Nasze projekty

Modlitwa do św. Rity: jak to działa?

Na całym świecie św. Rita znana jest jako specjalistka od spraw beznadziejnych. Ale być może nie wszyscy jej czciciele znają już Modlitwę do św. Rity - niezwykłą koronkę odmawianą na różańcu.

Reklama

Średniowieczne życie św. Rity nie było usłane różami, choć właśnie ten atrybut jest z nią szczególnie związany. Już od najmłodszych lat wiedziała, że jej powołaniem jest życie zakonne. Niestety, rodzice wybrali dla niej kandydata na męża, którego musiała poślubić. Paweł Ferdynand Mancini był byłym wojskowym, politykiem i skłonnym do bijatyk awanturnikiem. Jego wybuchowy temperament nie uspokoiło nawet małżeństwo z Ritą mimo, że ta była dziewczyną o niezwykłych zdolnościach do łagodzenia i rozwiązywania konfliktów. Konsekwencją takich zachowań była śmierć Pawła, do której doszło podczas jednej z bójek po niespełna 18 latach małżeństwa. Rita została więc młodą wdową z dwoma dorastającymi synami, którzy postanowili pomścić śmierć ojca. Na nic zdały się prośby matki i synowie zobowiązali się do zemsty na zabójcach ojca. Rita rozpoczęła więc szczere i gorące modlitwy o zakończenie konfliktu bez krwawych skutków. Te zostały przez Boga wysłuchane, jednak obaj synowie zmarli na panującą w tym czasie epidemię dżumy. Rita została sama. Straciła bowiem najbliższą rodzinę. Postanowiła, że od teraz w pełni odda się Bogu i wstąpi do klasztoru, o czym marzyła od najmłodszych lat. Nie było to jednak takie proste. Ostatecznie po wielu prośbach i spełnieniu warunku, którym było odnalezienie i przebaczenie zabójcom męża, Ricie udało się wstąpić do Zakonu Augustianek Eremitek w Cascii.

Podczas życia zakonnego św. Rita otrzymała jeden stygmat cierpienia Jezusa – otwartą ranę na czole po cierniu z korony Jezusa. Nosiła go przez piętnaście lat, a na tę pamiątkę powstała po jej śmierci tradycja odprawiania piętnastu czwartków św. Rity. Ponieważ rana na czole wydawała okropny zapach, zakonnica nie mogła opuszczać swojej celi. Podobno, kiedy chciała udać się na pielgrzymkę do Rzymu, rana zaczęła wydzielać przyjemny zapach róż. I to róża stała się symbolem tej Świętej.

Rita z Casci zmarła 22 maja w opinii świętości. W wielu miejscach na świecie właśnie tego dnia uroczyście obchodzi się jej wspomnienie. Kult św. Rity jest bogaty w przesłania i symbole, z których są najbardziej wyraźne. Kolec z korony cierniowej symbolizuje ludzkie życie pełne cierpienia i bólu, zaś kwitnąca róża jest symbolem nadziei na przezwyciężenie trudności.

Reklama
Reklama

Więcej o życiorysie Rity można przeczytać: https://stacja7.pl/swieci/swieta-rita-najskuteczniejsza-w-sprawach-beznadziejnych/


Co to jest Modlitwa do św. Rity?

Wszyscy wiemy, że różańca jako koralików modlitewnych można używać nie tylko do odmawiania Różańca Świętego, ale także innych modlitw, tzw. Koronek. Najpopularniejsza z nich obecnie to pewnie Koronka do Miłosierdzia Bożego. Dziś zachęcamy do wypróbowania Koronki do św. Rity. Jak się nią modlić? 

Najlepiej używając dziesiątki zwykłego Różańca. Do każdego z paciorków dostosowane są poszczególne wezwania. Pomocny może być również różaniec-bransoletka, dedykowany specjalnie Koronce do św. Rity. Można go kupić w sklepie Dobroci.pl>>

Reklama
Reklama

KORONKA DO ŚW. RITY

Wierzę w Boga… Chwała Ojcu…

I. Na pierwszym białym koraliku mówimy:
Ojcze nasz…
Na pozostałych siedmiu koralikach mówimy:
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą,
błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego Jezus.
Jezu, który za wstawiennictwem św. Rity odpuszczasz nasze grzechy.
Święta Maryjo, módl się za nami grzesznymi
teraz i w godzinę śmierci naszej . Amen.
Chwała Ojcu…

Reklama

II. Na drugim białym koraliku mówimy:
Ojcze nasz…
Na pozostałych siedmiu koralikach mówimy:
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą,
błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego Jezus.
Jezu, który za wstawiennictwem św. Rity ochraniasz nas przed złym duchowym i cielesnym.
Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi
teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.
Chwała Ojcu…

III. Na trzecim białym koraliku mówimy:
Ojcze nasz…
Na pozostałych siedmiu koralikach mówimy:
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą,
błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego Jezus.
Jezu, który za wstawiennictwem św. Rity wyzwalasz nas z każdego nieszczęścia.
Święta Maryjo, Matko Boża módl się za nami grzesznymi
teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.
Chwała Ojcu…

Modlitwa końcowa:
Święta Rito, wzorowa siostro zakonu Augustyńskiego, czcimy ciebie dostrzegając twoje oddanie Męce Pańskiej.
Pomimo, że twoja młodość była wypełniona wieloma rozczarowaniami, smutkami i nieustannymi dramatami, które przyniosło codzienne życie, nigdy nie utraciłaś wiary oraz zaufania Bogu Miłosiernemu.
Dlatego jesteś naszą patronką w sprawach trudnych i beznadziejnych.
Dodaj nam otuchy i wspieraj tych, którzy przeżywają rozpacz i smutek. Amen.

Święta Rito, módl się za nami!

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite