Nasze projekty

Senegal. Kraj, gdzie muzułmanie i chrześcijanie żyją w zgodzie

Senegal to jeden z krajów, w których wyznawcy islamu i chrześcijanie żyją w modelowej niemal zgodzie.

Reklama

W ramach Kościoła katolickiego w Senegalu funkcjonuje obecnie jedna metropolia, w której skład wchodzi jedna archidiecezja i sześć diecezji. Najbardziej znanym arcybiskupem dakarskim jest Marcel Lefebvre CSSp. Jako biskup Dakaru brał udział w pracach komisji przygotowującej sobór watykański II. W czasie soboru, już jako biskup francuskiego Tulle, nie zaakceptował zmian dokonanych przez sobór.

Większość miast i miejscowości Senegalu ma własny kościół lub kaplicę. W 1888 roku w Popenguine powstało sanktuarium na wzór katedry Notre Dame. Dziś jest ono miejscem pielgrzymek, każdej wiosny chodzą do niego pieszo senegalscy pielgrzymi z Dakaru.

Dominującą wśród mieszkańców Senegalu religią jest jednak islam, wyznaje go aż 94% Senegalczyków. Chrześcijanie stanowią tylko 5% społeczeństwa. Oficjalne statystyki zaniżają jednak liczbę wyznawców tradycyjnych religii, bo w Senegalu wierzenia i tradycje pierwotnej religii pozostają silnie zakorzenione pośród muzułmanów i chrześcijan.

Reklama

Co ciekawe mimo tak dużej dysproporcji, między muzułmanami a chrześcijanami mieszkającymi w Senegalu stosunkowo rzadko dochodzi do nieporozumień. Kraj wydaje się być modelowym pod względem tolerancji i wolności wyznania. W 1960 roku na pierwszego prezydenta kraju wybrano katolika, Leopolda Sedar Senghora.

Organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie wymienia jednak Senegal wśród krajów, gdzie wyznawcy Chrystusa doznają represji i dyskryminacji w sferze publicznej.

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę