Nasze projekty

Iran. Garstka chrześcijan. Tu zaczynał św. Tomasz Apostoł

W Iranie nasiliły się w ostatnich latach przypadki represji wobec wszystkich mniejszości religijnych. Mimo trudności, a nawet prześladowań, Kościół tu rozwija się

Reklama

Na ziemie polskie chrześcijaństwo dotarło w IX-X wieku. Na ziemie dzisiejszego Iranu – jeszcze za czasów apostolskich. Czytamy przecież w Dziejach Apostolskich, w opisie Zesłania Ducha Świętego reakcje ludzi z różnych ziem, którzy spotykali Apostołów napełnionych Duchem Świętym. Mówili oni: “Jakżeż więc każdy z nas słyszy swój własny język ojczysty? Partowie i Medowie, i Elamici, i mieszkańcy Mezopotamii, Judei (…) słyszymy ich głoszących w naszych językach wielkie dzieła Boże”. Partowie, Medowie, Elamici – wszyscy oni byli wówczas obywatelami starożytnego Iranu. Powracający z Jerozolimy do własnych krain, już wtedy przynieśli tam nową wiarę. Na terenie Iranu rozpoczął też swoją pracę misyjną św. Tomasz Apostoł, którą kontynuował w Indiach.

Mimo tego, Iran nigdy nie stał się chrześcijańskim krajem. Dziś zdecydowaną, niemal stuprocentową większość stanowią muzułmanie, a Iran jest państwem wyznaniowym nie gwarantującym wolności wyznawania innych religii. Panuje tam specyficzny ustrój, łączący demokrację z zasadami islamu szyickiego. Żyje dziś w Iranie 60 tysięcy chrześcijan – to część promila zważywszy na to, że Persja to kraj dwukrotnie większy niż Polska. Liczy ponad 81 milionów mieszkańców.

Wśród tej drobnej garstki chrześcijan największą grupę stanowią prawosławni oraz protestanci. Samych katolików jest około 5 tysięcy (choć jeszcze niedawno szacowano, że jest ich 10 tysięcy) – to wielkość niedużego miasteczka. Większość z nich należy do Kościoła chaldejskiego. W Iranie znajdują się dwie diecezje tego Kościoła Wschodniego, posiadającego własny ryt i obrzędy, ale podlegającego papieżowi. Jego zwierzchnik, patriarcha Louis Raphaël I Sako (jest patriarchą Babilonu w sąsiednim Iraku) został mianowany niedawno kardynałem. wraz z abp. Konradem Krajewskim 29 czerwca dołączy do grona kardynałów elektorów.

Reklama

Kościół łaciński posiada w Iranie zaledwie 6 parafii i liczy 1-2 tys. wiernych. Wszystko skupione w jednej archidiecezji. Pracuje dla nich sześciu kapłanów. Jest jeszcze liczący zaledwie 150 wiernych Kościół katolicki obrządku ormiańskiego.

W Iranie nasiliły się w ostatnich latach przypadki represji wobec wszystkich mniejszości religijnych. Kraj znalazł się wśród państw, w których wyznawanie wiary w Chrystusa stanowi zagrożenie. Mimo trudności, braku możliwości budowy nowych kościołów, a nawet prześladowań, Kościół w Iranie rozwija się. Głoszenie ewangelii muzułmanom jest zakazane. Prześladowani są szczególnie ci, którzy porzuciwszy islam przyjmują chrześcijaństwo. Grozi za to chłosta, tortury, więzienie, nawet kara śmierci.

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę