Nasze projekty
fot. ks. Krzysztof Dukielski/Krajowe Duszpasterstwo Młodzieży

Kard. Ryłko: ŚDM to wyzwanie kreatywne

W Wadowicach obradują dziś delegaci z episkopatów krajów, wspólnot, duszpasterstw i ruchów międzynarodowych, którzy spotkali się na II Międzynarodowym Spotkaniu Przygotowawczym do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

Reklama

Kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich zwracając się do delegatów episkopatów z całego świata, którzy przygotowują młodzież do przyjazdu do Krakowa w lipcu przyszłego roku, zaznaczył, że ich zadaniem jest m.in. budowanie pomostów między ŚDM a codziennym duszpasterstwem prowadzonym w parafiach i różnych wspólnotach.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich powiedział, że papież Franciszek z uwagą śledzi przygotowania do ŚDM. Jako pierwszy zapisał się na to wydarzenie 26 lipca br. i tym samym rozpoczął rejestrację uczestników z całego świata. Dla papieża – mówił kard. Ryłko – młodzież jest oknem, przez które przyszłość wkracza do świata. Ojciec Święty nie ukrywa, że jest szczęśliwy, gdy przebywa wśród młodych.

Watykański hierarcha wspominał ŚDM, które odbyły się w 1991 roku w Częstochowie. Wówczas pierwszy raz na ŚDM wielu młodych przyjechało z krajów byłego Związku Radzieckiego. – Hymn „Abba Ojcze” od tamtego czasu śpiewany jest nie tylko w Polsce – zauważył purpurat, ale zaznaczył, że od tamtego czasu dokonały się wielkie przemiany nie tylko na poziomie światowym, lecz przede wszystkim w Polsce. Zmienił się także świat ludzi młodych, pojawiły się nowe wyzwania duszpasterskie.

Reklama

– ŚDM to czas weryfikowania naszej komunikacji z młodymi. Nowe pokolenie młodych potrzebuje nowych działaczy duszpasterskich, którzy będą prawdziwymi świadkami Ewangelii. Tutaj obowiązuje ewangeliczna zasada: nowe wino potrzebuje nowych bukłaków – mówił kard. Ryłko i dodawał, że każde ŚDM są wyzwaniem dla kreatywności duszpasterskiej i wyobraźni misjonarskiej.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich nawiązując do hasła ŚDM Kraków 2016 „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” zaznaczył, że Boże miłosierdzie jest tematem priorytetowym w aktualnym nauczaniu Kościoła. – W Krakowie ludzie młodzi zostaną wezwani do odkrycia miłosiernego oblicza Ojca, które objawiło się w Jezusie. Młodzi usłyszą wezwanie, aby dotknąć Bożego miłosierdzia, które przynosi łaskę przemiany serca – mówił kard. Ryłko.

Watykański hierarcha zwrócił uwagę, że ŚDM to także okazja, aby przypomnieć postać kanonizowanego niedawno Jana Pawła II – bohatera wydarzeń epokowych, które odbiły piętno nie tylko na obrazie Kościoła, ale i świata. – Jan Paweł II widział w młodych sprzymierzeńców, którzy są nieodzowni do realizacji projektu nowej ewangelizacji – zaznaczył kard. Ryłko i dodał, że papież Polak w lipcu w Krakowie powróci do młodych jako patron ŚDM i jako przyjaciel młodych w niebie, a organizatorzy wydarzenia będą mogli go odkrywać jako wychowawcę młodych.

Reklama

Odwołując się do nauczania papieża Franciszka przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich zauważył, że Kościół organizujący ŚDM powinien być jak szpital polowy dla poranionych ludzi młodych. – Duszpasterstwo młodzieży jest wymagające. Trzeba szukać nowych dróg, nowego języka, nowych sposobów komunikowania. Potrzebujemy nawrócenia duszpasterskiego duszpasterzy młodzieży, aby wzbudzić w nich entuzjazm – zauważył kard. Ryłko dodając, że organizacja ŚDM jest szczególnym darem, który Kościół w Polsce musi przyjąć z radością i odpowiedzialnością.

W dniach od 25 do 29 listopada w Polsce prawie 300 osób z całego świata spotyka się w Małopolsce, by omawiać stan przygotowań i sposoby uczestnictwa pielgrzymów z różnych kontynentów na Światowych Dniach Młodzieży Kraków 2016. To największe spotkanie międzynarodowe organizowane w ramach przygotowań do przyszłorocznych ŚDM.


pra / Kraków

Reklama

plaster grafika promująca

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę