach, które połączą się w połowie drogi na Świętym Krzyżu. Wcześniej, bo już 1 sierpnia wyszli w trasę pątnicy z Chełma. Z główną kolumną pielgrzymki połączą się 6 sierpnia w Annopolu.

Pielgrzymka liczy w sumie 19 grup. Pątnicy mają do przejścia około 320 km.


2 sierpnia

Pielgrzymka z Wrocławia rusza na Jasną Górę

Kilkuset pielgrzymów wyruszyło dziś z wrocławskiej katedry w pielgrzymce na Jasną Górę. Do duchowej stolicy Polski dojdą po 9 dniach i pokonaniu ok. 230 km. – Otwórzcie się na Ducha Świętego, nie zamykajcie Go w klatkach Waszych lęków, wad czy słabości – mówił do uczestników pielgrzymki abp Józef Kupny.


1 sierpnia

Wyruszyła 73. Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę

W środę rano w 9 grupach wyruszyło w sumie ponad 3,5 tys. pielgrzymów na Jasną Górę. Ta największa pielgrzymka z archidiecezji katowickiej idzie do Czarnej Madonny już 73 raz.


 

31 lipca

Pielgrzymka ze Świdnicy wyrusza na szlak

– Każdego dnia uczmy się cierpliwości i miłosierdzia, gdyż taka postawa przybliża nas do Boga, i kruszy mury niezgody wśród ludzi – powiedział 31 lipca biskup Ignacy Dec podczas Mszy św. w katedrze świdnickiej na rozpoczęcie 15. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę.

Pielgrzymka wyruszyła 31 lipca ze Świdnicy. Błogosławieństwa na drogę udzielił biskup świdnicki Ignacy Dec, który przeszedł połowę pierwszego etapu na trasie pielgrzymki wspólnie modląc się z pielgrzymami.

Warto wspomnieć, że najliczniejszą grupą 15. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę stanowią pielgrzymi duchowi, którzy w swoich parafiach tworzą grupę nr 7. – Osoby te gromadzą się w parafiach na modlitwie i wspierają duchowo pielgrzymów udających się na Jasną Górę. W ubiegłym roku była to blisko 5 tyś. grupa pątników – zauważył ks. prał. Romuald Brudnowski, główny przewodnik Pielgrzymki Pieszej Diecezji Świdnickiej.


Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę