Nasze projekty

Pielgrzymki 2017 [RELACJA LIVE]

W pierwszych tygodniach sierpnia towarzyszymy duchowo pielgrzymom zdążającym na Jasną Górę. Znajdziecie u nas informacje o poszczególnych grupach pątników. Zapraszamy!

Reklama

Pielgrzymuj duchowo razem z pątnikami, którzy ruszają w drogę!



10 sierpnia

XII Warszawska Pielgrzymka Rowerowa już w drodze

Reklama

– Bądźcie Bożym ziarnem które wyda w tym świecie kłos – życzył pątnikom, wyruszającym w drogę abp Henryk Hoser. Po raz dwunasty na Jasną Górę udała się dziś rano Warszawska Pielgrzymka Rowerowa. Pojechało w niej ponad 450 cyklistów. Zainaugurowała ją uroczysta Msza św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze, której przewodniczył biskup warszawsko-praski. W ciągu pięciu dni będą oni mieli do przejechania ponad 315 km czyli średnio ok. 65 km dziennie.



9 sierpnia



Wkrótce rusza XXV Myśliborska Piesza Pielgrzymka ze Szczecina

Reklama

Już po raz 25., 23 sierpnia, wyruszy Myśliborska Piesza Pielgrzymka ze Szczecina pod hasłem „Miłosierne dłonie”. Pątnicy będą zmierzać do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu – miejsca, które za pośrednictwem św. Faustyny, zostało wskazane przez Boga. Klasztor ten jest celem wielu pielgrzymek i rekolekcji, gdzie wierni uczą się dostrzegać łaskę Miłosierdzia Bożego.


Najstarsza 380. Piesza Pielgrzymka Kaliska wyruszyła na Jasną Górę

Najstarsza piesza pielgrzymka w Polsce wyruszyła 9 sierpnia z kaliskich parafii. Oznajmiły to dzwony wszystkich kościołów. „Nie bój się! Nigdy Cię nie opuszczę…” – pod tym hasłem pielgrzymi będą zmierzać w tym roku na Jasną Górę wsłuchując się w treść konferencji przygotowanych przez ojca duchownego ks. Adama Kraskę, dyrektora Zespołu Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej w Kaliszu, pielgrzyma z wieloletnim doświadczeniem.

Reklama


6 sierpnia



Łowicz: XXII Łowicka Piesza Pielgrzymka Młodzieżowa wyruszyła na Jasną Górę

W niedzielę 6 sierpnia br. uczestnicy XXII Łowickiej Pieszej Pielgrzymki Młodzieżowej wyruszyli w stronę Jasnej Góry. Pielgrzymka rozpoczęła się uroczystą Mszą św. sprawowaną w bazylice katedralnej w Łowiczu.

Liturgii sprawowanej w godzinach porannych w katedrze w Łowiczu przewodniczył bp Andrzej Dziuba, który też wygłosił homilię, nawiązując w niej do obchodzonego dziś święta Przemienienia Pańskiego oraz do hasła pielgrzymki „Wstań Idź Głoś”.

– Mamy wstać, iść i głosić zdążając do wspaniałej góry; Jasnej Góry, dziękując Maryi za jej nawiedzenie nas, naszej diecezji, idąc do niej jako pielgrzymi tak, jak ona pielgrzymowała od parafii do parafii – mówił biskup łowicki, nawiązując do zakończonej niedawno peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji łowickiej.


Bp Tomasik wspomina ks. Kotlarza na rozpoczęcie pielgrzymki na Jasną Górę

Wyruszyła 39. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Mszy świętej na placu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu przewodniczył i homilię wygłosił biskup Henryk Tomasik. Hasłem pątniczego trudu są słowa: „Idźcie i głoście”.

Bp Henryk Tomasik wspomniał w homilii ks. Romana Kotlarza, męczennika radomskiego protestu robotniczego z czerwca 1976 r. Pobłogosławił idących, a potem wstawiał się w kazaniach za represjonowanymi. Nachodzony i bity na plebanii w Pelagowie, gdzie był proboszczem, zmarł 18 sierpnia 1976 r.

Radomska Pielgrzyma Piesza od lat znajduje się w czołówce pod względem ilości uczestników. W ubiegłym roku wzięło w niej udział ponad 6275 tysięcy osób. Tegoroczne statystyki poznamy 7 dnia marszu we Mstowie koło Częstochowy. To właśnie tam połączą się wszystkie kolumny diecezjalnej pielgrzymki, której patronuje Radio Plus Radom.


Bp Libera do pielgrzymów: nie jesteście w życiu sami

Nie jesteście i nigdy nie będziecie w życiu sami – mówił biskup płocki Piotr Libera 6 sierpnia, w uroczystość Przemienienia Pańskiego w bazylice katedralnej do pątników, którzy wyruszyli w 36. Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Płockiej na Jasną Górę. Pod hasłem „Żywe Diamenty Maryi” idzie w niej około tysiąca wiernych, wspieranych modlitwą przez dwa tysiące pielgrzymów duchowych. Na Jasną Górę pątnicy piesi dotrą 14 sierpnia.

„My nie jesteśmy w życiu sami i nigdy nie będziemy” – zaakcentował w homilii bp Piotr Libera. Stwierdził, że obecność Boga w życiu czasem jest intensywna, wyraźna, wręcz namacalna, a czasem łagodna i subtelna, i z trudem się ją dostrzega. Nieustannie jednak Bóg wchodzi w ludzkie życie, aby wspierać, prowadzić pokazywać najlepsze drogi. W szczególny sposób robi to przez Maryję, którą wybrał na Matkę swego Syna.


Abp Jędraszewski do pielgrzymów: dajcie świadectwo ukochania Polski

Z Wawelu wyruszyła 37. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Krakowskiej na Jasną Górę. „Wasze świadectwo trudu, modlitwy i wspólnoty niech będzie świadectwem ukochania Najjaśniejszej Rzeczypospolitej” – mówił do pielgrzymów abp Marek Jędraszewski, który przewodniczył uroczystej Mszy św. rozpoczynającej wędrówkę Małopolan.

Na wstępie wygłoszonej homilii metropolita krakowski zwrócił uwagę, że tajemnica Przemienia Pańskiego, a także koniec życia św. Piotra, ukazują, że podstawową więzią chrześcijan ma być prawda o Bożym Synu. – Trzeba dać wszystkim poznać moc i przyjście Pana naszego, Jezusa Chrystusa. Dać poznać moc Jego zbawczego dzieła, które trzeba przyjąć i w nie uwierzyć – mówił. Jak zauważył, zbawcze posłannictwo Chrystusa zostało potwierdzone w odczytanym ewangelicznym fragmencie przez samego Boga. Dodał jednak, że są przecież także świadectwo proroków. Do podobnego świadectwa zachęcił pątników.


Wiślica: trzynaście grup pątników rozpoczęło 36. Pieszą Pielgrzymkę Kielecką na Jasną Górę

Od Eucharystii koncelebrowanej w sanktuarium w Wiślicy pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, pielgrzymi w trzynastu grupach i w łączności z czternastą duchową rozpoczęli 36. Pieszą Pielgrzymkę Kielecką na Jasną Górę. Dotrą tam 13 sierpnia, po przebyciu ok. 200 kilometrów.

– Maryja, która ciągle jest w drodze, jest wzorem pielgrzymującego Kościoła, będącego nieustannie w drodze, aby przekroczyć horyzont ziemskiej wędrówki i osiągnąć cel, jakim jest zamieszkanie z Bogiem w szczęśliwości wiecznej – mówił w homilii biskup Jan Piotrowski. Przypomniał, że „Bożej prawdy” sam Bóg nie objawił w pałacach, ani w świątyni, ale w Nazarecie, „gdzie biło najczystsze z ludzkich serc, serce Maryi Niepokalanej”.


Warszawa: wyruszyła 306. Warszawska Pielgrzymka Piesza

Spod kościoła Świętego Ducha na Nowym Mieście wyszła 306. Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę. Na szlak pielgrzymi wyruszyło około 5 tys. pątników. Tegorocznemu pielgrzymowaniu towarzyszy hasło „Maryja naszą Królową”.

Dotychczas do udziału w pielgrzymce zapisało się około 5 tys. pielgrzymów, jednak spora część pątników rejestruje się w jej trakcie. Zdaniem zastępcy kierownika Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej o. Dariusza Laskowskiego liczba uczestników pielgrzymki jest podobna w jak w latach ubiegłych. Warszawską kompanię tworzą 23 grupy, podzielone na trzy kolumny: grupy zasadnicze, dziesiąte i piętnaste.


Warszawska Piesza Pielgrzymka Akademicka Grup „17” już na trasie

Ok. tysiąc osób poszło w tym roku w ramach 306. Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki Akademickiej Grup „17”. Zainaugurowała ją uroczysta Msza św. w stołecznym kościele św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu. Liturgii przewodniczył prowincjał Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego Warszawskiej Prowincji Chrystusa Króla ks. Zenon Hanas SAC. Nawiązując w homilii do bliblijnej sceny Przemienienia Jezusa życzył on pątnikom odkrywania prawdy o Bogu i Jego obietnicach.

Zwrócił uwagę, że współczesny świat karmi człowieka kłamstwem, które stanowi zaprzeczeniem prawdy o Bogu i Jego miłości. – Niech w czasie tej pielgrzymki nasze oczy przestaną widzieć ułudę tego świata tylko będą starały się zobaczyć to co stanowi istotę naszego życia – tę prawdę którą nosimy w naszych sercach – życzył pątnikom ks. Hanas SAC. Przywołując słowa św. Piotra Apostoł podkreślił, że chrześcijanin nie chodzimy za wymyślonymi mitami ale za Jezusem Chrystusem. – On autentycznie stanął przed nami i prowadzi nas do swojej chałwy – powiedział kaznodzieja. – Przemieniając się na Górze Tabor Jezus pokazał nam co jest celem naszej wędrówki. Niczym trener sportowy przekonuje nas dziś, że damy radę tam dotrzeć, że On zawsze jest będzie obok nas a zwłaszcza w godzinach doświadczeń i cierpienia – przekonywał duchowny.



5 sierpnia



Rzeszów: 1.5 tys. pątników Rzeszowskiej Pielgrzymki Pieszej

Idźcie i głoście prawdę o Bogu bliskim i miłującym. I cieszcie się Jego obecnością – mówił biskup rzeszowski Jan Wątroba na Mszy św. rozpoczynającej 40. Rzeszowską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. 4 sierpnia w kierunku Częstochowy wyszło z Rzeszowa prawie 1,5 tys. pątników.

Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. odprawioną na Placu Farnym w Rzeszowie. Liturgii przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Eucharystię koncelebrowali również bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski i ok. 60 księży. Ordynariusz diecezji rzeszowskiej, nawiązując w homilii do czterdziestego pielgrzymowania na Jasną Górę, przywołał czterdziestoletnie wędrowanie narodu wybranego z Egiptu do ziemi obiecanej: „To w czasie tamtej wędrówki Bóg objawiał pełną treść swojego imienia. Na pytanie Mojżesza: Jakie jest twoje imię, Bóg odpowiedział z płonącego krzewu: Jestem, który Jestem. I dodał: Nie pytaj mnie o imię, ale idź gdzie cię poślę i po moich czynach poznasz kim jestem. Jestem z wami. Jestem blisko. Jestem pośród was” – powiedział biskup.


Grupy pieszych pielgrzymek z Górnego Śląska dotarły na Jasna Górę

Abp Wiktor Skworc zachęcał na Jasnej Górze pielgrzymów z Górnego Śląska, aby na ścieżkach codziennego pielgrzymowania niestrudzenie głosili Ewangelię . W 72. Pieszej Pielgrzymki Rybnickiej, będącej zarazem 12. Pielgrzymką Archidiecezji Katowickiej przybyło ok. 3,5 tys. pątników. Towarzyszyło im hasło: „Z Maryja głosimy Ewangelię”.

Pielgrzymi ze Śląska nieśli w sercu troskę o Ojczyznę i rodziny. Polecali także sprawy misji i misjonarzy, a zwłaszcza koncelebrującego pielgrzymkową Eucharystię ks. bp. Tadeusza Kusego ordynariusza diecezji Kaga-Bandoro w Republice Środkowoafrykańskiej. Do modlitwy o pokój w tym afrykańskim kraju zachęcał metropolita katowicki.


Jasna Góra: Prymas Polski witał pielgrzymów z archidiecezji gnieźnieńskiej

Na Jasną Górę dotarły w sobotę grupy regionalne i promieniste Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Pątników na jasnogórskim Szczycie witał Prymas Polski abp Wojciech Polak.

– Pielgrzymów na Jasnej Górze zawsze witamy z wielką radością i z wielkim wzruszeniem – mówił metropolita gnieźnieński dodając, że jest ono tym większe, że wielu idzie po raz kolejny, pozostając niezmiennie wiernymi pielgrzymce.

– Chcemy, by z jasnogórskiego Szczytu rozeszli się do wszystkich części naszej archidiecezji niosąc przesłanie Maryi: czyńcie cokolwiek Syn wam powie. Myślę, że to jest najważniejsze, że na szczyt się wchodzi, ale na szczycie się nie zostaje, do szczytu się pielgrzymuje, żeby spojrzeć w oczy Matki, ale potem wraca się do konkretnego życia – podkreślił abp Wojciech Polak.


Warszawa: 34 Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin Totus Tuus

– Bóg i Jego Słowa powinny być normami naszego postępowania – podkreślił abp Henryk Hoser. Po raz 34 z Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej na Jasną Górę wyszła Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin Totus Tuus. Wraz z nią po raz 11-ty podążyła Ogólnopolska Pielgrzymka Państwowych i Ochotniczych Straży Pożarnych. W tym roku pątnicy idą pod hasłem „Idźcie i głoście”. W ciągu dziewięciu dni będą mieli do pokonania 315km.

Pielgrzymkę zainaugurowała uroczysta msza św. w czasie której bp warszawsko-praski zachęcał do wsłuchiwania się w Boże Słowa i życia w Jego świetle. Podkreślił, że czas pielgrzymki jest okazją do przemiany swojego serca i życia. – Jest to okazja by nie tylko lepiej poznać siebie i swoje możliwości ale również skonfrontować je z Bożymi wymaganiami, które powinny stanowić jedyną normę naszego postępowania. – powiedział abp Hoser. Nazwał również pielgrzymkę czasem wyzerować na liczniku życia czyli rozpoczęcia wszystkiego od nowa. – Nie zawsze waga naszego życia jest dobrze wytarowana stąd ważne by dostrzec gdzie jej szale są bardziej pochylone w stronę zła, czyli czegoś co nas niszczy i skorygować pewne postawy czy przyzwyczajenia – zauważył.



4 sierpnia



Diecezja sandomierska: ponad 1300 pielgrzymów wyruszyło na Jasną Górę

Ponad 1300 pielgrzymów bierze udział w 34. Pieszej Pielgrzymki Ziemi Sandomierskiej, która 4 sierpnia wyruszyła w czterech kolumnach z: Sandomierza, Janowa Lubelskiego, Stalowej Woli i Ostrowca Świętokrzyskiego. Pątnikom towarzyszy hasło: „Nieść światło Ewangelii”.

W sandomierskiej bazylice katedralnej bp Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył Mszy św. rozpoczynającej pielgrzymowanie. Była ona koncelebrowana przez kapłanów posługujących pielgrzymom. Hierarcha przypominał w homilii, że celem pielgrzymki i jej „metą” jest sanktuarium – miejsce święte, gdzie w sposób szczególny można odczuć bliskość Boga, wsłuchać się w Jego głos i otrzymać potrzebne łaski.

– Mówiąc o owocach pielgrzymowania, przychodzi mi na myśl powiedzenie: „przez nogi do głowy”. Ta życiowa mądrość dotyczy sytuacji, kiedy z powodu niedopatrzenia lub błędu musimy wykrzesać z siebie dodatkowy wysiłek. W jakimś sensie dokonuje się to również w przypadku pielgrzymki, ale z naszego świadomego wyboru – powiedział biskup.


Warszawa: XXVI pielgrzymka wojskowa wyruszyła na Jasną Górę

Ponad 700 żołnierzy, pracowników wojska ich rodzin oraz osób zabezpieczających wyruszyło w XXVI pielgrzymkę wojskową na Jasną Górę. Pątnicy w mundurach rozpoczęli dzień od Eucharystii celebrowanej o godz. 5.30 w katedrze polowej przez biskupa polowego Józefa Guzdka. Pielgrzymów żegnał m.in. Bartosz Kownacki, sekretarz stanu w MON, który będzie dziś towarzyszył pielgrzymom w drodze. Hasłem pielgrzymki są słowa „Oto Matka twoja”.

Wraz z mundurowymi pielgrzymami z Polski na Jasną Górę idą także żołnierze z Chorwacji, Litwy, Niemiec, Słowacji oraz Stanów Zjednoczonych. Na trasie do pątników dołączy bp Richard Spencer, pomocniczy biskup polowy armii amerykańskiej oraz bp Franciszek Rabek, biskup polowy armii słowackiej. 14 sierpnia, na Przeprośnej Górce dołączą do nich funkcjonariusze i pracownicy straży granicznej.


Warszawa: blisko 3 tys. młodzieży wyruszyło na Jasną Górę

Pielgrzymka daje okazję zupełnie nowego doświadczenia Kościoła „w praktyce”: 90 proc. naszych pielgrzymów, to ludzie młodzi: gimnazjaliści, licealiści i studenci – relacjonuje w rozmowie z KAI Piotr Filipek, ze służby medialnej Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej, która dziś rano wyruszyła z warszawskiego kościoła św. Anny. W 19 grupach WAPM wędruje w tym roku ok. 3 tys. osób. Tak, jak w ubiegłych latach, podążają na Jasną Górę szlakiem polskich sanktuariów maryjnych.

– Czasem sami sobie fundujemy taki pesymizm, jeśli chodzi o ocenę młodzieży. Pamiętam, w ubiegłym roku po pięknych Światowych Dniach Młodzieży wyrażaliśmy dużą wątpliwość, czy młodzież będzie chciała jeszcze pójść na pielgrzymkę do Częstochowy. Okazało się, że poszła. W tym roku jest nas jeszcze więcej. I za to chciałem wam bardzo, ale to bardzo serdecznie podziękować: że macie w sobie tego Ducha, który was porywa do takiego wyznania wiary i przeżycia tej szczególnej wspólnoty, która daje głębię! – mówił do pielgrzymów WAPM metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który przewodniczył porannej Mszy św. rozpoczynającej wspólną wędrówkę na Jasną Górę.



3 sierpnia



Lublin: wyruszyła 39. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

„W szkole Matki Bożej Fatimskiej” – to hasło, które towarzyszy uczestnikom tegorocznej 39. Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Jest ono nawiązaniem do przypadającej w tym roku 100. rocznicy objawień fatimskich.

– Duch Święty otwiera nam drogę, którą mamy iść. Zaufajmy mu – powiedział do ok. 2 tys. zgromadzonych pod lubelską archikatedrą pątników ks. Mirosław Ładniak, przewodnik pielgrzymki. Podczas rozpoczynającej wydarzenie Mszy świętej abp Stanisław Budzik podkreślił w homilii, że droga Maryi to jedyna gwarancja zachowania pokoju w ludzkiej rodzinie rozdartej konfliktami. Zwrócił on również uwagę, że Maryja usuwa się w cień, aby wskazać i skierować oczy ludzi Chrystusa. – Przypominając sobie i rozważając orędzie Matki Bożej z Fatimy wracamy do serca Ewangelii – powiedział metropolita lubelski.


Kard. Nycz: pielgrzymka warszawska – w zmiennym świecie niezmienna potrzeba Boga

Najstarsza, paulińska pielgrzymka, która po raz pierwszy wyszła ze stolicy w 1711 roku to matka wielu pielgrzymek, wielkie dziedzictwo duchowe – mówi w rozmowie z KAI w przeddzień wyruszenia na Jasną Górę dziesiątek tysięcy wiernych kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski zwraca też uwagę, że zmienia się sposób wędrowania do sanktuarium, potrzeby wiernych, ale niezmiennie jest podróż do źródeł wiary, do Chrystusa przez wstawiennictwo Jego Matki, dlatego ta pielgrzymka będzie trwała do końca świata.

Kard. Nycz przypomniał, że w czasie komunizmu pielgrzymka, organizowana przez ojców paulinów była jedną z dwóch – trzech pielgrzymek, tolerowanych przez władze. Ma ona ogromne zasługi historyczne dla rozwoju religijności, a w czasie zaborów do scalania Polaków w podzielonej na obce państwa Polski.


Licheń: IX Góralska Rowerowa Pielgrzymka z Giewontu na Hel

„Czyńmy pokutę. Dzielmy się chlebem” – to hasło IX Góralskiej Rowerowej Pielgrzymki z Giewontu na Hel. Szlak pielgrzymi wiedzie przez sanktuaria maryjne rozsiane w naszej Ojczyźnie. „Jedziemy już po raz dziewiąty. Każdego roku staramy się tak zaplanować trasę naszej pielgrzymki, aby pokazać uczestnikom nowe, ciekawe miejsca naszego kraju” – powiedział pan Jan Blańda z Rabki, pomysłodawca, organizator i kierownik pielgrzymki.

Pielgrzymi z Podhala wyruszyli w niedzielę, 30 lipca o świcie. W licheńskim Sanktuarium pojawili się w środę, późnym popołudniem. Zanim dojechali do Lichenia, zatrzymali się na chwilę modlitwy w lesie grąblińskim, miejscu objawień Matki Bożej pasterzowi Mikołajowi Sikatce. Wieczorem z kolei modlili się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej podczas Apelu Maryjnego. Dziś rano, po uczestnictwie w porannej Mszy św., wyruszyli w dalszą drogę.



2 sierpnia



Wrocław: wyruszyła 37. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

– Żeby podjęć decyzję o wyruszeniu w drogę potrzeba wiary – zwrócił się abp Józef Kupny do tysiąca pątników, którzy wyruszyli dziś z Wrocławia na Jasną Górę – Nie wiecie co Was spotka, nie macie żadnej pewności: pogody, warunków, osób, które będą szły obok was, dlatego już pierwsze kroki kierowane ku Jasnej Górze są wyraźnym świadectwem Waszego zaufania Bogu, za które bardzo wam dziękuję – dodał.

Metropolita wrocławski modlił się razem z pielgrzymami w katedrze podczas tradycyjnego nabożeństwa rozpoczynającego wrocławskie pielgrzymowanie. Przemawiając do uczestników pielgrzymki podkreślił wagę dawania świadectwa we współczesnym świecie, nazywając je najprostszą, a zarazem najbardziej skuteczną metodą dawania innym Chrystusa. Nawiązał tym samym do hasła tegorocznej pielgrzymki, które brzmi: „Idźcie i głoście”.


Janów Lubelski: prawie 200 pielgrzymów wyruszyło na Jasną Górę

Prawie 200 osób wyruszyło 2 sierpnia w 35. Pieszej Pielgrzymce z Janowa Lubelskiego na Jasną Górę. 4 sierpnia w Sandomierzu wejdzie ona w skład 34. Pieszej Pielgrzymki Ziemi Sandomierskiej. Hasłem jej jest: „Nieść światło Ewangelii”.

Pielgrzymi mają do pokonania w ciągu 11 dni prawie 320 km. Przed wyruszeniem do tronu Czarnej Madonny uczestniczyli w Eucharystii sprawowanej w janowskim sanktuarium. Przewodniczył jej dziekan ks. Jacek Staszak, który w kazaniu podkreślił, że pielgrzymowanie to nie zwykły spacer, lecz poznawanie Chrystusa, wymagające trudu oraz cierpienia.

Historia janowskiej pieszej pielgrzymki sięga lat 80. W 1987 r. janowscy pielgrzymi wsławili się dźwiganiem na swych ramionach drewnianego krzyża, który zostawili w miejscowości Lisów. Był to znak poparcia dla mieszkańców tej parafii, którzy heroicznie stanęli w obronie krzyży, siłą ściąganych ze ścian szkolnych klas.


Diecezja pelplińska pielgrzymuje do Matki

– Czas pielgrzymki jest zawsze okazją, aby na nowo odkryć skarb, którym jest Jezus Chrystus – przypomniał bp Ryszard Kasyna, który 2 sierpnia sprawował w Świeciu nad Wisłą Mszę św. dla pielgrzymów podążających na Jasną Górę.

W diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Świeciu nad Wisłą sprawowana była Msza św. koncelebrowana dla trzech grup XXVI Pieszej Pielgrzymki Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę. – Czas pielgrzymki jest zawsze okazją, aby na nowo odkryć skarb, którym jest Jezus Chrystus – powiedział na wstępie homilii bp Kasyna. Hierarcha przypominał też, że pątniczemu trudowi powinno towarzyszyć pragnienie stawania się człowiekiem świętym.

Nawiązując do hasła roku duszpasterskiego i tegorocznej pielgrzymki, kaznodzieja zachęcał, aby pielgrzymi modlitwą i świadectwem życia głosili miłość do Boga. „Będziecie również głosić Pana Boga waszym posłuszeństwem wobec wymogów pielgrzymowania, reguł obowiązujących na pielgrzymce”, stwierdził biskup. „Będziecie głosić Jezusa Chrystusa swoją służebną postawą”, mówił dalej, zachęcając do przeżywania pielgrzymki z „dobrym słowem i uśmiechem wobec współuczestników”


Ruszyła Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę

„Idźcie i głoście” – pod takim hasłem po raz 27. na pątniczy szlak wyruszyła Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę. Pięć grup 1 i 2 sierpnia rozpoczęło rekolekcje w drodze do Jasnogórskiej Pani.

Bp Tadeusz Pikus 1 sierpnia przewodniczył Mszy św. i wygłosił Słowo Boże w Łochowie, natomiast 2 sierpnia w Sokołowie Podlaskim inaugurując w ten sposób pątniczy szlak grupy żółtej i pomarańczowej. Ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz 1 sierpnia po Eucharystii w drohiczyńskiej katedrze błogosławił grupie zielonej i fioletowej. Grupa niebieska wyruszyła 2 sierpnia z węgrowskiej bazyliki. Wszystkie grupy spotkają się 2 sierpnia w Grębkowie, aby razem kontynuować trud pielgrzymowania.

Grupę srebrną stanowią tzw. pielgrzymi duchowi, którzy pozostali w swoich domach i łączą się z pątnikami modlitewnie. Pieszym pielgrzymom powierzyli swoje intencje. Można je stale przesyłać za pomocą specjalnego formularza na internetowej stronie diecezji drohiczyńskiej.


Wrocław: wyruszyła 37. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Żeby podjęć decyzję o wyruszeniu w drogę potrzeba wiary – zwrócił się abp Józef Kupny do tysiąca pątników, którzy wyruszyli dziś z Wrocławia na Jasną Górę – Nie wiecie co Was spotka, nie macie żadnej pewności: pogody, warunków, osób, które będą szły obok was, dlatego już pierwsze kroki kierowane ku Jasnej Górze są wyraźnym świadectwem Waszego zaufania Bogu, za które bardzo wam dziękuję – dodał.

Metropolita wrocławski modlił się razem z pielgrzymami w katedrze podczas tradycyjnego nabożeństwa rozpoczynającego wrocławskie pielgrzymowanie. Przemawiając do uczestników pielgrzymki podkreślił wagę dawania świadectwa we współczesnym świecie, nazywając je najprostszą, a zarazem najbardziej skuteczną metodą dawania innym Chrystusa. Nawiązał tym samym do hasła tegorocznej pielgrzymki, które brzmi: „Idźcie i głoście”.



1 sierpnia


Skrzatusz: wyruszyła 35. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

400 osób z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej 1 sierpnia w Skrzatuszu rozpoczęło pielgrzymowanie na Jasną Górę. Mszą św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Włodarczyka rozpoczęła się 35. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W Kaplicy Cudownego Obrazu pątnicy zameldują się 13 sierpnia.

– Niech waszymi drogowskazami pozostaną Boże przykazania, a pieśnią będzie modlitwa serca – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk w skrzatuskim Sanktuarium. Biskup zauważył, że przez perspektywę pielgrzymki do konkretnie określonego celu możemy zobaczyć ten cel dalszy. – Jest nim królestwo Boże. Droga do niego to droga wierności Ewangelii. Przyjęcie na początku wędrówki, że chcę się kierować w tej pielgrzymce tymi wartościami, które daje Chrystus. Niech waszymi drogowskazami pozostaną przykazania Boże, a pieśnią będzie modlitwa serca – mówił bp Włodarczyk.


(KAI)

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę