Nasze projekty

Miłosierna 14. Supermoc #4. Serialowe morały

Na ogół nie oglądam telewizji. Wszystkie ciekawe mecze, serwisy informacyjne, wypowiedzi znanych osób bez problemu można znaleźć w internecie i obejrzeć, kiedy czas na to pozwala. Nie śledzę zatem aktualnych przygód tureckich sułtanów i seriali, w których ktoś piąty raz się żeni.

Reklama

Mimo to jedna telewizyjna słabość mi pozostała – sympatia do serialu, w którym głównym bohaterem jest sandomierski proboszcz. Ksiądz ze zmysłem szpiegowskim, kojarzący fakty, które innym się „nie dodają” i bardzo często znajdujący się na właściwym miejscu we właściwym czasie.

Czy czegoś mądrego można nauczyć się od Księdza Mateusza? Oprócz tego, że w każdym odcinku ubiega się o to, by niewinna osoba nie została skazana za niepopełniony przez siebie czyn, zawsze jest gotowy do rozmowy z przestępcą. Pomyślałam sobie kiedyś, że w pojedynczych odcinkach niewiele jest akcentów eklezjalnych, modlitewnych, sakramentalnych. Owszem, ksiądz odmawia czasem różaniec, kiedyś pokazali fragment wygłaszanej przez niego homilii. Jednak na ogół mieszkańcy miasta witają go zdawkowym „dzień dobry” i nie czuć „kościelnego klimatu”. Mimo to jedna z cech sandomierskiego proboszcza zdaje się być bardzo ewangeliczna.

Przed zakończeniem każdego odcinka ksiądz zawsze ma okazję do rozmowy z przestępcą. Dysponuje szczególnym darem, który skłania rozmówców do przyznania się do winy, do przemyślenia motywów własnego postępowania i ostatecznie do wzięcia odpowiedzialności za swoje czyny. Delikatnie, właściwie samą swoją obecnością, nakłania winowajcę do wypełnienia zadośćuczynienia. Niejednokrotnie również ksiądz Mateusz podjął się udzielenia wsparcia dla rodziny przestępcy, obiecując kontakt i potrzebną opiekę – stając się nie tylko ucieleśnieniem głosu sumienia, ale i wielkim pocieszycielem.

Reklama

Dlaczego kroki podejmowane przez proboszcza mają znamiona czynów ewangelicznych? Na myśl nasuwa mi się rozmowa Jezusa z tzw. „Dobrym łotrem”. Tradycja przypisuje mu imię Dyzma. W wielkim umęczeniu kary krzyżowej stanął w obronie Jezusa, wyszydzanego przez trzeciego skazańca. Uznał zasadność odbywanej przez siebie kary i zdążył jeszcze wyrazić swój szacunek względem Boga.

Jeden ze złoczyńców, których tam powieszono, urągał Mu: «Czy Ty nie jesteś Mesjaszem? Wybaw więc siebie i nas». Lecz drugi, karcąc go, rzekł: «Ty nawet Boga się nie boisz, chociaż tę samą karę ponosisz? My przecież – sprawiedliwie, odbieramy bowiem słuszną karę za nasze uczynki, ale On nic złego nie uczynił». I dodał: «Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa». Jezus mu odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju».
Łk 23, 39-43

Reklama

Mimo szyderstwa trzeciego skazańca, Jezus rzeczywiście „wybawia siebie i Dyzmę”. Obiecuje spełnienie prośby o miłosierdzie. Przyjęcie Bożej Łaski jest możliwe w każdej sytuacji życiowej, ale pod warunkiem stawania w prawdzie o sobie, o swoim grzechu. Miłosierdzie „nie wsiąknie” tam, gdzie jest kłamstwo, pycha, buta, pozory, szydzenie z Boga. Potrzeba prawdy i otwartego serca.

Jak realizować wezwanie do pocieszania więźniów? Gdy ktoś czuje się przygnieciony skutkami swoich win – wskazywać na Jezusa. Przywracać nadzieję. Przypominać, że szczere wypełnienie zadośćuczynienia przyśpiesza „wejście do nieba”, uwalnia nas z czyśćca. Przypominać, że w żadnej okoliczności życiowej nie jesteśmy sami, że jest w niej obecny Bóg. Jako chrześcijanie, mamy podnosić człowieka, zawsze podnosić. Nie gasić ledwo tlejącego się knotka…

Reklama

Trening #4:

Być może nie masz kontaktu ze służbą więzienną ani nie posiadasz znajomych wśród skazańców. Każdy z nas jednak na co dzień staje się więźniem wewnętrznych przeżyć – smutków, wyrzutów sumienia, lęków, skrupułów. Każdy na swój sposób i własną miarę. Odmów Koronkę do Miłosierdzia Bożego o uwolnienie bliskich z wewnętrznych, prywatnych więzień.


Kinga Frąckowska, doktorantka na Wydziale Teologicznym UMK

wklejkaNIEZBEDNIK

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę