Nasze projekty

Kostaryka. Dała dowód na świętość Jana Pawła II

To niewielkie państwo otoczone opieką Matki Bożej Anielskiej dało dowód na świętość Jana Pawła II.

Reklama

Kostaryka to niewielki kraj położony w Ameryce Środkowej. Od północy graniczy z Nikaraguą, na południu zaś z Panamą, gdzie odbędą się najbliższe Światowe Dni Młodzieży. Katolicy stanowią tutaj przeszło 66%. Drugą najliczniejszą grupą wyznaniową są protestanci stanowiący prawie 23% (głównie zielonoświątkowcy).

Kostaryka – Kościół w liczbach

Reklama

Według danych Około 84% ludności stanowi ludność biała i Metysi, 6,7% stanowią Mulaci, 2,4% Indianie, a Murzyni 1,1% populacji. Podział religijny kraju:

  • katolicyzm – 66,7%
  • protestantyzm – 22,7% (głównie: zielonoświątkowcy)
  • brak religii – 7,9%
  • mormoni – 1%
  • tradycyjne religie plemienne – 0,8%
  • Świadkowie Jehowy – 0,6%

Patronka kraju

Według tradycji 2 sierpnia 1635 r. wykonaną z jadeitu 18-centymetrową rzeźbę znalazła na skale indiańska dziewczynka Juana Pereira. Przedstawiała ona Matkę Bożą z Dzieciątkiem. Kilka razy dziecko zabierało ją do domu. Figurka jednak – w identyczny sposób jak nasza Matka Boża Lipska – zawsze wracała na swoje miejsce, gdzie została znaleziona. Dla posługujących tam wówczas księży był to oczywisty znak, że należy tam wybudować kościół.

Reklama

Z tego powodu Matka Boża Anielska jest niekwestionowaną patronką kraju. Do jej sanktuarium znajdującego się w Cartago pielgrzymuje rocznie ponad milion Kostarykańczyków. Jest to przeszło ¼ obywateli tego niewielkiego państwa. Cudowna figura Maryi, potocznie nazywana „Negrita”, słynie z cudów i uzdrowień dokonanych za Jej przyczyną.

Negrita na Mundialu

Reklama

Również piłkarska reprezentacja Kostaryki, udająca się na mistrzostwa świata do Rosji, zabierze ze sobą wizerunek Matki Bożej Anielskiej, patronki tego kraju. Figurkę przekazał na ręce trenera Oscara Ramireza arcybiskup San José, głównej diecezji kraju, José Rafael Quirós. Selekcjoner, były uczestnik piłkarskiego mundialu z 1990 r., nie tylko obiecał zabrać na turniej w Rosji wizerunek Maryi, ale też zapewnił, że osobiście będzie go strzegł.

Dowód na świętość Papieża Polaka

Floribeth Mora Diaz, prawniczka z Kostaryki, w kwietniu 2011 zaczęła się uskarżać na silny ból głowy. W tym samym miesiącu doznała intensywnego, krwotocznego udaru mózgu. Po natychmiastowym przewiezieniu do szpitala i intensywnym, trzygodzinnym zabiegu lekarze stwierdzili u niej nowotwór – tętniaka mózgu. Jednocześnie zakomunikowali Floribeth, że nowotwór usadowił się w bardzo wrażliwej części mózgu i nie sposób go usunąć.

W trakcie zabiegu obok łóżka Floribeth stał obrazek z podobizną Jana Pawła II. Lekarze obwieścili rodzinie, że Floribeth pozostał miesiąc życia i dalsza terapia nie ma sensu, gdyż uczynili już wszystko, co w ich mocy, by wyleczyć kobietę. Możliwa była seria operacji w Meksyku, ale rodziny Diaz nie było na to stać.

Wkrótce potem Floribeth wróciła do domu. Była już wówczas sparaliżowana. 1 maja 2011 obejrzała telewizyjną transmisję z beatyfikacji Jana Pawła II. Niedługo potem zasnęła, a gdy się obudziła, usłyszała głos: „Podnieś się. Nie lękaj się”. Ujrzała też ręce wysuwające się do niej z wiszącego na ścianie obrazu Jana Pawła II. Odpowiedziała: „Tak, Panie”. Stwierdziła natychmiast, że czuje się znacznie lepiej, a ból głowy już jej tak nie dokucza. Mogła nawet o własnych siłach wstać z łóżka.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę