Nasze projekty
fot. Boim/unsplash.com

Arabia Saudyjska. 5 razy dziennie życie zamiera

Oficjalnie wszyscy obywatele Arabii Saudyjskiej muszą być muzułmanami. 4,4 proc. żyjących tam chrześcijan może przebywać w tym kraju ale prawo zabrania im praktykowania religii i jakiegokolwiek jej wyrażania.

Reklama

W Arabii Saudyjskiej chrześcijanie stanowią niewiele ponad 4%  całego społeczeństwa, czyli ok 1,2 mln mieszkańców, mimo, że obowiązuje tam całkowity zakaz budowania kościołów a nawet posiadania Biblii, różańca, krzyża, czy jakiegokolwiek innego symbolu religijnego.  93% mieszkańców tego kraju wyznaje islam.

Światowe marki

Każdy, kto kiedykolwiek odwiedził kraje arabskie, w tym Arabię Saudyjską, wie dobrze, że na każdym rogu ulicy można usłyszeć z głośnika śpiew – modlitwę. W każdym kraju arabskim, gdzie jest taka liczba wyznawców islamu, w ciągu dnia 5 razy życie w zasadzie zamiera, ponieważ wszyscy udają się na modlitwę. Zamknięte są sklepy, restauracje, banki…

Jednak Arabia Saudyjska, podobnie jak Dubaj może zadziwić obecnością zarówno bardzo tradycyjnych zachowań, czy pustynnych miejsc, gdzie nie dotarła żadna cywilizacja jak i w licznych galeriach handlowych można zaopatrzyć się we wszystkie marki tzw. zachodniego świata. Podobnie można znaleźć zatrudnienie w wielu korporacjach, które niczym nie różnią się o tych obecnych wszędzie na świecie.

Reklama

Arabskie zasady

Niemniej kraj, głównie właśnie ze względu na wyznanie, różni się całkowicie od Polski, czy innych krajów Europy. Każda obecność wymaga zastosowania się do zasad wynikających z wyznania ludzi, którzy tam żyją. Pierwszym spostrzeżeniem, które rzuca się w oczy, są stroje. Na ulicy spotykamy ludzi wyłącznie ubranych na czarno (kobiety) w stroju abaja i na biało (mężczyźni) w kandurze. Należy także pamiętać o wielu zasadach, które mogą się wiązać nawet z popełnieniem przestępstwa według prawa tam panującego.

W wielu miejscach są specjalne wejścia (także do domu) oddzielne dla domowników, oddzielne dla gości. Wyznaczone są osobne dni na korzystanie z plaży przez kobiety i mężczyzn. Mężczyzna obcy nie może przywitać się z kobietą choćby uściskiem dłoni. To oczywiście tylko niektóre z zasad określające różnice kulturowe wynikające z wyznania.

Na marginesie można zapytać, po co w takim razie sklepy z markowymi ciuchami, skoro wszyscy i tak ubierają się w tradycyjne stroje arabskie. Otóż, pod tradycyjnymi strojami kryją się wypasione marki ubraniowe jak również złota biżuteria.

Reklama

Wypędzone wspólnoty chrześcijańskie

Na terenie Arabii Saudyjskiej między VII a X żyły jeszcze duże wspólnoty chrześcijańskie, jednak w wieku X dokonała się niemalże całkowita islamizacja. Chrześcijanie zostali stamtąd wypędzeni, większość z nich wyemigrowała do Syrii lub Iraku. Oficjalnie wszyscy obywatele Arabii Saudyjskiej muszą być muzułmanami. 4,4 proc. żyjących tam chrześcijan może przebywać w tym kraju ale prawo zabrania im praktykowania religii i jakiegokolwiek jej wyrażania.

Nawet cudzoziemcy nie mają prawa gromadzić się i modlić. W Arabii Saudyjskiej ciągle mają miejsce prześladowania chrześcijan. Trzeba jednak mieć nadzieję, że sytuacja chrześcijan w tym kraju się zmieni, ponieważ od dawna trwają rozmowy ze Stolicą Apostolską na temat budowy pierwszych kościołów katolickich na tym terenie.

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę