Nasze projekty

Urugwaj. Zobojętniały na wiarę

Choć Urugwaj uważany jest za jeden z najbardziej laickich krajów Ameryki Łacińskiej, to w przeszłości miał silne katolickie korzenie. Obecnie katolicy w tym kraju stanowią ok. 40 proc. mieszkańców (praktykuje zaledwie kilka procent), gdy tymczasem w innych krajach Ameryki Łacińskiej odsetek ten wynosi 80-90 proc.

Reklama

Sacrum i profanum

W Urugwaju dominuje kultura przywieziona z Europy, gdyż Urugwajczycy to przeważnie potomkowie imigrantów z Hiszpanii lub Włoch. Indian nie ma już wcale.

W obecnych granicach Urugwaju katolicyzm pojawił się w 1624 r. wraz z hiszpańskimi osadnikami. W 1830 roku Stolica Apostolska erygowała wikariat apostolski Montevideo, który w 1878 r. został przekształcony w diecezję.

Reklama

Przez 87 lat na przełomie XIX i XX wieku katolicyzm był religią państwową. Od 1917 r. wprowadzono rozdział Kościoła i państwa, który jest konsekwentnie realizowany do dziś. Kościół nie chce żadnych przywilejów, lecz swobody w pracy na rzecz wartości zakorzenionych w ludzkiej godności – co podkreślił w swoim liście do prezydenta Urugwaju papież Franciszek. Jan Paweł II, gdy w 1987 r. odwiedził Urugwaj mówił do tamtejszych katolików: „Kościół nie proponuje wam łatwego życia. Chrześcijanin, który pragnie dojść do zmartwychwstania, musi przebyć tę samą drogę, jaką przebył Mistrz”.

W Urugwaju bycie katolikiem z wielu powodów (m.in. historycznych) nie jest zbyt dobrze postrzegane w społeczeństwie. “Nie należy jednak popadać w kompleksy z powodu ataków i dyskryminacji, ale cieszyć się z bycia chrześcijaninem. Choć wielu mieszkańców Urugwaju ‘przywdziewa płaszcz agnostycki’, to wewnątrz nich istnieje duże pragnienie Boga” – uważa jedyny urugwajski kardynał Daniel Sturla.

W 2015 r. w stolicy Urugwaju zorganizowano Dziedziniec Pogan nt. wolności i budowania społeczeństwa. Montevideo było jednym z miast świata, w którym Kościół podjął inicjatywę papieża Benedykta XVI. Była to okazja do refleksji i dyskusji nad miejscem religii w życiu publicznym.

Reklama

Jakie święta?

Pracujący w Urugwaju polscy misjonarze mówią, że w tym kraju państwo zadbało o to, żeby każde chrześcijańskie święto miało swój odpowiednik świecki, co utrudnia ludziom ich religijne przeżywanie. Dlatego najdłuższy na świecie karnawał trwa przez cały Wielki Post. W Urugwaju Wielkiego Postu praktycznie nie ma. Gdy kończy się karnawał. zaczyna się Tydzień Turystyki (w czasie Wielkiego Tygodnia) kiedy należy odwiedzać różne zakątki kraju. Natomiast w okresie Bożego Narodzenia od prawie stu lat obchodzony jest Tydzień Rodziny.

Kościół w te dni organizuje kampanię „Boże Narodzenie z Jezusem” a katolicy wywieszają w oknach i na balkonach flagi Świętej Rodziny. Akcja ma przypominać o religijnym wymiarze świąt, które stały się w Urugwaju wydarzeniem komercyjnym. Inicjatywie towarzyszą także modlitwy i dzieła miłosierdzia.

Reklama

Kard. Sturla ma nadzieję, że święta to czas, który wstrząsa sumieniami Urugwajczyków i łączy wierzących i niewierzących w działaniach dla dobra kraju. Jednym z największych wyzwań jest skrajne ubóstwo dzieci, które zdaniem kardynała jest „tragedią dla teraźniejszości i dla przyszłości”.

Narkotyki…

Troska o dzieci oznacza wyciągnięcie ręki do najbardziej kruchej części społeczeństwa – apelują urugwajscy biskupi. Alarmują, że dzieci są wykorzystywane jako kurierzy narkotyków: „Widzimy, jak ubrane w szkolny mundurek dzieci kręcą się po dzielnicach, podczas gdy w plecakach przenoszą narkotyki z jednej części miasta do drugie. Mali, niewinni kurierzy zmuszeni są uczyć się, jak unikać kontroli i znajdować kryjówki, a wszystko po to, by wspomóc rodzinny budżet”. Biskupi apelują też o pomoc kobietom, „które padły ofiarą partnerów zamieszanych w handel narkotykami”. Urugwaj jest pierwszym krajem na świecie, który przed rokiem zalegalizował marihuanę.

Patronka Urugwaju

Szczególną czcią Urugwajczycy darzą Najświętszą Maryję Pannę de los Treinta y Tres (Trzydziestu Trzech). Jej figurkę wyrzeźbił w XVIII wieku Indianin Antonio Díaz. W 1825 r. przed wizerunek Maryi przybyło 33 urugwajskich patriotów, którzy zawierzyli jej swe dążenia do niepodległości kraju. Wkrótce potem Urugwaj uniezależnił się od Brazylii i Argentyny a Matka Boża odtąd nazywaną jest Matką Bożą „Trzydziestu Trzech”. 57 lat temu papież Jan XXIII zezwolił na koronację figurki papieskimi koronami, a rok później ogłosił ją patronką Urugwaju.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę