Nasze projekty

Hiszpania. Ziemia mistyków i pielgrzymów

Legenda mówi, że pierwszym chrześcijaninem na ziemi hiszpańskiej był św. Jakub Apostoł, który dotarł tutaj, by głosić Ewangelię, ale wezwany we śnie przez Maryję, musiał wrócić do Jerozolimy, by wraz z innymi apostołami czuwać przy Jej zaśnięciu

Reklama

Inna legenda mówi, że po męczeńskiej śmierci świętego Jakuba ciało jego zostało przewiezione przez uczniów z Jerozolimy do miejscowości Ira Flavia w pobliżu Compostela i tam złożone w grobie. Dzisiaj ten grób znany jest jako Santiago de Compostela i pewne jest, że to właśnie postać św. Jakuba nadała tradycji pielgrzymowania nowe, chrześcijańskie znaczenie.  

Liderzy chrześcijaństwa

Reklama

O Hiszpanii wspominał także w Liście do Rzymian św. Paweł, ale źródła historyczne nie potwierdzają jego obecności na półwyspie Iberyjskim. Chrześcijaństwo zaczęło docierać do Hiszpanii już na przełomie I i II wieku, prawdopodobnie z Afryki. Początkowo rozwijało się jako religia w poszczególnych miastach. Jak wspomina w swoich pismach św. Ireneusz z Lyonu w Hiszpanii tworzą się pierwsze biskupstwa. Kolejne stulecie to już czas mocnych struktur chrześcijańskich w Hiszpanii.

Ten kraj jako jeden z pierwszych w Europie przyjął chrześcijaństwo. I mimo, iż w VIII wieku Hiszpania została opanowana przez Arabów, że dominowała tutaj przez pewien czas religia, filozofia i kultura muzułmańska, to w kolejnych stuleciach, właśnie Hiszpanie ewangelizowali kraje Nowego Świata czyli Ameryki Łacińskiej.  

Obecność muzułmanów w Hiszpanii nie ma nic wspólnego ze współczesną migracją. Arabowie zdobyli ziemię iberyjską, ale przywieźli wtedy do Europy największych ówczesnych myślicieli. To w Hiszpanii działał mistyk i filozof arabski Awerroes, który odkrył Arystotelesa. Na jego dzieła powoływał się później św. Tomasz z Akwinu. Drugim ważnym filozofem arabskim związanym z ziemią hiszpańską był Ibn Arabi, którego traktat o miłości jest jednym z ważniejszych dzieł filozoficznych. I można powiedzieć, że myśl filozoficzna, myśl religijna w Europie, w tamtych czasach została ubogacona przez Arabów. A co dzisiaj przywożą ze sobą Arabowie?

Reklama

Wracając jednak do źródeł chrześcijańskich dzisiaj musimy pamiętać, że Hiszpania była ojczyzną liderów. Tutaj urodził się św. Ignacy Loyola, św. Franciszek Ksawery, św. Teresa z Avila, św. Jan od Krzyża. To oni nieśli i rozwijali chrześcijańską Europę. Uczyli nas i uczą głębokiego poznawania Boga, żywej wiary. To w Hiszpanii powstała też Wulgata.

Wielowiekowa tradycja religijna, mistyczna została złamana dopiero XIX wieku przez liberalne ruchy. W latach 30-tych XX wieku odbyła się tutaj największa masakra księży, którzy za noszenie sutanny byli karani śmiercią. Ale silna wiara, jaką mieli Hiszpanie w sobie nie została do końca złamana. Bo w czasie kiedy na wschodzie zaczęła rozlewać się rewolucja bolszewicka, kiedy próbowano zateizować świat, zmienić hierarchię wartości, upokorzyć człowieka, w Kościele rodzą się kolejni święci, wśród nich św. Jose M. Escriva, który wydobywa z Ewangelii to co najpiękniejsze i dociera ze swoją myślą do ludzi pracy opowiadając im o tak zwanym apostolstwie pracy. Z czasem tworzy Opu Dei, które dzisiaj formuje chrześcijan na całym świecie. Po II wojnie światowej również w Hiszpanii rozpoczyna swoją działalność Kiko Arguello, inicjator Drogi Neokatechumenalnej.

Reklama

Kościół hiszpański dzisiaj

W 2009 roku ponad 58 procent katolików w Hiszpanii przyznało w badaniach, że nie uczestniczy już w niedzielnych msza świętych. Owocem tej sekularyzacji jest podobno współpraca Kościoła z rządami Franco. Ale ta historia nie jest prawdziwa. To tak, jakbyśmy powiedzieli, że w czasach PRL-u cały Kościół współpracował z ówczesnym rządem. Prawdą jest natomiast, że już w latach 30-tych XX wieku “Pierwsza Córa Kościoła” – bo tak mówi się o Hiszpanii, została głęboko zraniona. Nowe ruchu w Kościele próbują odnowić tutaj wiarę. Ale walka dobra ze złem przybiera dość dramatyczny wymiar. W serca ludzi wkrada się obojętność. Choć organizowane tutaj dwukrotnie Światowe Dni Młodzieży, najpierw z udziałem Jana Pawła II a potem Benedykta XVI zadziwiały frekwencją. Pokazały też, że młodzi Hiszpanie potrafią się żarliwie modlić. Czy będą umieli przyjąć  z powrotem naukę Kościoła? Tę, która zachęca do przestrzegania czystości przedmałżeńskiej, budowania rodziny, wierności małżeńskiej, posłuszeństwa wobec przełożonych?

Opisana w skrócie historia Kościoła hiszpańskiego daje nadzieję, że ziarno, które zostało zasiane tutaj przez pierwszego Apostoła, że światło, które bije z dzieł wielu świętych, umocni wiarę i odnowi tu chrześcijaństwo.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę