Nasze projekty

Kard. Ryłko: Światowe Dni Młodzieży laboratorium wiary młodej i pełnej entuzjazmu

Światowe Dni Młodzieży stały się zaczynem, który mobilizuje do wysiłku ewangelizacyjnego zarówno duszpasterzy jak i młodzież

Te słowa powiedział kard. Stanisław Ryłko 20 stycznia w Warszawie spotykając się z Komisją Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich wygłosił na tym forum referat o przygotowaniach do ŚDM w Krakowie w 2016 r.

 

Zdaniem reprezentującego Stolicę Apostolską kardynała, najbliższy ŚDM jaki odbędzie się w Krakowie, ma dla Kościoła w Polsce charakter szczególny ze względu na miejsce celebracji. Kraków jest po pierwsze miastem Jana Pawła II – twórcy Światowych Dni Młodzieży, a także jest miastem Bożego miłosierdzia, wokół którego koncentrować się będzie tematyka tego niezwykłego zgromadzenia młodych z całego świata.

Reklama

Dodał, że Światowe Dni Młodzieży zyskają po kwietniowej kanonizacji szczególnego patrona i orędownika w osobie Jana Pawła II.

Kard. Ryłko podkreślił, że „każda edycja Dni Młodzieży jest żywym znakiem nadziei nie tylko dla Kościoła, ale także dla świata”. A obchody tego Dnia w Krakowie będą szczególnym „znakiem nadziei dla całego Kościoła w Polsce”. Dodał przy tym, że bardzo ważne jest, by nie ograniczać roli tego wydarzenia tylko do samego Krakowa. Bo przecież „każda edycja ŚDM jest bezcennym darem i szansą duszpasterską dla Kościoła i kraju, w którym się odbywa”. A owoce tego wydarzenia nie ograniczają się do młodych, ale do wszystkich kategorii wiekowych wiernych.

Kardynał przyznał, że szansa dla Kościoła w danym kraju wyraża się m.in. w tym, że Światowe Dni Młodzieży „stawiają Kościół wobec kwestii młodego pokolenia” i są „rodzajem zbawiennej prowokacji duszpasterskiej”. Każą też postawić pytanie o stan duszpasterstwa młodych w Kościele w Polsce.

Reklama

Wyjaśnił dalej, że „w dziedzinie duszpasterstwa młodzieży odczuwamy przede wszystkim potrzebę autentycznych świadków, przewodników i i mistrzów w szukaniu odpowiedzi na podstawowe pytania: jak młodym mówić o Bogu, jak prowadzić ich do Chrystusa, jak otwierać ich na ewangelię?”. Dodał, że to właśnie Jan Paweł II jest dla nas „świadkiem, przewodnikiem, mistrzem i wzorem w tej dziedzinie”, wobec czego należy uczyć się od niego umiejętności „owego zbawczego dialogu z młodym pokoleniem”.

Mówiąc o wyjątkowym oddziaływaniu Jana Pawła II na młodych, kard. Ryłko skonstatował, że sekret ten polegał na tym, że papież nie koncertował młodych na sobie, lecz ukazywał im Chrystusa i perspektywę pełnego miłości spotkania z Nim. Przypomniał, że już w dniu inauguracji swego pontyfikatu Jan Paweł II powiedział młodym, że są oni „przyszłością świata i nadzieją Kościoła”. Zdobył ich od pierwszego dnia, a przez cały pontyfikat ukazywał specjalny związek młodych z Kościołem. Ponadto podkreślał nieustannie, że „w młodych Kościół ciągle na nowo odkrywa swoją młodość”.

Kard. Ryłko przyznał, że w młodych Jan Paweł II widział nie tylko „młody Kościół”, ale i „wielką siłę, która jest zdolna przemienić świat i liczył na nich”. Widział w nich także „niezastąpionych apostołów nowej ewangelizacji współczesnego świata”.

Reklama

W dalszej części referatu watykański hierarcha zastanawiał się, czym jest duszpasterstwo młodych i jakie kryteria winno ono spełniać. Nawiązując do Jana Pawła II odpowiadał, że jest ono przede wszystkim „obdarzaniem człowieczeństwem – obdarzaniem dwustronnym”. A cały ten proces opiera się na fundamentalnym założeniu, że „człowiek jest powołany do życia w prawdzie i miłości, oraz że każdy urzeczywistnia siebie poprzez bezinteresowny dar z siebie samego”.

Przypomniał dalej, że w procesie wychowania należy przede wszystkim człowiekowi uświadomić znaczenie jego młodości – jako szczególnie ważnego czasu, którego nie można zmarnować. Bo w tym właśnie czasie każdy szuka nie tylko sensu życia, ale i jego konkretnego projektu. Wreszcie – jak podkreślił – proces wychowania prowadzi do momentu, kiedy młody człowiek zaczyna wychowywać się sam. A to samowychowanie jest niczym innym, ja uczeniem się jak właściwie korzystać z daru wolności. I o tym nieustannie mówił Jan Paweł II.

Kard. Ryłko dodał, że program życiowy, do jakiego starał się Jan Paweł II pozyskać młodych jest „programem na wskroś ewangelicznym”. A nie jest to program łatwy, gdyż idzie on zdecydowanie pod prąd mentalności dominującej we współczesnym świecie.

Z tych wszystkich powodów – zdaniem kard. Ryłko – ustanowienie Światowych Dni Młodzieży w Kościele było „jedną z najbardziej brzemiennych w błogosławione skutki decyzji Jana Pawła II”. Bo przecież są one „opatrznościowym narzędziem ewangelizacji młodego pokolenia o niezwykłej skuteczności”. I to właśnie dzięki Światowym Dniom Młodzieży, Kościół „na progu nowego millennium ukazał światu na nowo swoje młode i uśmiechnięte oblicze”.


mp / Warszawa

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 stycznia 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę